Marangozlar kategorisinde, Istanbul şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

Istanbul : Marangozlar - 18

Hizmet alanı

İstanbul Türkiye'nin yalnızca en kalabalık şehri değil, aynı zamanda ekonomik, kültürel, turistik, mimari ve tarihi açıdan da en önemli metropol kentidir. İstanbul'un bir dünya şehri olması ve hem üretimde, hem sanatta, hem tasarımda, hem de teknolojide global trend ve gelişimleri takip eden yapısı nedeniyle tüm dünyada her yıl yenilenen ve gelişen dekorasyon anlayışı da İstanbul'da kendini gösteriyor. Yani mimari biçim ve yöntemlerde ve inşaat teknikleri ve bina modellerinde olduğu gibi, dekorasyon tarzı, mobilya stilleri gibi iç mekanlarda da İstanbul, dünyanın önde gelen tasarım kentlerinden biri. Bugün dünyanın en lüks ve gelişmiş şehirlerinde uygulanan yeni nesil dekorasyon modellerini İstanbul'da da eş zamanlı olarak görmek mümkün.

Son yıllarda tüm dünyada yaygınlaşan ve iç mekanlarda giderek daha kalıcı bir etki yaratan dekorasyon trendlerinin başında doğallığın ve el işçiliğinin önde geldiği modeller geliyor. Marangozluk zanaati de, geçtiğimiz on yıllarda fabrikasyon ürünlerin yaygınlaşması ile değerini biraz olsun kaybetmiş olsa da bugüne kadar var olmayı başaran meslekler arasındaydı. Ancak son yılların bu yeni nesil tasarım ve dekorasyon anlayışı ile yeniden eski popülerliğine ulaştı ve bugün artık özel ve dünyadaki trendleri takip eden doğal, farklı ve şık bir dekorasyon istiyorsanız mutlaka evinizin mobilyaları arasında marangozluk ürünlerine de yer vermeniz gerekiyor.

Marangozluğun yeniden doğuşu

Dekorasyon trendleri, genellikle yalnızca estetik eğilimlere göre değil, aynı zamanda dönemin ihtiyaç ve gereklerine göre de şekillenir ve alanında önde gelen tasarımcılar tarafından belirlenir. Teknolojinin kullanımının gündelik hayatlarımızdaki yoğunluğu, iş yaşantısının telaşının ve şehir hayatının stresinin her geçen gün biraz daha artmasıyla birlikte günümüzün çağdaş şehir yaşantısında en çok ihtiyaç duyulan konseptlerden biri de dinlendirici, huzurlu ve iyileştirici dekorasyon anlayışları. Bu ihtiyacı karşılamak için de doğal malzemeler yeniden sahaya çıkmaya ve iç dekorasyonlarda kendilerini göstermeye başladı. Özellikle ahşap, sıcak ve samimi dokusu, nefes alan sağlıklı yapısı ve şık görünümü ile modern yaşam alışkanlıklarına uygun ve zamanın getirdiği ihtiyaçları karşılayacak en önemli malzeme haline geldi.

Tabii bunun yanı sıra, farklılık arayışları da yeni tasarım trendlerini belirleyen önemli noktalardan biri ve fabrikasyon ürünlerin yaygınlığı, el işçiliğinin değerinin artmasına yol açıyor. Bugünün en gözde dekorasyon trendlerine bakacak olursanız, her zaman el işçiliği ile üretilmiş ürünlerin, yenilenen eski mobilyaların ve doğal malzemelerin ön planda olduğunu görebilirsiniz. Tüm bunlar, marangozluk ürünlerinin bugün en popüler mobilya ürünleri arasında olmasına da neden oldu elbette. Marangozluk yavaş yavaş fabrikasyon mobilyaların tasarımında kullanılan kalıpları meydana getiren teknik bir işten ibaret olmaya başlamıştı ki, el işçiliği dekorasyon trendleri ile yeniden doğdu ve bugün marangozların ürettiği her biri birbirinden farklı ve özel tasarım ürünler, dekorasyon açısından öne çıkan evleri süslüyor.

Yeni nesil marangozluk trendleri nelerdir?

Peki bu yeni nesil marangozluk ürünleri neleri kapsıyor? Özellikle İstanbul gibi tasarım açısından önde gelen dünya şehirlerinde en çok hangi ahşap ürünler kullanılıyor? Bu soruların cevabı aslında oldukça uzun bir liste oluşturabilir. Her ne kadar kanepe, koltuk gibi standart oturma odası mobilyaları hâlâ işinin ehli fabrikalarda üretilse de, döşemesiz ahşap mobilyaların hemen hemen hepsinde bugün marangozluk yapımı el işçiliği ile üretilmiş mobilyalar tercih edebilirsiniz. Kütük sehpalardan masif yemek masalarına, sıra dışı raf tasarımlarından, özel tasarım mutfak dolaplarına kadar bugün pek çok marangozluk ürünü modern ev dekorasyonlarını süslüyor. Özellikle masif ahşaptan imal edilen geniş ve görkemli yemek masaları ve kütük dilimlerinden tasarlanan aksesuar ve sehpalar en çok rastlanan dekorasyon unsurlarının başında geliyor.

Mimari tasarımlarda marangozluk

Marangozluk aslında yalnızca evlerin içi ile ilgilenen ve yalnızca mobilya ve aksesuar üreten bir uzmanlık değil, aynı zamanda mimari yapılarda da marangozluk hizmetleri ile çok daha sıra dışı, çağdaş ve etkileyici dış cepheler oluşturulabiliyor. Marangozlar eskiden sadece el aletleri kullanarak hizmet veren zanaatkarlarmış ancak bugün teknolojinin gelişimi marangozluk mesleğine de oldukça faydalı katkılarda bulunuyor; teknolojik olanaklar ve araçlar sayesinde marangozlar binaların dış cepheleri için birbirinden şık ve göz alıcı ahşap cephe kaplamaları üretip oldukça pratik ve hızlı bir uygulama ile bu kaplamaları binaya monte edebiliyorlar.

Bir binanın dış cephesinde bulunan ahşap dokular her zaman binaya sıcaklık, samimiyet ve daha doğal bir hava kazandırır. Mimari görünümü etkileyen ahşap ürünler cephe kaplamaları olabileceği gibi balkon parmaklıkları, panjurlar ya da süslemeler de olabilir. Bugünün mimari estetik anlayışı farklı malzemelerin bir arada bulunduğu eklektik tasarımları öne çıkartıyor. Yani binaların dış cephelerinde ahşap, beton, metal gibi farklı malzemeler şık bir tasarım ve yumuşak geçişlerle yeni nesil bir estetik görünüm oluşturuyorlar.

Marangoz seçerken nelere dikkat etmeliyim?

İster evinizin dış cephesi için ister evinizin dekorasyonunda kullanacağınız belli başlı mobilyalar için marangoz arıyor olun, istediğiniz işe uygun olan marangozu seçebilmek için öncelikle bir karşılaştırma ve küçük bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Farklı marangoz ustaları farklı iş ve ürünlerde uzmanlaşabilir. Mesela ahşap cephe kaplama panelleri üreten bir marangozluk firması eviniz için istediğiniz masif ahşap yemek masasını üretmiyor olabilir. Ya da mobilya tasarım ve üretimi ile ilgilenen marangozlara büyük ahşap paneller sipariş edemezsiniz. Kimi marangoz ahşabın işlenmiş halleri ile ürünler ortaya çıkarır, kimi masif ahşap ile oymacılık ve şekillendirme üzerine ustalaşmıştır. Tüm bunları hesaba katarak isteklerinizi ve ihtiyacınızı karşılayacak bir marangoz bulmak için önce araştırdığınız marangozların ürettiği ürünlere ve firma özelliklerine göz gezdirmelisiniz.

İstanbul'daki marangozlara nasıl ulaşabilirim?

İstanbul, daha önce de belirttiğimiz gibi, dekorasyon, tasarım ve üretim açısından oldukça gelişmiş bir dünya şehri ve dolayısıyla İstanbul'da bir marangozla çalışmak isteyen okurlarımız için alternatif firma ve ustalar oldukça fazla sayıda. Sizin için en uygun marangozu bulmak için sayfalarımızdaki Profesyoneller bölümünden İstanbul'da yer alan marangozluk firmalarını listeleyebilir ve onların referans iş ve ürünlerinin fotoğraflarına göz gezdirebilirsiniz. Beğendiğiniz ürünleri üreten ve size en yakın konumdaki marangozlara mesaj atarak onlarla iletişim kurabilir ve fiyat sorabilirsiniz.

İstanbul'da marangozluk ürünü ahşap mobilya fiyatları

Marangozluk ürünlerinin fiyatları farklı estetik görünüm, model, ağaç ve ahşap kalitesi ve istenilen ürüne göre oldukça farklılık gösteriyor. Genel olarak el işçiliği ile üretilen ve özel tasarım ahşap mobilyaların fabrikasyon mobilyalardan daha pahalı olduğu bir gerçek. Ancak ortaya çıkan sıra dışı görünüm ve uzun ömürlü ve sağlıklı doku hesaba katılırsa bu fiyatların abartılı olmadığı görülebilir.

Ahşap marangozluk ürünlerinin alternatiflerine göre daha pahalı olmalarının nedenlerinden biri elbette ki el işçiliği ve özel tasarımlarla üretilen bu mobilya ve aksesuarların daha meşakkatli bir üretim süreci sonucunda ortaya çıkmaları. Ancak tek neden bu değil. Özellikle masif ahşap ve kütük mobilyalar söz konusu olduğu zaman ağacın yapısının bozulmadığı, işlenmemiş ahşap malzemeden söz ediyoruz demektir ve bu da yalnızca işçiliğin değil aynı zamanda malzeme kalitesinin de oldukça yüksek olduğunu gösterir. Haliyle hem işçilik hem de malzeme kalitesi fiyatların daha yüksek olmasına neden oluyor. Ancak bu ürünler hem estetik açıdan benzersiz ve farklı dekorasyon unsurlarıdır, hem de uzun ömürlü ve sağlıklı mobilyalar olarak evinize değer katarlar.

Farklı ve etkileyici ahşap dekorasyon unsurlarına da göz gezdirmek isterseniz Marangozunuza yaptırabileceğiniz 8 orijinal mobilya fikri isimli yazımız ilginizi çekebilir.

  

Benzer fotoğraflara göz at