Marangozlar kategorisinde, Kahramanmaras şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Kahramanmaraş : Marangozlar - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Dünyanın en eski iş ve zanaat kollarından olan marangozluk, bugün günlük hayatımızda evlerimizde kullandığımız hemen hemen her türlü mobilyanın üretiminde temeli oluşturur. Marangozluk denilince akla ilk olarak el işçiliği ile yapılan özel tasarım ahşap mobilyalar gelse de aslında fabrikada üretilen mobilyaların da çoğu, kompozit malzemelerden üretiliyor olsalar bile ahşap içerirler ve bu mobilyaların iskeletlerinin oluşması, gerekli hesapların yapılması ve parçaların birleştirilmesi aslında bir marangozluk işlemleri sonucunda gerçekleşir. 

Kahramanmaraş, güneyinde ılıman bir Akdeniz ikliminin, kuzey bölgelerinde ise çok sert olmayan kara ikliminin görüldüğü bir ilimiz. Kahramanmaraş topraklarında İklim özellikleri dolayısıyla kışların daha doğudaki şehirlere göre ılık ve yağışlı geçmesi sayesinde oldukça zengin bir bitki örtüsü görülür. Coğrafi verilere göre Kahramanmaraş topraklarının yüzde 42'si orman ve fundalıklarla, yüzde 27'si ise ekili alanlarla kaplı. Bu da ağaç ve dolayısıyla da kereste açısından bölgeyi oldukça zengin kılıyor. Farklı ağaç türlerinin yaşayıp çoğaldığı bölgelerde de yalnızca fabrikasyon mobilyalar söz konusu olduğunda değil, el işçiliği ile üretilen şık marangozluk ürünlerinin de daha yaygın olduğu görülür. Kahramanmaraş da, Türkiye'nin marangozluk açısından oldukça gelişmiş şehirlerinin başında geliyor. 

Kahramanmaraş'ta üretilen marangoz ürünleri

Ekili topraklarda genellikle zeytin ve bağların geniş yer tuttuğu Maraş'ın ormanlarında ve ekili arazilerinde marangozluk zanaati için oldukça kaliteli malzeme veren pek çok ağaç türü bulunuyor; çam, meşe, kayın, köknar, ceviz ve şimşir bu ağaç türlerinden en çok öne çıkan ve ahşap ürünlerin üretiminde kullanılanlar arasında yer alır. Bu ağaçların her birinin kendine has dokuları, renkleri ve özellikleri vardır ve deneyimli marangozlar da üretilecek mobilya ya da aksesuarın özelliklerine göre hangi ağacı kullanmaları gerektiğini bilir ve ev sahiplerine en sağlam, uzun ömürlü ve şık ürünü sunarlar. 

Kahramanmaraş'ta kullanılan ağaçlar mobilya yapımından kapı ve pencerelere, ahşap ev inşaatlarından dekoratif malzemelere kadar pek çok ürünün üretimine olanak veren ham maddelerdir. Dayanıklı ve damarlı yapısı nedeniyle işçiliği daha zor olan çam ve köknar ağaçları genellikle kendine has desenleri ve dokuları olan sehpa, masa ve sandalye gibi mobilya üretiminde kullanılıyor. Kalın ve sert kereste yapısıyla öne çıkan meşe ise mobilya yapımının yanı sıra, dayanıklı yapısı ve kötü hava koşullarının ve nemin bozucu etkilerine karşı en dirençli ağaçların başında gelmesi sayesinde pek çok alanda kullanılıyor; kapı, pencere, tavan kaplaması ve zemin döşemeleri bu alanların başında geliyor. Sıkı ve ince yapısı ve el işçiliğine uygun yapısı ile iyi bir mobilya kerestesi sayılan kayın ağacından da çoğunlukla oturma grupları, müzik aletleri ve oymacılığın ön planda olduğu tasarımlar üretiliyor. Küçük bir ağaç olduğu için mobilya yapımında kullanılmayan şimşir ağacı, Kahramanmaraş'ın geleneksel ahşap işçiliği ürünlerinde, yani oymacılık, ahşap kaşık, tarak, minyatür mobilya ve gemi gibi aksesuarlar yapımında karşımıza çıkıyor. Mobilya yapımında kullanılan en kaliteli keresteyi veren ağaçlardan biri olan ceviz ise kuru ortamlarda fiziki etkilere karşı yüksek dayanımı, kolay işlenebilir yapısı, estetik olarak öne çıkan dokusu ile tezgah, masa ve sehpa gibi masif mobilyalar için en nitelikli seçeneklerden biri. Kısacası, Kahramanmaraş'ta geleneksel motifli oymalı dekoratif tasarımlardan masa, sandalye, oturma grubu, sandık, dolap gibi mobilyalara, ahşap pencere, kapı ve zemin döşemesi gibi iç mimari unsurlardan bahçe mobilyalarına ve hatta ahşap kulübe ve bağ evlerine kadar her türlü orman ürünü üretiliyor. 

Bölgenin mimari geleneğinde marangozluk etkisi

Son dönemde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda tarihinin 14 ila 16 bin yıl öncesine kadar uzandığı düşünülen Kahramanmaraş, binlerce yıldır pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, bu medeniyetlerin ilmini ve kültürünü kendi bağrında toplayarak harmanlamıştır. Bu medeniyetler beşiği kentin kültürünü anlamak için şehirde şöyle bir dolaşmanız bile yeterli olacaktır. Anadolu yerel mimari örnekleri arasında dikkat çekici bir yere sahip olan tarihi Maraş konakları, bin yıllardan süzülen bu kültürün birer örneği olarak halen şehrin pek çok yerinde görülebilmektedir. 

Geleneksel mimarileri ile tarihi Maraş konaklarının hem iç yaşam alanlarında hem de dış cephe özelliklerinde ahşabın büyük bir yeri vardır. Bu konaklar taş ve ahşap malzemenin bütünleşerek tasarlandığı görkemli yapılardır. Konakların taş duvarlarına eşlik eden ahşap cumbalar, kapı ve pencereler ve geleneksel ahşap oyma tasarımları ile süslemeler geleneksel mimariyi şekillendiren ana unsurlardır. Dolayısıyla Kahramanmaraş'ın geleneksel bina inşaatlarında marangozluk da olmazsa olmaz bir uzmanlık olarak şekillenmiştir. Bugünün yerel ve modern mimari yapısı da bu gelenekten ilham alarak geliştiğinden, Maraş'ta iç mimari ve dekorasyon alanında ahşap işçiliğinin ön planda olduğunu sıklıkla görebilirsiniz. 

Geleneksel bir sanat: Ahşap oymacılığı

Aslında marangozluk mesleğinin temellerinden birini oluşturan ahşap oymacılığı, bugün el işçiliği ile üretilen özel tasarım ahşap mobilyaların nadirliği ile bir hayli azalmış durumda. Ahşap yüzeyler üzerinde adeta bir heykeltraş titizliği ve ustalığı ile çalışılması sonucu ortaya çıkan motifler özel tasarım mobilyaların kalite ve değerlerini arttıran ve onlara oldukça şık ve gösterişli bir hava katar. Geleneksel sanatlarımızdan biri olan ahşap oymacılığının bugün hâlâ yoğun bir şekilde ve ustalıkla sürdürüldüğü beş ilimizden birisi de Kahramanmaraş. Oymacılık, özellikle çeyiz sandıklarında, ayna çerçevelerinde, özel tasarım sehpa ve masalarda kullanılıyor ve her bir ürünü benzersiz ve kendine has bir estetiğe kavuşturuyor.  

Kahramanmaraş'taki marangozlara nasıl ulaşabilirim?

Kahramanmaraş, hem el emeği ile özel tasarım mobilya ve aksesuarlar üreten ahşap oymacı ve marangozların, hem de daha donanımlı ve büyük üretimler yapan, ahşap ev, kapı, pencere ve döşemeler üreten orman ürünleri firmalarının oldukça yoğun olduğu illerden biri. 


homify.com.tr 'deki Profesyoneller sekmesinden de kolaylıkla ulaşabileceğiniz Kahramanmaraş marangozları, size istediğiniz her türlü mobilya en üst düzey işçilikle üretebilmektedirler. Orman ham maddelerinin yerel coğrafyada yoğun bir şekilde var olduğu Kahramanmaraş, bu yönüyle de marangozların bol ve kaliteli malzeme bulmasını kolaylaştırmakta, ortaya daha kaliteli ürünler çıkmasına vesile olmaktadır. Maraşlı bir marangoza yaptıracağınız herhangi bir mobilya, fabrikasyon mobilyalarla asla kıyaslanamayacak kadar kaliteli ve uzun ömürlü olacaktır.

Kahramanmaraş'ta eviniz için herhangi bir mobilya satın almayı düşünüyorsanız, hemen hazır mobilya ürünlerine başvurmak yerine öncelikle ihtiyacınız tam olarak ne olduğunu tespit etmeye çalışın. Örneğin oturma odası dekorasyonunuz için bir koltuk takımı satın alacaksanız, öncelikle salonunuzun ölçülerini alın ve koltuk takımınızı nasıl yerleştireceğinizi kafanızda tasarlayın. Daha sonra mümkünse bunu kağıt üzerine basitçe çizin ve ölçüleri not alın. Mutlaka bir hazır mobilya mağazasına gitmek istiyorsanız, bu notlarla gittiğinizde siz de fark edeceksiniz ki hazır mobilyalar asla evinize tam olarak uymaz. Oysa marangozunuza yaptıracağınız bir mobilya, evinizin ölçülerine olduğu gibi dekorasyonuna da tam olarak uyum sağlayacaktır. 

Mobilyalarımızı marangoza yaptırmak ekonomik olarak avantajlı mı?

Marangozlukla ilgili yanlış bilinen konulardan biri de hazır mobilyaların daha ucuz olduğudur. Bu tarz hesaplamaları yaparken öncelikle mobilyaların ihtiyacınıza ne ölçüde ve ne kadar süreyle yanıt verdiğini düşünmelisiniz. Hazır bir mobilya acil ihtiyacınız birkaç yıl yanıt verebilir. Ama ömrü çok geçmeden dolacak ve sizi sıfırdan mobilya almaya zorlayacaktır. Üstelik son dönemde ortalama bir kaliteye sahip hazır mobilyaların da hiç ucuz olmadığını, çok yakın fiyatlara evinize özel mobilyaları marangozunuza yaptırabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın. 

Evinizi güzelleştirmek için ahşap tasarımları kullanmak istiyorsanız Marangozunuza gösterebileceğiniz 15 özgün mobilya modeli yazımıza tıklayarak fikir edinebilirsiniz. 

Benzer fotoğraflara göz at