Marangozlar kategorisinde, Sanliurfa şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Şanlıurfa : Marangozlar - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Şanlıurfa, Türkiye'nin en kalabalık dokuzuncu şehridir. Eski adı Urfa olmakla birlikte Kurtuluş Savaşından sonra 1984 yılında başına Şanlı ünvanı getirilmiştir. Şanlıurfa'nın Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Adıyaman ve Suriye ile sınırı vardır.

Şanlıurfa ekonomisi büyük ölçüde hayvancılık ve tarıma bağlıdır. Ek olarak turizm ve sanayi alanında da faaliyetler mevcuttur. Tarımsal ürün olarak fıstık, pamuk, mercimek, buğday ve tahıl tarımı öne çıkar. Hayvancılık olarak ise küçükbaş hayvancılık yaygındır.

Şehrin genel ekonomisi dışında her sektörde faaliyet gösteren çeşitli meslekler mevcuttur. Marangozlar da her şehirde olduğu gibi Şanlıurfa'da da faaliyet gösterirler.

Bir marangoz ne iş yapar?

Seçtikleri alana göre uzmanlaşan farklı tipte marangozlar vardır. Temel olarak bir marangozun işi ahşap malzemenin işlenmesi etrafında döner. Bu sadece ısmarlama mobilyalar değil aynı zamanda kapı ve pencere çerçeveleri veya duvar kaplamaları gibi şeyleri de içerir. Ahşap merdivenler de marangozlar tarafından yapılır. Marangozluk mesleği düşündüğünüzden daha çok yönlüdür. Genel olarak küçük bir marangozluk firmasının en çok çalıştığı materyal ahşaptır, ancak pek çok marangoz diğer malzemelerle başa çıkmada da harikadır. Eşsiz parçalar yaratmak için en çok kullandıkları ahşabı plastik, metal ve hatta camla birleştirmeyi severler. Marangoz fiyatları bu nedenle projenizin niteliğine bağlı olarak değişir.

Bir marangoz ahşap kullanımı gerektiren hemen hemen tüm inşaat ve yenileme projelerinde önemli bir rol oynayabilir. Genellikle marangozluk mesleği, süs yapıları oluşturmak için odun parçalarını kesip şekillendirerek kusursuz bir biçimde birleştirmek olarak bilinir. Marangozlar kendi atölyelerinde veya doğruda mülkünüzün içinde çalışabilirler. Bu tür projeler genellikle göründüğünden daha yoğun ve karmaşık olup marangoz ekipmanını da içerir. İç ve dış kapılar, pencere doğramaları, merdivenler, bölmeler ve çatı yapıları marangozların yaptığı işlerden bazılarıdır. Tüm bunların dışında tamamen sizin istediğiniz ölçülerde bir mobilya tasarlamak istiyorsanız marangozla çalışmak zorundasınızdır. Bir marangoz kişiye özel sandalye, dolap ve masa gibi tüm mobilyaları yapabilir. Benzer şekilde ev yaptırırken ya da tadilat söz konusu olduğunda mimarların  çizimlerine uygun olarak sıfırdan duvarlar ve kapılar inşa etmek için de bir marangoza ihtiyaç duyarsınız. Kısacası marangozlar tasarımcılar, mutfak planlamacıları, mimarlar ve iç tasarımcıların planlarına göre; mutfak onarımı, özel mobilyalar, mevcut ahşap yapıların onarımı ve ahşap yapıların inşası dahil olmak üzere pek role sahip olabilir.

Marangozların en çok çalıştıkları ağaç türleri nelerdir?

Ahşap bugün kullanılan en eski yapı malzemelerinden biridir ve keresteyi iyi bilmek marangoz olmanın önemli bir parçasıdır. Doğru ahşap seçimi sadece ev inşa etmek ve tadilat yapmak gibi işlevsel nedenlerle değil; aynı zamanda binaya karakter katabilmek açısından da önemlidir. Profesyonel marangozların kullandığı birçok ahşap türü vardır ve bunlar genellikle iki kategoriye ayrılır: sert ve yumuşak ağaç. Ancak bazı ahşaplar belirli yapılar için diğerlerinden daha iyidir. Örneğin sert ahşap sağlam olup, çerçeveleme için idealdir. Yumuşak ahşap ise tipik olarak duvar kenarları, pervazlar ve süpürgelikler için kullanılır.

Marangozların en çok tercih ettikleri ağaç türlerinden biri olan meşe, evlerde özellikle de çerçeve yapımında kullanım için popülerdir. Meşe kurudukça betona benzer bir kıvamda sertleşir ve yapısal işler için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca süpürgelik gibi dekoratif işler için kullanıldığında yüksek kaliteli bir sonuç sağlayabilir. Ceviz çok yönlü bir ağaçtır, çünkü aşırı ağır olmadığı halde sert ve dayanıklıdır. Bu özelliğinden ötürü ceviz dolaplar ve mutfak tezgahları her türlü bina için son derece popülerdir. Farklı tonlarda çeşitli ceviz türleri vardır ve bunların cilaları iyi emdiği bilinmektedir. Sedir çok yumuşak bir dokuya sahip hafif ve kırılgan bir ağaçtır. Tipik olarak kahverengi renktedir ve kırmızı lekelere sahiptir. Profesyonel marangozlar bu ahşap türünün, kapı çerçeveleri gibi dekoratif kaplama işleri için popüler bir seçim olduğunu bilirler. Ek olarak sedir, hoş kokusuyla yatak odalarını  tamamlayan aromatik bir ağaçtır.  Sedirdeki doğal yağlar,  güve larvalarını öldürür ve uzak tutar.

Çarpıcı ahşap mobilyalar başlığındaki örneklere göz atarak kendi eviniz için ilham alabilirsiniz.

Şanlıurfa'da bulunan marangozlara nasıl ulaşabilirsiniz?

Şanlıurfa'da faaliyet gösteren marangozlara homify aracılığıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken öncelikle profesyoneller sekmesini seçmek ve daha sonra sırasıyla marangozlar başlığına tıklamaktır. Son olarak alt bölümden şehir kısmını seçerek Şanlıurfa'daki marangozlara ulaşabilirsiniz. Bu yöntemle sadece Şanlıurfa'daki marangozlara değil, tüm Türkiye'de faaliyet gösteren marangozluk firmalarıyla iletişim kurabilirsiniz. Dilerseniz seçtiğiniz her bir profesyonele mesaj atabilir ya da doğrudan iletişim adresini öğrenebilirsiniz. Sitemizde ayrıca ev projeleriniz için gerekli olan tüm mimar, iç mimar, dekoratör, tasarımcı ve diğer profesyonellere erişme imkanı bulunmaktadır. Bu uzmanlara sormak istediğiniz soru ve teklifler için yine mesaj özelliğini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Şanlıurfa'daki bir marangozun maliyeti nedir?

Şanlıurfa'daki bir marangozun maliyeti, projenizin büyüklüğüne ve türüne bağlı olarak değişir. Temel olarak marangozlara zaman, malzeme ve işçilik gibi faktörlere bağlı olarak ödeme yapıldığı söylenebilir. Bu nedenle projeniz ne kadar büyük ve karmaşık görünürse ayırmanız gereken bütçe o kadar fazla olacaktır. Farklı malzemelerle çalışmak istiyorsanız, özellikle de yüksek ve özel kalitede olmalarını istiyorsanız, biraz daha pahalıya mal olabilir. Ayrıca bütçe, projeniz için kaç tane profesyonelin gerekli olduğu ile de ilgilidir. Size yerleşik bir gardırop yapan tek bir marangoz ile tüm evinizi donatmak için çalışacağınız bir marangoz ekibi aynı ücreti talep etmeyecektir doğal olarak. Yapmanız gereken projenizi dikkatlice anlatarak marangozdan ortalama bir fiyat istemektir. Birkaç marangozdan tavsiye alırsanız, fiyatlarını da karşılaştırabilir ve belki biraz daha ucuz bir seçenek elde edebilirsiniz. Ancak kullanılan malzemenin kalitesine gelince çok fazla ödün vermemelisiniz, aksi takdirde elinizde kalitesiz bir iş olur ve uzun vadede tekrardan bir marangoza gitmek durumunda kalabilirsiniz. Maliyetler kararın bir parçası olmasına rağmen, belirleyici olmamalıdır. Projenizde kalite ve güvenlik her şeyden önemlidir, bu nedenle gerektiği durumlarda bütçeden kesinti yapmamalısınız.

Malzemeden kar etmek istiyorsanız kaliteden ödün vermek yerine malzeme tedariğini kendiniz yapabilirsiniz. Şüphehiz tecrübeli bir marangoz hangi malzemenin nereden hangi maliyete alınacağını iyi bilir ve sizi yönlendirebilir. Yine de kendi deneyiminiz varsa yahut biraz araştırma yaparak kaliteli malzemeyi daha uygun fiyata elde etmeyi başarabilirsiniz. Marangoz seçimine gelince, beraber çalışacağınız marangozun referansına mutlaka bakmalısınız. Marangozluk için mutlaka bir okul okumak gerekmiyor, fakat bununla birlikte tecrübe ve iş deneyimi ile kişinin uzmanlığı hakkında çok fazla bilgi edinebilirsiniz. Eğer Şanlıurfa'da yaşıyorsanız ya da marangoz ihtiyacınız Şanlıurfa sınırları içerisinde ise iş yapacağınız marangozun da Şanlıurfa merkezli çalışması sizin yararınıza olacaktır. Şanlıurfalı bir marangoz her şeyden önce şehir dışından gelen bir marangoza oranla daha ekonomik bir fiyat isteyecektir. Benzer şekilde kendisi de Şanlıurfa'da bulunduğundan ele aldığı projeyi çok daha kısa bir sürede halledebilir. Oysa şehir dışından çalışan bir marangoz aynı çabuklukla işi bitiremez yahut yapsa bile zaman farkından ötürü daha fazla para isteyebilir. Dolayısıyla Şanlıurfalı bir marangozla çalışmak özellikle bütçe açısından kar etmek isteyen kişiler için en doğru tercih olacaktır.

Benzer fotoğraflara göz at