Mimarlar kategorisinde, Istanbul şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

Istanbul : Mimarlar - 382

Hizmet alanı

Türkiye’nin en kalabalık ve sosyo-kültürel anlamda en önemli şehri olan İstanbul, Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç’in sardığı yarım ada üzerine kurulu tarihi bir şehirdir. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, tarihi boyunca onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış olduğundan, zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Şehrin mimarisi ve kentsel yerleşimi, her ne kadar rant kurbanı olsa da sahip olduğu kültürel mirasın izlerini de taşır. 39 ilçesi ve 40 belediyesi bulunan şehir, konut ihtiyacı, kültürel dokusu ve şehirleşmiş alanlarının genişliğiyle mimarlık mesleği için maden değerindedir.

Son yıllarda İstanbul’un şehir merkezine uzak kalan bölgeleri de inşaat sektörünün radarına girmiş durumdadır. İstanbul ve çevresinde konut ya da iş yeri yaptırmak isteyenler için, bölgenin mimari özellikleri ve konut sektörü hakkındaki bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.  

İstanbul’da bölgeden bir mimarla çalışmanın avantajları nelerdir?

İstanbul’da veya çevre ilçe ve köylerde gerçekleştirilmesi planlanan bir proje için, mimar desteği ya da herhangi bir profesyonele ihtiyaç söz konusu olduğunda, bölge merkezli çalışan bir uzmandan destek almak hem kurum hem de proje için çok daha avantajlı olacaktır. Bölge merkezli çalışan uzmanlar, işin gerektirdiği teknik ve mevzuat bilgilerinin yanı sıra bölgenin kendine has özelliklerine ve sektörün bütün dinamiklerine de hakim olacaklardır. Şehrin iklim ve toprak özelliklerine, mimari ve kültürel dokusuna, yasa ve işleyişine hakim olan bölge merkezli çalışan uzmanlar projenin her detayını yabancı bir uzmana göre çok daha hızlı ve detaylı görüp planlayabilirler. Aynı bölgede daha önce de birçok kez proje yürütmüş olan mimarlar tedarik kanalları, çözüm ortakları, danışmanlar, yasal izinler, bürokratik işlemler, güncel mevzuat ve daha birçok konuda daha tecrübeli olacaklardır. Hangi ham maddeyi nereden, en ucuza temin edebileceğinizi daha iyi bilirler. Özellikle inşaat gibi riskli bir sektörde, piyasayı avucunun içi gibi bilen bir uzman en değerli kaynağınız olabilir. Bu sayede işin hazırlık ve planlama süreci daha hızlı ve sorunsuz ilerleyebilir ve olası problemler büyümeden çözülebilir. Ayrıca bölgenin iklimine de aşina olan uzmanlar size proje bitiminden sonra karşılaşabileceğiniz problemler hakkında da fikir verebilir.  

Projeyi bölgede tecrübeye sahip bir uzmanla yürütmenin bir diğer önemli avantajı da lojistik imkanlardır. İstanbul’daki bir proje için Ankara’dan bir mimarla anlaşmak size ekstra lojistik masrafı çıkarabilir. Oysa bölgede yerleşik uzmanlar herhangi bir nakliye, konaklama bedeli çıkarmadan projeyi yürütebilirler.   

İstanbul’da konut inşasının maliyeti nedir?

Herhangi bir şehirde konut fiyatlarını değerlendirirken merkez ilçeleri ile çevre ilçeleri ayrı ayrı ele almak yeterli olabilir ancak İstanbul gibi büyük bir şehirde konut maliyetleri yalnızca ilçelere göre değil mahallelere, sokaklara hatta binanın konumuna göre bile ciddi değişkenlik gösterebilir. Aynı sokakta bulunan iki binadan denizi görebilen ile göremeyen arasındaki fiyat farkı sektörün uzmanlarını bile hayrete düşürebiliyor. Hal böyleyken konut piyasası hakkında net aralıklarla konuşmak doğru olmaz.

Metrekare başına konut satış fiyatının her daim değişebildiği şehirde inşaat sektörünün bu denli hızlı ilerlemesinin en büyük nedeni ise rant, yüksek nüfus ve kentsel dönüşüm yönetmeliği denebilir. Kentsel dönüşüm konusunda ciddi adımların atıldığı şehir adeta bir inşaat cennetine dönüşmüş durumda. Tıpkı fiyatlar gibi evlerin büyüklükleri ve mimari özellikleri de bulunduğu bölgeye göre değişkenlik gösterebiliyor.

İstanbul’da ev yaptırmakla ilgili bilinmesi gerekenler

Her şehirde konut inşasının oldukça kalabalık ve yoğun bir prosedürü vardır ancak İstanbul’da işlerin biraz daha yorucu ilerlediği söylenebilir. İstanbul’da bina yüksekliği, dış cephe özellikleri, deprem yönetmeliği, yapı sistemleri hakkındaki kısıtlamalar her metrekarelik alan için farklılık gösterebilir. Bu nedenle belediyelerin imar ve şehircilik planlarını ve güncel mevzuat düzenlemelerini sıkı sıkıya takip etmek durumundasınız. Yaptıracağınız projenin özelliklerine ve bölgesine göre işleyişini, birkaç farklı uzmandan ayrı ayrı fikir alarak çözmek daha güvenilir olabilir. Bu konuda en ayrıntılı bilgiyi bölge merkezli çalışan mimarlardan alabilirsiniz. Ayrıca projeleri üstlenen müteahhitler, arsa ve imar konularında danışmanlık veren harita kadastro uzmanları, yapı sistemleri ve mevzuatları hakkında danışmanlık veren inşaat mühendisleri, emlak piyasası hakkında bilgi alabileceğiniz emlak danışmanları da yardımcınız olacaktır. Gelişmeleri bizzat takip etmek isterseniz projenin uygulanacağı belediyeye ait web sitesinden güncel mevzuata ulaşabilir, bilgi havuzlarından gelişmeleri ve piyasaya ilişkin haberleri takip edebilirsiniz.

İstanbul mimarisi ve önemli özellikleri

Tarihi boyunca ev sahipliği yaptığı her medeniyetin özelliklerinden bir parça kazanan İstanbul’un mimari dokusunda, Osmanlı-Türk mimarisi, Rum mimarisi, Ermeni mimarisi, Batı mimarisi, Bizans mimarisi, Orta Asya mimarisi gibi onlarca farklı kültürün etkileri ince ince işlenmiş durumdadır. İstanbul mimarisi üzerine inceleme yapmak için yapıları üç gruba ayırarak başlamak gerekir; İlki Bizans kiliseleri ve Osmanlı camileri, ikincisi mezarlık ve türbeler, üçüncüsü ise sivil yapılardır. İstanbul’da bulunan önemli mimari yapılarından bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Galata kulesi – Romanesk Mimari, Kız kulesi, Topkapı sarayı – Barok/Osmanlı/Orta Asya mimarisi, Ayasofya – Bizans mimarisi, Haydarpaşa Garı – Neo-Rönesans mimarisi, St Antuan Katolik Kilisesi, Ihlamur Kasrı, Atatürk Kültür Merkezi, Haseki Hamamı, Sultan Ahmet Camii, Sultan Ahmet Çeşmesi, Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Yıldız Sarayı, Cafer Ağa Medresesi, Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı, Yedikule Hisarı, Tekfur Sarayı, Hidiv Kasrı, Eyüp Sultan Camii, Süleymaniye Camii, Adile Sultan Yalısı, Florya köşkü, Çemberlitaş, Kapalı çarşı, Mısır çarşısı, Süleymaniye hamamı, Mihrimah Sultan Camii, Dolmabahçe Saat Kulesi, Beyazıt Camii, St Stephan Bulgar Kilisesi, Çinili köşk, Aynalıkavak kasrı, Hünkar kasrı.     

Şehirdeki diğer profesyoneller

İstanbul ve çevresinde konut, iş yeri satın almak ya da yaptırmak gibi planlarınız varsa homify portalını kullanarak birçok uzmana ulaşabilirsiniz. Peyzaj mimarları, mimarlar, mutfak planlayıcıları, döşeme ustaları, ekolojik tasarımcılar, aydınlatma uzmanları, çatı uzmanları, emlakçılar, banyo tasarımcıları, marangozlar ve inşaat şirketleri ile iletişime geçerek ihtiyacınız olan her konuda destek ve danışmanlık alabilirsiniz. Ayrıca ilinizdeki mimarlara ulaşarak ücretsiz danışmanlık talep edebilir ya da projenizi yürütmesini istediğiniz uzmanla görüşüp randevu isteyebilirsiniz.

Benzer fotoğraflara göz at