Mimarlar kategorisinde, Malatya şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Malatya : Mimarlar - 2

Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük, Türkiye’nin de en kalabalık 27. şehridir. 781.305 kişilik nüfusuyla Türkiye’nin son yıllarda hummalı şekilde devam eden inşaat faaliyetlerinden nasibini almış bir il olduğu söylenebilir. Malatya’daki mimari stil ve yaklaşımlar, kullanılan yapı malzemesi ve ev yaptıracak olanlar için şehirden bir mimarla çalışmanın avantajlarıyla ilgili tüm pratik bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. 

Malatya’da yaşayan biri için burada çalışan bir mimarla çalışmanın avantajları nelerdir?

Malatya şehrinde yaşayan ve burada yapılacak bir proje için mimar ya da herhangi bir profesyonel arayan kişi ya da kişilerin, söz konusu uzmanı zaten o şehirde iş yapanların arasından seçmesinde sonsuz faydalar vardır. Her ne kadar ülkemizde büyük çaplı iş yapan uzmanlar genellikle İstanbul merkezli olsa da Malatya gibi büyük Anadolu şehirlerinde de ihtiyaçlara cevap verecek profesyoneller bulunmakta.

Çalışacağınız mimarın Malatya’da olmasının sağlayacağı en büyük avantajlardan biri, söz konusu kişi ya da ekibin yörenin iklim ve zemin durumuna, malzeme özelliklerine ve diğer yöresel nüanslara hakim olmasıdır. Bunun haricinde birim işçilik ücretinin daha düşük olması nedeniyle, büyük bir şehirden gelecek olan mimara kıyasla daha uygun fiyatlara projenizi gerçekleştirme olasılığı da söz konusudur. Ayrıca Malatya’da bulunan bir mimar, malzeme ve işgücü tedariki gibi konularda çok daha tecrübeli olacağı için yöresel bağlantılarını kullanarak işin daha çabuk, uygun fiyata ve istenildiği gibi yapılmasını temin edebilir.

Malatya’da bir ev almanın ya da yaptırmanın maliyeti nedir?

Doğu Anadolu’nun en büyük kenti olan Malatya, İstanbul yahut Ankara gibi büyük şehirlerle kıyaslandığında daha uygun maliyetlerle öne çıkıyor olsa da, çevresindeki daha küçük il ve ilçelere oranla ev fiyatlarının kısmen daha yüksek olduğu bir yerdir. Son yıllarda ülke çapında yükselen ev fiyatlarından Malatya’nın da nasibini aldığını söylemek yanlış olmaz.

Ev yaptırmak yerine daire satın almak isteyenler içinse başta TOKİ projeleri olmak üzere şehrin özellikle dış çeperlerinde inşa edilen sitelerde birçok alternatife rastlamak mümkündür. 2016 yılı Nisan ayı itibarıyla, ildeki konut fiyatlarının son 4 ay öncesine göre yaklaşık yüzde 25 civarında arttığı gözlenmektedir. Örneğin yine aynı dönem itibarıyla ortalama bir 3 artı 1 dairenin fiyatı 130-140 bin seviyesinden 200 bin ve üstüne doğru yükselmiş göstermiştir. 2017 yılı itibarıyla bu artış trendinin ülkedeki ekonomik gidişat doğrultusunda makul bir hızda devam ettiği gözlemine varılabilir. Konut kredi faizlerindeki iniş ve çıkışlar da şehrin emlak piyasasındaki fiyatlara dolaylı da olsa etkide bulunmaktadır.

Malatya’da ev yapmak ve yaptırmakla ilgili bilinmesi gerekenler ve olası kısıtlamalar

Malatya da tıpkı ülkemizin geri kalan illeri gibi genel imar kanununa tabii olup özellikle 1999 depreminden sonra sıkılaştırılan standartlar çerçevesinde inşaat izinlerinin alınabildiği bir ilimizdir. İlin kendine has koşullarının, iklim ve zemin yapısının, malzeme kalitesinin ve bölgeye has diğer özelliklerin de dikkate alındığı süreçler sonunda imar izinleri verilmekte, yörenin mimari ve coğrafi yapısının yanısıra, yeşil alanların korunumu, altyapı hizmetleri ve çağdaş şehirciliğin gerektirdiği diğer hususlar da bu izinlerin verilmesinde dikkate alınmaktadır. Bunun ötesinde Malatya’da ev almak, yaptırmak ya da başka türlü bir binanın inşaatına başlamak için uygulanması gereken prosedürler ülkemizin diğer bölgelerinde olduklarından çok da farklı değildirler.

Malatya’ya özgü bir mimari var mıdır ve özellikleri nelerdir?

Türkiye’nin kadim kentlerinden ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Malatya’da son kalkolitik çağdan itibaren yapılaşmanın başladığı ve geç Hitit dönemine kadar sürdüğü söylenebilir. Özellikle şehrin medar-ı iftiharlarından biri olan Cafer Höyük’ün tarihinin M.Ö. 7000’lere dayandığı öne sürülmektedir. Sonraki dönemlerde ise Hititler, Medler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, İslamlar, Selçuklular ve nihayetinde Osmanlılar’ın egemen olduğu ve daha sonra 1923 yılında kurulan yeni Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan şehrin mimarisinde bu engin tarihin ve farklı medeniyetlerin izlerini görmek mümkündür.

Yörede tarih öncesi dönemlerden beri kullanılan ve geleneksel mimariye şeklini veren en önemli malzemenin kerpiç olduğunu söylemek abartılı olmaz. Özellikle konut mimarisinde sıkça tercih edilen bir malzeme olan kerpiç zaman içinde ahşapla da bütünlemiştir. Şehirde hâlen örnekleri bulunan söz konusu kerpiç ya da ahşap Malatya evleri genellikle bir veya iki katlı olarak kerpiçten yapılırken, tavan ve tabanlarda ahşap kullanıldığını görürüz. Esneme özelliğinin yanısıra ısı ve ses yalıtımı açısından tercih edilen kerpiç malzemenin yörede bu kadar sık kullanılmasının nedenlerinden biri de Malatya’nın çevresindeki başka bazı bölgelerin aksine doğal ve kesme taş bakımından zengin bir yer olmamasıydı.

Ayrıca yöresel özelliklerin mimariye dair etkilerini daha açıkça ortaya koyması bakımından kerpiçe yönelik bu tercihin Malatya ilindeki toprak yapısıyla da ilgili olduğunu ve toprağın kerpiç yapımına uygun oluşunun bu malzemenin kullanımını daha elverişli kıldığını ilave etmek gerekiyor.

Aslantepe’de bulunan Hitit sarayı gibi eski yapıların yanında, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait mimari açıdan önemli yapıların da bir çoğu günümüze kadar ayakta kalmıştır. Battalgazi ilçesinde bulunan Selçuklu yapısı Ulu Cami, yine bu bölgedeki tek kubbeli ve minareli Akminare Camii, Arapgir ilçesindeki Ulu Cami, Köprülü Mehmed Paşa Camii, Şahabıyye-i Kübra Medresesi, Yazıhan’daki Kırkgöz Köprüsü de yörenin önemli mimari eserlerinden sadece birkaçıdır.

Şehirdeki diğer profesyoneller

Malatya’daki mimarların yanısıra homify üzerinden yahut kendi bağlantılarınızla şehirde bulunan iç mimar, müteahhit, mutfak planlayıcı, tasarımcı ve diğer her türlü ustaya ulaşabilir, evinizle ilgili sorunlarınızı lokal yöntemlerle ve sizin söylediğinizi daha iyi anlayacak ehil profesyonellerle çözebilirsiniz. Ayrıca yine sayfamızı kullanarak ilinizde bulunan mimar ya da diğer profesyonellerle projenizle ilgili bilgi verip onlardan ücretsiz danışmanlık talep etmeniz ve yardım istemeniz her zaman için mümkün.

Benzer fotoğraflara göz at