Mimarlar kategorisinde, Mersin şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Mersin : Mimarlar - 16

    1- Mersin’den bir mimarla çalışmanın avantajları nelerdir?  

Mersin, Türkiye’nin en kalabalık onuncu şehridir. 2016 yılındaki verilere göre toplam nüfusu 1.773.852’dir. Akdeniz Bölgesinde yer alan Mersin ülkemizin önemli bir liman kentidir. Türkiye’nin en büyük limanı Mersin’de bulunur. Kışları ılık ve yağışlı geçen şehir, tatil için de güzel bir seçenektir. Mersin’de ev yaptırmayı veya satın almayı düşünenler için şehirden bir mimarla çalışmanın avantajlarını öğrenmek için yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.   Mersin’de satın alacağınız yahut yaptıracağınız bir ev için şehri bilen ve şehirde yaşayan bir mimarla çalışmanın sayısız avantajı vardır. Mersin’de yaşayan bir mimar şehrin iklimine, bölgesel koşullarına ve iş gücü bağlantılarına başka bir şehirde yaşayan uzmana göre çok daha hakimdir ki bu en önemli avantajdır. Mersin’de inşa edeceğiniz bir ev projesi için Mersin’den bir mimarla çalışmak aynı zamanda çok daha hesaplıdır. Çünkü başka bir şehirden profesyonel bir ekip bulmak daha maliyetli olacaktır. Şehirde yaşayan bir mimar ise iş gücünden tutun da malzeme seçimine dek çok daha kısa sürede sorunları çözecektir. Yaşadığı şehri iyi bildiği için bürokratik izinler konusunda da yapması gerekenler konusunda daha pratiktir. Bunun yerine başka bir şehirden özellikle mega kentlerden bir uzmanla çalıştığınız takdirde bu tercihiniz doğrudan ödeyeceğiniz maliyete yansıyacaktır. Çünkü büyük şehirlerde iş gücü daha pahalıdır ve Mersin’de ödeyeceğiniz tutarla aynı olması çok düşük bir olasılıktır. Mersin’de bulunan bir mimar ise size şehrin ortalamasına göre bir bütçe hazırlayacaktır.  

Mersin’de sizin için doğru mimari bulabilmenin çeşitli yolları vardır. Eğer Mersin’de yaşıyorsanız şehirdeki inşaat sektöründe çalışan insanları bularak fikir alabilirsiniz. Daha pratik bir yol arıyorsanız eğer homify’da profesyoneller sekmesinden mimarları seçerek Mersin’deki uzmanlarla irtibat kurabilirsiniz. Mimarların çalışma ücreti genellikle ortalama aynı olmakla birlikte kaliteden ödün vermeyen bir uzmanla çalışmanızı öneririz. Böylece uzun vadede karşınıza çıkacak tadilat gibi problemlerle karşılaşmazsanız. Her meslekte işini özenli yapmayan insanlar çıkabilir. Bu nedenle iş yapacağınız mimarin referansını mutlaka araştırmalısınız. homify’da Mersin’deki mimarları bularak daha önce yapmış oldukları projeleri inceleyebilirsiniz.  

2- Mersin’de bir ev satın almanın veya inşa etmenin maliyeti nedir? 

  Akdeniz Bölgesinin önemli illerinden biri olan Mersin Türkiye’nin güneyinde Antalya ve Adana’nın ortasında bulunur. Sokakları denize çıkan bir sahil kenti olmasından ötürü diğer pek çok özelliği ile birlikte turizmi öne çıkar. Şehir İstanbul, Ankara gibi kentlere göre daha ekonomik olmakla birlikte son derece kalabalık bir ildir. Hem liman kenti olması hem turistik özelliği şehri popüler hale getirir. Mersin’deki evler bu sebeple Antalya’dan sonra bölgedeki diğer şehirlere oranla görece yüksektir. Bununla birlikte ev fiyatları oldukça dalgalıdır. Birkaç sene önce konut fiyatları ortalamanın altındayken 2016 yılında hızla yükselmiştir. Bu duruma sebep olan en önemli etkenlerden biri artan nüfustur. Kalabalıklaşan şehirle birlikte konutlara talep artmış, bu amaçla pek çok yeni ev inşa edilmiştir. İkinci önemli husus ise yabancı yatırımcıdır. 

Saydığımız iki sebepten ötürü konut fiyatları aniden yükselişe geçmişse de günümüzde tekrar durgunlaşma eğilimi göstermiştir. Dolayısıyla Mersin’den bir ev satın almak ya da yaptırmak için en uygun dönemdesiniz. Çünkü uzmanlar fiyatların bir süre sonra tekrar yükselişe geçeceğini tahmin ediyor. Mersin’de 3+1 bir dairenin fiyat 100 bin ile 300 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik, binanın bulunduğu semt ile dairenin durumu ile doğrudan alakalıdır.  

3- Mersin’de ev satın almak ya da inşa etmekle ilgili bilinmesi gerekenler 

  Türkiye’deki bütün illerde konutlarla ilgili düzenlemeler imar kanuna göre yapılır. Mersin’de de imar kanunu baz alınarak ev inşa edilir. Bu kanun getirdiği düzenlemeler bölgenin kendine has özellikleri ile malzemelerin kalitesi ya da toprağın yapısı yahut kentin iklim özellikleri olmak üzere çeşitli kriterler getirir. Bürokratik düzenlemeler yapılırken aynı zamanda yeşil alanların korunması gibi hususlar da göz önünde bulundurulur. Kısacası Mersin’de bir ev inşası için alınacak izinler başka bir şehre oranla çok büyük değişiklikler göstermez.   

4- Mersin’in mimari özellikleri nelerdir?  

Gerek tarihi gerek doğasıyla önemli bir şehrimiz olan Mersin’in mimari açıdan da ilgi çekicidir. Geleneksel Mersin evlerinde binaların ana malzemesi alt katlarda kesme taş üst katlarda ise çıkma şeklindedir. İki katlı evler ayrı bir konut olarak kullanıldığı gibi bazı durumlarda alt katın büyük bir kiler veya depo olarak kullanıldığı görülmüştür. Çatılarda liman kenti olmasından ötürü Marsilya’dan gelen Marsilya kiremitlerine rastlanmıştır. Saçakları çok geniş tutulmayan bu çatılar genellikle kırma çatıdır. Geleneksel binalarda çatı saçaklarında süslemeler bulunur. Dış cephede ise süslemeler taş ile yapılmıştır. Geleneksel Mersin evleri tek tip değildir. Bazıları düz cephe iken bazıları cumbalıdır. Cumbalı evler son dönemlerde ortaya çıkıp balkonla beraber tasarlanmıştır. Günümüzde ise cumbalar geleneksel özellikleri tamamen kaybetmiş diyebiliriz. Cumbalarda dökme demir ya da taş konsollar kullanılmıştır. Müstakil evlerde dış sofa bulunmakla birlikte Akdeniz Mimarisi özelliği taşıyan bu yapılar yok denecek kadar azalmıştır.   Mersin, Osmanlı döneminde en yeni şehirlerden biri olduğu için diğer kentlerden farklı olarak batılı bir mimariye sahiptir. Geleneksel şehirlerden ayrışan önemli farklarından biri meydana açılan dar sokaklar yerine limana paralel ve dik uzanan geniş sokaklar tasarlanmasıdır. Mersin’in geleneksel mimarisinde şehrin kültürü kadar iklimi de etkili olmuştur. Akdeniz Mimarisi ile birlikte Anadolu ve Levanten Mimarilerin etkisi açıkça hissedilir. Tarihi yapılar özenli taş işçiliği dikkat çeker. Bunun dışında mimari açıdan öne çıkan diğer özellikler evlerin görkemli giriş kapıları, süslemeli balkonlar, Marsilya kiremitli çatılar, dış cephede bitki motifli bordürler sayılabilir.

Benzer fotoğraflara göz at