Mimarlar kategorisinde, Mugla şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Mugla : Mimarlar - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Topraklarının bir kısmı Ege Bölgesi'nde, küçük bir kısmı ise Akdeniz Bölgesi sınırlarında bulunan Muğla, Türkiye'nin en kalabalık yirmi dördüncü şehri olduğu gibi, iç ve dış turizmin merkezlerinden biri konumundadır. Başta en ünlüleri olan Bodrum olmak üzere, şehre bağlı olan Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Milas ve Datça gibi ilçeler yörenin temel gelir kaynağı olan turizmin merkezleri arasındadır. Muğla’nın ve ilçelerinin kendine özgü mimarisi ve geleneksel yapı malzemelerinin yanı sıra, bu bölgede bulunup da ev yaptırmak ya da herhangi bir mekânı dekore ettirmek isteyenler için şehirden bir mimarla çalışmanın avantajlarıyla ilgili bilgileri ve kentin mimarisi ve emlak piyasasıyla ilgili diğer önemli ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz.

Muğla’da, bölgeden bir mimarla çalışmanın avantajları var mıdır?

Muğla ve ilçelerinde gerçekleştirilmesi düşünülen bir proje için aranan uzmanın yine aynı bölge merkezli çalışan birisi olması her iki taraf açısından da mutlaka avantajlı bir durum olacaktır. Zaten turistik bir merkez olması itibarıyla Muğla’da işinin ehli olan, ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek mimarları bulmak da Türkiye’nin birçok başka şehrine kıyasla daha kolay olacaktır. Dolayısıyla yörede gerçekleştirilmesi düşünülen projeler için İstanbul ya da İzmir gibi büyük şehirlere yönelmek bir mecburiyet değildir.

Muğla’da mukim bulunan bir mimar ya da mimarlık ajansıyla çalışacak olmanın herhalde en temel avantajı söz konusu kişi ya da ekibin yörenin iklim ve zemin durumu, malzeme özellikleri ve tedarik kanalları konusunda bilgili ve tecrübeli olması ve dolayısıyla da size ihtiyaca uygun ve hızlı hizmet verebilecek olmasıdır. Bunun yanında, gerek birim işçilik ücretinin daha düşük olması, gerekse de yöresel bağlantılar yüzünden çok büyük ihtimalle yöredeki bir mimar kendisine verdiğiniz işi  büyük şehirdeki bir muadiline kıyasla daha uygun bir fiyata tamamlayabilecektir. Yine Muğla içinde tecrübeleri bulunan bir kişi gerek doğru elemanların bulunması, gerekse de uygun fiyata kaliteli malzeme tedariki konusunda sizi tatmin edecektir.

Muğla’da bir ev almanın ya da yaptırmanın maliyeti nedir?

Muğla’da ev fiyatlarından konuşurken elbette Muğla’nın merkeziyle bazı turistik ilçelerini ayrı ayrı değerlendirmek elzem görünüyor. Kent merkezi İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerle kıyaslandığında daha uygun fiyatlarıyla dikkat çekiyor olsa da, Bodrum ya da Marmaris gibi turistik ilçelerde semte ve bölgeye bağlı olarak ev fiyatları ciddi bir değişkenlik göstermektedir. Öte yandan, emlak piyasasındaki yüksek talep kaynaklı fiyat artışının Muğla ve ilçelerinde de görüldüğü söylenebilir.

Muğla’nın merkeziyle başlayacak olursak, yeni bir konutun ortalama fiyatını görmek açısından TOKİ’nin fiyatlarına şöyle bir göz atabiliriz. Buna göre, Haziran 2017 itibarıyla il merkezinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapımına başlanan konutların fiyatları 172 bin lira ile 285 bin lira arasında değişiyor. Buna göre daha dar gelirli nüfusa hitap eden evlerden 1+1 olanların satış fiyatı 172 bin 966 TL belirlendi. 2+1 konutların satış fiyatı ise 242 bin 205 lira olarak belirlendi. Daha büyük aileler için düşünülen 3+1 evlerin satış fiyatları ise 285 bin 425 lira değişiyor.

Muğla’nın turistik ilçelerinde ise yazlık olarak planlanan ve inşa edilen evlerin fiyatları, özellikle de bulundukları mıntıkanın denize ve tesislere yakınlığına bağlı olarak biraz daha yüksek görünüyor. 2016 yılı Haziran ayı verilerine göre, Muğla’nın ilçelerinden Bodrum'da  metrekare fiyatları yüzde 20 artış göstermiş durumda ve 4.000 TL civarında seyrediyor. Fethiye'de ise metrekare fiyatı yüzde 12 artarak 1.800 TL'ye çıkmış durumda. Benzer biçimde Marmaris'te de yüzde 13’lük bir artışla metrekare fiyatı  2.200 TL'ye ulaşmış durumda.

Muğla’da ev yapmak ve yaptırmakla ilgili bilinmesi gerekenler ve olası kısıtlamalar

Muğla da tıpkı diğer bölgelerde oluğu gibi genel imar kanununa tabii olup özellikle 1999 depreminden sonra sıkılaştırılan standartlar çerçevesinde inşaat izinlerini almak için belli standartların sağlanması gereken bir bölgedir. Bu izinler verilirken, yüksek inşaat standartlarının yanı sıra yörenin mimari ve coğrafi yapısı, yeşil alanların korunumu, altyapı hizmetleri ve bölgenin turistik olmasından kaynaklanan ekstra kriterler de devreye sokulmaktadır. Ama genel bir çerçeveden bakılacak olursa bu ilde ev almak ya da inşaat faaliyetine başlamak için takip edilmesi gereken prosedürler ülkemizin diğer bölgelerinde olduklarından çok da farklı değildirler.

Muğla mimarisinin özellikleri nelerdir?

Muğla, coğrafi konumu itibarıyla gerek antik ören yerleri ve doğal güzelliklerini, gerekse de çeşitli sivil mimari örneklerini sınırları içinde barındıran bir kenttir. Kentteki mimari yapının özellikle konutlar özelindeki genel niteliklerine bakılacak olursa: “Muğla evleri iklim koşullarına karşı korunaklı, taş duvarlı, beyaz badanalı ve ahşabın da çokça kullanıldığı yapılardır. Bu evler açık sofalı, avlulu, kendilerine özgü bacaları olan düz damlı yapılardır. Bu evler dar sokakların çevresinde sıralanmış, genellikle avlulu ve iki katlıdır. Evler daha çok içe dönük olarak yapılmış, bu nedenle de zemin katlara da sokağa açılan pencereleri çok azdır. Buna karşılık aydınlanma çoğunlukla avluya açılan pencerelerden sağlanmaktadır. Evlerin avluya açılan açık ve yarı açık mekânlarının üzeri zengin çatılarla örtülüdür. Bundan ötürü de Muğla evlerinde ön cepheler daha çok avlu yönündedir.” (Kaynak: http://emlakansiklopedisi.com/wiki/mugla-mimarisi)

Geleneksel mimarinin izlerini taşıyan bu evlerde ahşap işçiliği, tavan işlemeleri ve özellikle de bacaları dikkate değerdir. Yörenin turistik hale gelmesinin dolaylı avantajlarından biri söz konusu evlerin hem korunması hem de modern yapılardan çok bu dokuyu sürdüren yapıların inşasına devam edilmiş olmasıdır. İlçeler bir yana, kent merkezinde özellikle Hisar dağı etekleri, Karabağlar Mahallesi ve Düğerek Mahallesi söz konusu geleneksel mimarinin günümüzde de gözlemlenebileceği başlıca mıntıkalar arasındadır.

Şehirdeki diğer profesyoneller

Muğla’daki mimarların yanısıra homify üzerinden yahut kendi bağlantılarınızla şehirde bulunan iç mimar, müteahhit, mutfak planlayıcı, tasarımcı ve diğer her türlü ustaya ulaşabilir, evinizle ilgili sorunlarınızı lokal yöntemlerle ve sizin söylediğinizi daha iyi anlayacak ehil profesyonellerle çözebilirsiniz. Ayrıca yine sayfamızı kullanarak ilinizde bulunan mimar ya da diğer profesyonellerle projenizle ilgili bilgi verip onlardan ücretsiz danışmanlık talep etmeniz ve yardım istemeniz her zaman için mümkün.

Benzer fotoğraflara göz at