Mimarlar kategorisinde, Sakarya şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

Sakarya : Mimarlar - 5

Hizmet alanı

Topraklarının tamamı Marmara Bölgesi'nde yer alan Sakarya, 1 milyona yaklaşan nüfüsuyla Türkiye'nin en kalabalık yirmi ikinci şehridir. Kocaeli, Bursa, Düzce, Bolu ve Bilecik illeriyle komşu olan Sakarya, özellikle ülkenin endüstri merkez olan İstanbul’a olan yakınlığı dolayısıyla sadece tarımla değil gelişen sanayisiyle de öne çıkan bir bölgedir. Tarihi Hititlere kadar uzanan kadim bir şehir olarak Sakarya, tarih boyunca Pers, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi köklü ve görkemli imparatorlukların hakimiyetine girdiği için, kentin mimarisi de bu medeniyetlerin izlerini taşıyan eklektik bir mimaridir. Sakarya ve çevresinde yaşayıp da kendine ait bir konut ya da işyeri yaptırmak isteyene ya da benzer ihtiyaçları için mimara ihtiyacı olanlar için gerek bölgede iş yapan bir uzmanla çalışmanın avantajları, gerekse de bölgenin mimari özellikleri ve konut sektörüyle ilgili gerekli bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. 

Sakarya’da bölgeden bir mimarla çalışmanın avantajları var mıdır?

Sakarya ve çevre ilçe ya da köylerde gerçekleştirilecek bir proje için mimar ihtiyacı söz konusu olduğundan, söz konusu ihtiyacı yine bölge merkezli çalışan bir profesyonelle karşılamanın işi yaptıracak kişi ya da kurum açısından birçok avantajı vardır. Her ne kadar İstanbul’a yakınlığı yüzünden buradaki seçenekleri değerlendirmek isteyen Sakaryalıların da anlaşılır motivasyonları olsa da, aşağıda göreceğiniz gibi bizzat Sakarya’da bulunan ve buranın kendine özgü koşulları ve ortamında iş yapan bir uzmanla çalışmanın, başta uygun fiyat olmak üzere birçok avantajı vardır.

Sakarya ve yöresinde bulunan bir mimar ya da mimarlık ajansıyla anlaşmanın, örneğin İstanbul’da bulunan bir başkasına göre en önemli avantajı fiyattır. Zira Türkiye’de birim işçilik ücretlerinin en yüksek il olduğu İstanbul’da bulunan bir uzmandan alacağınız fiyat, aynı iş için Sakarya’da bulunan bir profesyonelden alacağınız fiyata oranla mutlaka daha az olacaktır.

Bunun yanısıra yörenin iklim ve zemin yapısına, kendine has gereksinimlerine hakim olan bir uzman projenizi de buna göre daha ince detaylarla şekillendirme ve realize etme imkanına sahip olacaktır. Aynı şekilde Sakarya’da benzer işleri daha önce yapmış olan bir mimar ya da mimarlar ekibi gerek tedarik kanallarına, gerek doğru işgücüne, gerekse de alınacak izinler konusunda güncel ve doğru bilgilerle bağlantılara sahip olacağı için projenizin hem daha hızlı ve pürüzsüz ilerleyecek, hem de olası sorunlar çok daha ivedi ve kolay biçimde ortadan kaldırılacaktır.

Sakarya’da konut fiyatları ne durumdadır?

Sakarya’da, özellikle il merkezindeki konut fiyatlarını değerlendirirken gerek 1999 depremi sonrası yapılan konutları ve değiştirilen şartnameyi gerekirse de 2014 yılında bazı bölgelere üç kat imar izni verilmesinden sonra ortaya çıkan arzı göz önünde bulundurmak gerekiyor. Her ne kadar 2017 yılına ait rakamlar elimizde olmasa da Sakarya ve çevresindeki emlak fiyatları son yıllarda Türkiye’nin genelinde görülen talep merkezli artıştan etkilenmiş durumda.

Örneğin söz konusu üç katlık imar izni kararının ardından şehirdeki arsa fiyatlarında neredeyse yüzde 300’e varan artışlar görüldüğü yakın zaman önce gazetelere haber olmuştu. Öyle ki Sakarya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Selçuk Başak’ın açıklamasına göre, “Talep çok ama arsa yok, insanların konutlara ihtiyacı varken, arsa bulunamaz oldu. Bu da fiyatları etkileyen diğer bir neden. Tek çare şehir merkezinde kentsel dönüşüme gidilmesi. Şehir merkezinde kentsel dönüşüm olmayınca fiyatlar artıyor. Hem şehrin yenilenmesi için de bu gerekli. Kentsel dönüşüm aslında şehrimiz için kaçınılmaz. Mesela şehrin girişlerinde araç kuyrukları oluyor, alt ve üst geçitlerle bu sorun düzelir.” (http://medyabar.com/haber/80140/konut-fiyatlari-yuzde-30-40-arasi-yukselecek.aspx)

Sakarya’da ev yapmak ve yaptırmakla ilgili bilinmesi gerekenler ve olası kısıtlamalar

Türkiye’nin diğer illerinde olduğu gibi Sakarya bölgesi de genel imar kanununa tabi olmakla birlikte, özellikle bölgeyi derinden etkileyen ve büyük bir yıkıma neden olan 1999 depreminden sonra sıkılaştırılan kurallar göz önüne alındığında Sakarya’nın belli hassas bölgelerinde imar izinlerini almak için titizlikle ortaya konulmuş şartların mutlaka yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda mesela il merkezine bağlı olan Serdivan, Erenler ve Adapazarı ilçelerinde 3 kat için imar izni kararının geçmişi 2014 yılına dayanmaktadır.

Sakarya mimarisinin özellikleri nelerdir?

Sakarya mimarisini elbette kentin deprem kuşağında bulunduğu gerçeğini gözardı ederek incelemenin olanağı yoktur. Bunun dışında bölgenin coğrafi özellikleri ve geçirdiği tarihi evreler de mimari dokuyu etkileyen faktörler arasında sayılabilir. Yörenin sivil mimarisinde “ahşap karkas tekniği yörede uygulanmış ve zararların en alt boyuta indirilmesine çalışılmaktadır. Taş temeller üzerine dikey ve yatay olarak ahşap taşıyıcılar kullanılmış, araları tuğla veya kerpiçle kapatılmıştır. Yapıların üzeri de yatay veya kırma çatılarla örtülmüştür.” (http://www.e-tarih.org/sayfam.php?m=teser&id=1291)

Bir çoğu Selçuklu ve Osmanlı dönemi yapısı olan Ağa Camii, İkinci Beyazıd Köprüsü, Seyifler Kalesi, Adliye Kalesi, Vecihi Kapısı, Sapanca’da bulunan Rüstempaşa Camii ve Hamamı, Geyve’deki Elvan Bey İmareti ve tabii en eski eserlerden biri olan ve Justinianus Köprüsü olarak da bilinen Bizans yapısı Başköprü Sakarya’nın mimari özelliklerini yansıtan tarihi eserlerden sadece birkaçıdır.

Şehirdeki diğer profesyoneller

Mimarlar bir yana, homify portalını kullanarak ya da şahsi imkanlarınızla Sakarya merkezli çalışan iç mimar, müteahhit, mutfak planlayıcı, tasarımcı ve diğer her türlü ustaya ulaşabilir, evinizle ilgili sorunlarınızı lokal yöntemlerle ve sizin söylediğinizi daha iyi anlayacak ehil profesyonellerle çözebilirsiniz. Ayrıca yine sayfamızı kullanarak ilinizde bulunan mimar ya da diğer profesyonellerle projenizle ilgili bilgi verip onlardan ücretsiz danışmanlık talep edebilir yahut aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

Benzer fotoğraflara göz at