Mutfak Planlayıcıları kategorisinde, Samsun şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Samsun : Mutfak Planlayıcıları - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Mutfak tasarımları, evlerdeki en önemli ve en kritik tasarım planlarının başında gelir. Mutfağınızın boyutu, şekli veya açık ya da bağımsız olması fark etmeksizin, mutfak alanı içinde verimli ve güvenli bir şekilde yerine getirilmesi gereken mutfak işlevler vardır. Mutfaklar yoğun çalışma alanlarıdır ve bıçaklar, elektrikli mutfak aletleri, ocak gibi yanlış tasarım ile tehlikeli hale gelecek araçlar kullanılır. Bu nedenle de mutfak planlarında tüm unsurların doğru yerde bulunması gerekir. Mutfaklar hem bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayacak, işlevselliği sağlayacak ve diğer odalarla iletişimi doğru bir akışla düzenleyecek bir plana ihtiyaç duyarlar. 

Mutfak planları yapılırken dolaplardan küçük ev aletlerine, aksesuarlardan tabak çanağa oldukça geniş bir yelpazedeki nesnelerin hesaba katılması gerekir. Bunun yanı sıra su tesisatı konumu da dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan birini oluşturur. Doğru bir mutfak tasarımında yalnızca işlev ve güvenlik için nesnelerin konumlandırılması ve mutfak ünitelerinin yerleşimi değil, aynı zamanda malzeme tercihleri de rol oynar. Kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda doğru malzemelerin seçilmesi gerekir. Tüm bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda, iyi bir mutfak tasarımının neden bu kadar önemli olduğunu görmek de zor değil. 

Zevkinize, yaşam alışkanlıklarınıza, evde kaç kişinin yaşadığına ve mutfağınızın mimari formuna göre en ideal ürünleri ve donanımları bulmak ve onları kolay ve güvenli bir şekilde hareket etmenize olanak sağlayacak şekilde düzenlemek ve pek tabii ki tüm bunları gerçekleştirirken aynı zamanda şık bir tasarım oluşturmak için profesyonel mutfak planlayıcıların deneyim ve teknik bilgilerine ihtiyaç duyarız. 

Samsun'da mutfak kültürü

Karadeniz mutfağının ne kadar zengin ve özel olduğunu bilmeyen yoktur. Samsun da eşsiz doğal güzellikleri ve dillere destan sahil şeridi ve göz alıcı denizi ile Orta Karadeniz'in turizm merkezi olan modern bir kıyı şehri ve Karadeniz mutfağının en özel lezzetleri bu şehrin evlerinde hayat buluyor. Elbette Karadeniz mutfağının, aslında Türkiye'nin her yöresinde olduğu gibi, tek özelliği lezzetli yemekleri değil; mutfağın bir sosyal araç olarak geleneksel bir yapıya sahip olması. Samsun'da da sofralar her zaman aile ve arkadaşlar ile birlikteliği ve huzur dolu bir yaşam pratiğini simgeler. Bunun için mutfak dekorasyonlarının da çok büyük bir önemi vardır. 

Samsun'un yeşiliyle, mavisiyle ve tüm doğal güzellikleri ile oldukça renkli bir şehir olması, iç tasarımlarda da kendini gösteren karakteristik özelliklere dönüşüyor. Samsun'un modern şehir evlerinde yer alan yaşam alanlarında bugün kaynağını doğallıktan alan çağdaş bir tarz görülür.

Mutfak dekorasyonları da genellikle bu tarzın özelliklerini sosyal bir biçimde yansıtacak şekilde tasarlanır.  Yani Samsun'daki mutfaklarda genelde doğal malzemelerin ön planda olduğu, renkli ve canlı bir tasarım yaygındır. Country stil olarak da bilinen ve tüm dünyada mutfak dekorasyonlarında trend olan kırsal tarz modern bir formda kendini gösterir. Mutfak planlarında kullanılan renkler ise yine kaynağını Samsun'un yerel doğasından alır ve mavi, sarı ve yeşilin dingin ve huzurlu bir enerjiye sahip olan tonları tercih edilir. 

İyi bir mutfak planını belirleyen unsurlar nelerdir?

Mutfaklar, belirttiğimiz gibi, evlerin en zor tasarlanan planlarını oluşturur çünkü hem işlevselliğin hem konfor ve samimiyetin hem de güvenliğin ön planda tutulması gerekir. Bunların yanı sıra kısıtlı bir alanda maksimum verim alınacak bir plan ortaya çıkması da olmazsa olmazlardandır. Peki bir mutfağı kusursuz hale getiren özellikler nelerdir? Bu özellikleri dört kategoriye ayırarak sıralayabiliriz: 

  • Fonksiyon

Profesyonel mutfak planlayıcılarının mutfak alanlarını tasarlarken ilk adımları ev sahiplerinin alışkanlıklarını anlamaktır. Örneğin mutfağı kullanacak aile yemekleri mutfakta ve birlikte yiyorsa mutfak planında geniş bir yemek alanının da oluşturulması gerekir. Bu yemek alanı mutfağın formuna ve büyüklüğüne göre bağımsız ve büyük bir yemek masası da olabilir, tezgah ile bağlantılı modern bir ada mutfak tasarımı da düşünülebilir. Her iki durumda da, konfor ve hareket için yeterince boş alana ihtiyaç vardır. Ancak mutfak alanı yalnızca yemek pişirmek için kullanılacaksa ve yemek alanı salonda ya da ayrı bir yemek odasında ise tasarım görev verimliliğine yönelerek iş odaklı bir plana dönüşebilir. 

  • Akış

Düzenli olarak yemek hazırlayan herkes iyi organize edilmiş bir pişirme alanının tüm süreci kolaylaştırdığını ve pişirme ve servis işlerini çok daha pratik hale getirdiğini onaylayacaktır. Bu yüzden de mutfak planlayıcıları proje taslaklarını tasarlarken tezgah alanından tencere, tava ve tabak çanakların bulunacağı depolama ünitelerine, ocak ve fırın yerleşiminden lavabo çevresindeki alana, bulaşık makinesinin kolay bir kullanım alanına sahip olmasından çöp atma işlemine kadar her ayrıntıyı değerlendirir. Verimlilik ve pratiklik sağlayan akıcı tasarımlar bir mutfağın tüm kullanımını değiştiren anahtar noktayı oluşturur. 

  • Depolama

Mutfak dolapları, yani mutfaklarda ihtiyaç duyduğumuz depolama alanları modern mutfakların en önemli bileşenlerini oluşturur. Kuru gıdalar için kiler işlevi görecek dolap dizaynlarına sofra takımlarını, mutfak eşyalarını ve çatal kaşık takımlarını barındıracak çok fonksiyonlu dolap ve çekmeceler eşlik eder. Depolama alanları söz konusu olduğunda en önemli nokta, dolapların yalnızca genişliği ve yerleşimi değil aynı zamanda iç mekanizmalarının kullanışlı olmalarıdır. Örneğin tencere ve tavalar için aradığınızı kolay bulup kolayca çıkarıp sonra yeniden kolayca yerleştirebileceğiniz özel düzenekler gereklidir. 

  • Aydınlatma

İyi bir mutfak tasarımında mutlaka gerekli olan unsurlardan biri de aydınlatmadır ancak sıklıkla gözden kaçan bir unsurdur. Deneyimli mutfak planlayıcıları ışıklandırma sistemlerini büyük bir incelikle tasarlar çünkü mutfak alanındaki her işlevin farklı aydınlatma üniteleri ile vurgulanması gerekir. Aksi halde yemek hazırlamak, bulaşıkları yerleştirmek gibi işler zorlaşacak ve mutfağın kullanımı kullanıcıyı sıkıntıya sokacaktır. Mutfak üst dolaplarının altında yer alan görev aydınlatmaları çalışma tezgahını aydınlatmalı, yemek ya da oturma bölümü ise sarkıt lambalarla vurgulamalı, bunların yanı sıra elbette kuvvetli bir genel ışıklandırma tasarlanmalıdır. Ayrıca kimi dolap içlerine otomatik LED lambalar yerleştirmek de hem şık bir görünüm hem de pratik bir kullanım sunacaktır. 

Samsun'da deneyimli bir mutfak planlayıcısını nereden bulabilirim?

Eğer mutfağınızı yeniletmeyi düşünüyorsanız ya da yeni taşınacağınız eve sıfırdan bir mutfak tasarımı için profesyonellerden yardım almayı planlıyorsanız o halde birden çok mutfak planlayıcısı ile görüşerek farklı alternatifleri değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. homify sayfalarında yer alan Profesyoneller sekmesi altında Samsun ve çevresinde konumlanan deneyimli ve işinin uzmanı mutfak planlayıcılarını bir arada görebilir ve her birinin profil sayfalarını inceleyerek geçmişte bitirdikleri mutfak tasarım projelerinin örnek fotoğraflarına göz gezdirebilirsiniz. Beğendiğiniz projelerin sahibi olan mutfak planlayıcılarına tek tıkla mesaj atarak fiyat ve bilgi almak da çok kolay! 

Ayrıca mutfak planlayıcılar ile görüşmelerinizde aklınızdaki tasarımları onlara daha iyi aktarabilmek için örnek fotoğraflar göstermeniz çok daha sağlıklı bir iletişim olanağı sağlayacaktır. Sayfalarımızda gezinirken karşınıza çıkan mutfak plan ve tasarımlarından beğendiklerinizi kendi profilinizde yer alan Yeni Fikirler sayfanıza kaydedebilir ve kaydettiğiniz bu görselleri mutfak planlayıcınıza gösterebilirsiniz. 

Mutfak tasarım ve tadilat ücretleri de oldukça merak edilen konulardan biri. Elbette bütçenizi oluşturmak için bu konuda da bilgiye ihtiyacınız var. Mutfak tadilatı ne kadara mal olur? başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak mutfak tasarımında rol oynayan değişkenleri ve ortalama mutfak tadilat ücretlerini inceledik. 

Benzer fotoğraflara göz at