Peyzaj Mimarları kategorisindeki en iyi profesyonelleri bulun | homify

Peyzaj Mimarları - 1,303

Hizmet alanı

Peyzaj mimarlığı, her türlü açık alanın düzenlenmesinden sorumlu olan bir iş koludur. Şehir merkezlerinde yer alan büyük park ve bahçelerden yol kenarlarındaki bitkilendirme ve düzenlemelere, sitelerin ortak kullanımlı bahçe ve otopark alanlarından müstakil evlerin, konut ve iş yerlerinin özel bahçe tasarımlarına, üniversitelerin kampüs alanlarından yürüyüş yollarına kadar her türlü açık alan düzenlemesi ve tasarımı peyzaj mimarlarının uzmanlık alanlarına girer. Peyzaj mimarlığı güzel sanatlar, botanik, bahçecilik, mimari, endüstriyel tasarım, şehircilik, toprak ve çevre bilimleri, ekoloji, coğrafya ve inşaat gibi pek çok farklı uzmanlığı içeren çok disiplinli bir alandır. Peyzaj mimarları, kentsel, kırsal, ekolojik ya da özel alanları tasarlarken hem bitkilendirme, yeşillendirme, çiçek ve ağaç seçim ve ekimi gibi işlemleri gerçekleştirirler, hem de heykeller, zemin kaplamaları ve mobilya ve aksesuarlar kullanarak açık alanlara kullanım fonksiyonları ve estetik ayrıcalık kazandırırlar. 

Peyzaj mimarlığı pratiği saha analizi, saha envanteri, arazi planlaması, ekim ve dikim tasarımı, derecelendirme, yağmur suyu yönetimi, sürdürülebilir tasarım, yerel inşaat yönetmelikleri ve tüm planların mevcut bina kanunlarına ve yerel düzenlemelere uygun olmasını sağlamayı gerektiren oldukça ayrıntılı bir meslektir. 

Peyzaj mimarlarının iş kapsamı ve görev alanları

Peyzaj mimarlarının hizmet alanları oldukça geniş ve kapsamlıdır. Bu hizmet alanlarının ana hatlarını aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:  

- Ulusal parklar gibi koruma ve rekreasyon alanları için planlar geliştirmek, tasarımlar oluşturarak uygulamak

- Şehir planlarında çevre bilincinin arttırılması konusunda belediyeler ile birlikte çalışmalar yapmak ve kültürel ve/veya tarihi alanların, parkların, alanların ve bahçelerin planlama, tasarım, restorasyon, yönetim ve bakımını üstlenmek

- Özel ve kamusal açık alanlar, parklar, bahçeler, sokaklar, mezarlıklar, anıtlar dahil olmak üzere kentsel ve kırsal alanlarda yapılı çevrenin fonksiyonel ve estetik düzenlerinin planlanması, tasarımı, yönetimi, bakımı ve takibi

- Turizm, ticaret, sanayi ve eğitim komplekslerine dahil olan spor alanları, hayvanat bahçeleri, botanik bahçeleri, rekreasyon alanları ve çiftliklerinin tasarımı, yönetimi, bakımı ve takibi

- Karayolları, barajlar, rüzgar santralleri ve diğer enerji ve büyük kentsel gelişim projelerinin altyapıları oluşturulurken çevresel düzenleme konusunda danışmanlık yapmak

- Düzenlemesi yapılacak açık alanlarda iklim, toprak, bitki örtüsü, fauna, yüzey ve yeraltı suyu ve drenaj gibi faktörleri analiz etmek

- Kentsel ve kırsal alanlarda düzenlenecek olan çevrenin kullanımı ile ilgili fonksiyonel ve estetik çözümler geliştirmek, bu doğrultuda tasarımlar oluşturarak plan ve proje çizimlerinin yapılması, maliyet ve zaman çizelgelerinin belirlenmesi.

Özel konutların açık alan düzenlemesi için peyzaj mimari seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Belediyeler, karayolları ve geniş çaplı kentsel ve kamusal düzenlemelerde peyzaj mimarları birtakım resmi mülakat ve aşamalardan geçerek seçiliyor ve kent düzeni için en uygun olan profesyoneller bu projelerde yer alıyor. Peki özel konut ve iş yerleri söz konusu olduğunda projemize en uygun peyzaj mimarını nasıl seçebiliriz? Yaşadığınız apartmanın ya da sitenin bahçe ve park düzenlemesini yapacak bir peyzaj mimarı arıyor olabilirsiniz; müstakil evinizin bahçesini güzelleştirmek için bir profesyonelle çalışmayı planlıyor da olabilirsiniz; veya iş yerinizin açık alanlarını müşterileriniz için daha davetkâr ve fonksiyonel hale getirmek istiyor da olabilirsiniz. Tüm bu işlemler için pek tabii ki işinin ehli, deneyimli ve donanımlı bir peyzaj mimarına ihtiyacınız olacaktır. Sizin için en uygun peyzaj mimarını seçmek her zaman çok kolay bir iş olmayabilir. Dikkat etmeniz gereken bazı özellikler olduğunu unutmayın. Projeniz için doğru peyzaj mimarını seçmek özen ve dikkat gerektirir. Sonuçta, peyzaj sürecinin tasarım aşaması sonraki bakım ve sürdürülebilirlik adımlarını ve ortaya çıkacak estetik ve fonksiyonel görünümü etkiler. İşte bir peyzaj mimarı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar: 

  • Önce ne istediğinize karar verin

Potansiyel peyzaj mimarları arasında bir seçim yapmadan önce kendi düşüncelerinizi ve isteklerinizi netleştirmek akıllıca olacaktır. Bahçenizi ne için kullanacaksınız? Havuz ya da sulama sistemleri istiyor musunuz? Bahçenizde bir bostan alanı olacak mı? Bahçeniz için tam olarak ne istediğinizi belirlemek için farklı örnek peyzaj tasarımlarının fotoğraflarını derleyebilirsiniz. Bahçeniz için ne istediğiniz hakkında net fikirleriniz varsa, doğru peyzaj mimarını bulmak çok daha kolay olacaktır.  

  • Çevrenizdeki peyzaj mimarlarını listeleyin

Bahçenizle ilgili tam olarak ne istediğinizi netleştirdikten sonra, bölgenizde peyzaj tasarımı hizmeti veren peyzaj mimarlığı firmalarının kısa bir listesini derlemenin zamanı geldi. Projeniz için en uygun peyzaj mimarlarını listeleyebilmek için de homify sayfalarındaki Profesyoneller sekmesine tıklamanız yeterli! Bu sekmenin altında yer alan profesyonel peyzaj mimarlığı firmalarının her birinin profillerini ve geçmişte hayata geçirdikleri projeleri inceleyebilir ve beğendiğiniz ve projeniz için size ilham veren örnek fotoğrafları kendi Yeni Fikirler sayfalarınıza kaydedebilirsiniz. Ayrıca beğendiğiniz işlere imza atan peyzaj mimarlarına da tek tıkla mesaj atabilir ve projenizin ayrıntılarını bu profesyonel firmalara belirterek hem ortalama maliyetleri öğrenebilir, hem de bahçeniz için onların sunacağı fikir ve önerileri değerlendirebilirsiniz. 

  • Eğitim ve referanslar

Peyzaj mimarınız ile anlaşmadan önce söz konusu ekibin ya da mimarın mutlaka gerekli eğitim ve deneyime sahip olduğundan emin olmalısınız. Peyzaj mimarlığı teknik ve farklı disiplinlerde bilgi ve donanım gerektiren çok yönlü bir meslektir ve yeterli eğitime sahip olmayan peyzaj mimarları ile iyi bir sonuç almak da mümkün olmayacaktır. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan ve bahçe tasarım ve uygulaması konusunda yeterli deneyim kazanmış olan firma ve peyzaj mimarlarını seçmenizi tavsiye ediyoruz. Maalesef son yıllarda kendini “bahçe tasarımcısı” olarak adlandıran ancak peyzaj mimarlığı eğitimi almamış olan kişilerle karşılaşılabiliyor. Unutmayın ki peyzaj mimarları da tıpkı mimarlar gibi bu konuda oldukça kapsamlı bir üniversite eğitiminden geçmiş uzmanlardır ve Peyzaj Mimarları Odası’na bağlı olarak çalışırlar. Bahçeniz için birlikte çalışacağınız peyzaj mimarının mutlaka donanımlı ve eğitimli bir uzman olduğundan emin olmalısınız. 

  • Maliyet hesabı ve projenin uygulama süresi

Bir peyzaj mimarı ile anlaşmadan önce konuşmanız gereken konuların başında bütçe ve zamanlama geliyor. Bahçe tasarım ve uygulama sürecine başlamadan önce seçeceğiniz peyzaj mimarı ile mutlaka işin maliyetini belirleyin ve zaman çizelgesini de netleştirin. Böylece sonradan tasarım ve bütçe konusunda sıkıntılar yaşamazsınız. 

  • Yerel bilgi ve deneyim

Peyzaj mimarlığı hizmetleri söz konusu olduğu zaman yerel bilgi ve deneyim çok önemli bir konudur. Her şehrin ve bölgenin toprak özellikleri, iklim koşulları ve bölgede yetişen çiçek, ağaç ve bitkiler farklılık gösterir ve sizin projeniz için ideal olan peyzaj mimarının da tüm bu koşul ve özelliklere hakim olması gerekir. Bu yüzden daha önceki iş deneyimleri bulunduğunuz bölgede olan yerel peyzaj mimarlarını seçmek her zaman daha iyi sonuçlar verir. 

Eğer peyzaj tasarımı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve birbirinden güzel örnek peyzaj tasarım fotoğraflarına göz gezdirmek isterseniz Peyzaj nedir? 12 örnek peyzaj projesi başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir. 

Benzer fotoğraflara göz at