Peyzaj Mimarları kategorisinde, Adapazari şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Adapazarı : Peyzaj Mimarları - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Marmara Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biri olan Adapazarı (Sakarya) ili, bölgenin önemli şehirleri arasında yer alır. Anadolu’nun Kuzeybatı bölgesinde yer alan ve İstanbul ile sınır komşusu olan Adapazarı ili Karadenize sınırı olan illerden biridir. İstanbul gibi kalabalık bir metropol şehre komşu olmasından dolayı ulaşım yolları gelişmiş olan Adapazarı sanayisi gelişen bölgelerden biridir. İstanbul’a sınır komşusu olması, sanayisinin gelişmiş olması ve ulaşım yollarının çok fazla olması nüfusunun artmasına neden olmuştur. 2018 yılı verilerine göre 976.948 kişi olan nüfusun %64’ü şehir merkezinde ve ilçe merkezlerinde yaşamaktadır. Nüfusun orta yaş üzeri bölümünü oluşturan % 30’luk kısmı ise ilçelerin kırsal kesimlerinde ve Karadeniz kıyısında yer alan köylerde yaşamaktadır. Nüfusun % 6’lık kısmı ise  sanayi tesislerinin yoğun olarak yer aldığı bölgelerde yaşamaktadır. Nüfusun bu şekilde dağılmasının temel sebebi şehir merkezlerinde ve şehir merkezlerine yakın kesimlerinde sanayi tesislerinin çok fazla yer almasından kaynaklıdır. 

Adapazarı ili, sanayi tesislerinin gelişmiş olmasından dolayı hem İstanbul hem de Anadolu’nun diğer illerinin bir geçiş noktasıdır. Çok fazla sanayi koluna sahip olması ve sanayi tesislerinin çok gelişmiş olması aynı zamanda nüfusun büyük çoğunluğunun sanayi kolunda çalışmasına neden olmuştur. Çalışan nüfusun % 73’ü sanayide çalışırken % 26’sı ise tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. %1’lik kısmı ise balıkçılık ile uğraşmakta ve Karadeniz kıyılarında yer alan köylerde yaşamaktadır. İş kollarının çok fazla olması nedeni ile çalışan nüfusun toplam nüfusa oranı en fazla olan şehirlerden biri olmasını sağlamış, işsizlik oranı en düşük iller sıralamasında 2. sırada yer almasına katkı sağlamıştır. 

Adapazarı Mimari Kültür

Adapazarı ili; MÖ 1000’li yıllara dayanan tarihi ile bilinmektedir. Daha önce bu topraklar Frigler, Bithtnialılar, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Osmanlı Devleti gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Mimari kültürün oluşumu en eski medeniyet olan Friglere kadar dayanan Adapazarı ili mimari kültürü geçmişten günümüze kadar üç veya dört katlı bahçeli yapılardan oluşmaktadır. Barınma alanlarının tamamına yakınında bahçeli ve az katlı yapılardan oluşurken Cumhuriyet Dönemi mimari gelişimi Adapazarı ilinde görülmüş, Cumhuriyet yapıları yoğun bir şekilde şehir merkezinde inşa edilmiştir. Bu yapılar günümüze kadar korunmuş ve aktif olarak kullanılmaktadır. Geleneksel mimari dışında modern mimariye sahip yapılar özellikle son 20 yıldır oldukça fazla inşa edilmiştir. Modern konutlar, alışveriş merkezleri, spor tesisleri, sanayi, tesisleri geleneksel mimariden etkilenmiş ve geniş bahçelere sahip olacak şekilde projelendirilerek uygulanmıştır. Bahçe ve bahçe peyzajı  Adapazarı ilinin önemli sembollerindendir. Cumhuriyet döneminde inşa edilen yapılarda yer alan bahçeler, günümüzde modern mimariye sahip yapılarda da korunmuştur. Yeşil alanın, şehir yüzölçümüne oranı % 35.2 olan Adapazarı ili birçok Anadolu şehrini geride bırakarak bu sıralamada 5. sırada yer almıştır. Her evin önünde bir bahçe olması, alışveriş merkezlerinin çevresinin yeşil alan olarak düzenlenmesi, spor tesislerinin çevresinde ve içinde yeşil alanlar ve bahçelerin yer alması Adapazarı ilinin yeşil bir şehir olmasını sağlamıştır. Yeşil alan ve bahçenin fazla olması aynı zamanda  sanayi tesislerinin doğaya olan olumsuz etkilerini de minimal düzeyde tutmaktadır. 

Adapazarı Peyzaj  Mimarları

Adapazarı, yeşil alanları, şık bahçeleri ile bilinen bir şehirdir. Sanayi tesislerinin verdiği olumsuz etkilerini en aza indirmek için bir proje haline gelen daha fazla yeşil alan fikri günümüzde de geçerlidir. Adapazarı’nda yer alan konutlarda bahçe ve yeşil alan yer alırken modern mimariye sahip çok katlı apartmanlarda balkon bahçeleri, teras bahçeleri,  kış bahçeleri, oda içinde yeşil dekorasyonlar yapılmaktadır. Yeşil alanların ve bahçenin düzenlenmesi profesyonel peyzaj mimarları tarafından yapılmaktadır. Peyzaj mimarları; şehrin merkezinde yer alan Meydan Bahçesi, Gençlik Parkı, Cumhuriyet Parkı gibi büyük parkları şehrin iklimine ve coğrafyasına uygun bir şekilde düzenlemişlerdir. Bölgede çalışan ve Adapazarı’nda yaşayan peyzaj mimarları iklime özgü tasarımlar yaparak dört mevsim yeşil kalan parklara ve bahçelere imza atmışlardır. Evlerde, apartmanlarda yer alan bahçelerin düzenlemesini yapan peyzaj mimarları dönemsel moda uygulamalarının yanında geleneksel bahçe uygulamaları, kış bahçesi uygulamaları, yeşil ağırlıklı dekorasyonlar, dört mevsim bahçeler gibi birbirinden farklı uygulamalara imza atmışlardır. Adapazarı ilinde yaşıyorsanız ve Adapazarı iklimine, coğrafyasına, havasına uyumlu bir bahçe peyzajı yaptırmak için homify “profesyoneller” sayfasından peyzaj mimarlarını seçmeniz yeterli olacaktır. 

Peyzaj Mimarları İle Çalışmanın Avantajları

Yaşamın her alanında olan bahçeler evlerimizde de kendilerine yer bulmuştur. Tüm şehirlerde olduğu gibi Adapazarı’nda da yeşil alanlar her evde kendine yer bulmuş, her yapıda mutlaka uygulanarak yeşilin ve doğanın hayatımıza daha fazla girmesi sağlanmıştır. Yeşil alanların ve bahçelerin hayatımızda bu kadar fazla yer edinmesinin temel sebebi profesyonel peyzaj mimarları tarafından uygulanmış olmasıdır. Profesyonel peyzaj mimarları ile çalışmak hem çok ekonomik hem de çok avantajlıdır. Peyzaj mimarları ile çalışmanın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çok şık bahçe tasarımları ve uygulamalarını en ekonomik şekilde sizlere sunuyorlar.
  • Bölgenin faunasından ve ikliminden yararlanarak dört mevsim yeşil kalan bahçe projelerine imza atıyorlar.
  • Profesyonel peyzaj mimarları tarafından balkon bahçeleri, teras bahçeleri gibi dar alanların doğal bir şekilde dekore edilmesini sağlayarak size doğal bir yaşam imkanı sunuyorlar.
  • Bölgenin iklimini, bitki örtüsünü bildikleri için sizlere muazzam bitkilerden, çok yıllık ağaçlardan oluşan bahçeler sunarlar.
  • Türkiye’de yetişen bitkilerin yanında dünya genelinde yetişen bitkileri kullanarak size tropikal bahçe uygulamaları sunarlar.
  • Oturma odası dekorasyonlarında yeşil yoğunluklu dekorasyonlar oluşmasında ve kapalı alanlarda yeşil kalan bitkileri kullanarak doğal dekorasyonlar yapmanızı sağlarlar. 
  • Profesyonel bir peyzaj mimari ile çalışmak ekonomik açıdan büyük avantaj sağlar. 

Peyzaj ve Dekorasyon

Bir evin, bir yapının inşası kadar dekorasyonu da çok önemlidir. Dekorasyon; bir evin, bir yapının görsel olarak kusursuz hale gelmesini, yaşam alanı haline gelmesini sağlayan en önemli etkendir. Dekorasyon yapılırken sadece estetik güzellik göz önünde bulundurulmaz. Doğallık ve doğal yaşam da dekorasyonun ana unsurlarından biridir. Evlerde, alışveriş merkezlerinde ve diğer yapılarda bahçenin yer alması tek başına yeterli değildir. İç dizayn ve iç dekorasyon işlemlerinde yeşil alanlara yer verilmesi doğal yaşam alanlarının oluşturulmasını sağlayan en önemli etkendir. Oturma odası, salon, mutfak hatta yatak odası dekorasyonlarında yeşil bitkilere yer verilmesi peyzaj mimarları ile birlikte çalışmanın bir sonucudur. Dekoratörler ve dekorasyon uzmanları eşya, mobilya, renk kavramlarını bir çizgiye oturtarak dekorasyon yaparken peyzaj mimarlarından yardım alarak doğal dekorasyonlar yaparlar. 

Evinizde doğal bir dekorasyon yapmak istiyorsanız, yeşil ağırlıklı yaşam alanları oluşturmak istiyorsanız mutlaka bir peyzaj mimari ile birlikte çalışmalısınız. Peyzaj mimarlarından fikir alarak dekorasyon yapabileceğiniz gibi hayal gücünüzü kullanarak da dekorasyon yapabilirsiniz. El becerilerinize güvenerek evinizde doğal dekorasyonlar yapmak için Muhteşem bir oturma odası için 15 fikir başlıklı yazımızı mutlaka incelemelisiniz. 

Benzer fotoğraflara göz at