Peyzaj Mimarları kategorisinde, Bursa şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

Bursa : Peyzaj Mimarları - 2

Hizmet alanı

Marmara Bölgesi'nin güneyinde yer alan Bursa, denize sahili olan şehirler arasında yer almaktadır. Marmara Denizi'ne kıyısı olması ayrı bir güzelliğe sahip olmasını sağlarken aynı zamanda deniz ulaşımının gelişmesine de katkı sağlamıştır. Kuzeyinde Marmara Denizi, kuzeydoğusunda Yalova, Kocaeli, Sakarya, doğusunda Bilecik, batısında Balıkesir, güneyinde ise Kütahya ile komşu olan Bursa,  Marmara Bölgesi'nin ulaşım merkezi olarak da kabul edilir. Karayolu ağı çok gelişmiş olan Bursa'da deniz yolu ulaşımı ve hava yolu ulaşım imkanları da vardır. Bu nedenle çevre illere seyahat edecek biri için Bursa üzerinden seyahat etmek zaman ve ekonomik tasarruf sağlar.  Rakımı 155 metre olan Bursa, ılıman bir iklime sahip olsa da şehrin yüksek kesimlerinde yer alan Uludağ bölümünde sert bir karasal iklim görülür. Uludağ, şehrin kış sporları açısından turistik bölgelerinden biridir. Kış aylarında kış tatili için bu bölgeye yerli ve yabancı turist akını olur ve bölgenin nüfusu ikiye katlanır. Kış turizmi yanında şehrin sahip olduğu tarihi eserler Bursa'nın bir tarih şehri olduğunu gözler önüne sermektedir. Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olması, Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan Cumalıkızık Köyü'nün Bursa'da yer alması, çeşitli Türk İslam eserlerine sahip olması Bursa'yı tarihi ve turistik bir şehir haline getirmiştir.  

Tarihi bir şehir olması kadar modern şehirleşmeye sahip olması Bursa'nın gelişen şehirler kategorisinde ikinci sırada yer almasını sağlamıştır. Modern mimarilerin imar planlarına uygun bir şekilde hayata geçirilmesi ve yeşil alanlara azami özen gösterilmesi Bursa'yı bir dünya şehri haline getirmiştir. Geleneksel mimari içinde yer alan Bursa evleri incelendiğinde her evin bahçesinin olduğu ve alt katta iki küçük oda ile mutfağın yer aldığı üst katta ise yaşam alanlarının bulunduğu görülecektir. Osmanlı Dönemi mimarisi içinde yer alan bu evlerin tamamında özel bir bahçe alanı yer almaktadır. Modern mimari ile inşa edilen müstakil evlerde bu gelenek devam ettirilmiş ve bahçeli evler Bursa'nın simgesi olmaya devam etmiştir. Şehir mimarisi incelendiğinde yeşil alan oranının birçok büyük şehirden fazla olduğu görülecektir. Yeşil Bursa konsepti ile yapılan park ve bahçe düzenlemeleri ile şehrin yeşil alan oranı artırılmış, modern mimariler içerisinde zorunlu yeşil alan oranı artırılarak bu konsept desteklenmiştir. Bu kadar yeşil alanın ve bahçenin düzenlenmesi, peyzajının yapılması, bakımlarının yapılması kolay bir süreç değildir. Bu konuda şehrin tüm özelliklerine hakim peyzaj mimarlarından yardımlar alınmış, modern bahçe peyzajları yaptırılmış ve bölge iklimlerinin yanı sıra tropikal bitkilerin yer aldığı simge haline gelmiş bahçeler ve parklar hayata geçirilmiştir. 

Yeşil alanların hayatımızdaki yeri

Günümüz mimarilerini düşündüğünüzde çevremizin betonarme binalar ile çevrildiğini görebilirsiniz. Yeşil alanların bu kadar azaldığı, mimari projelerde balkon bahçelerine dönüştürüldüğü günümüzde nefes almak, dinlenmek, doğa ile iç içe olmak için kaçacak bir yeşil alan ararız. Şehrin içinde bulamadığımız yeşil alana ulaşmak adına şehrin dışına kırsal alanlara gitmek zorunda kalıyoruz. Doğanın dinlendirici havasını solumak, temiz havada yeşiller içinde zaman geçirmek için evimizde küçük bir bahçe tasarımı yapıyor veya en yakın yeşil alana gidiyoruz. İmkanımız varsa evimizin etrafında, terasında, balkonunda, çatısında bir bahçe peyzajı yaparak yeşil alana olan ihtiyacımızı gidermeye çalışıyoruz. Yeşil alanlar bizim kadar çocuklarımızın da ihtiyaç duyduğu alanlardır. Çocuklarımızın doğayı tanıyarak büyümesi, yeşil ile iç içe olması açısından yeşil alanların hayatımızdaki yeri yadsınamayacak kadar önemlidir. 

Bursa için peyzaj mimarının önemi nedir ?

Bursa gibi hem denize kıyısı olan hem de yüksek kesimlerde sert iklimlerin yaşandığı bir şehirde yeşil alan ve bahçe düzenlemeleri yapılması kolay değildir. Ilıman iklim ile birlikte kış aylarında görülen soğuk iklimin etkilerine dayanacak bir tasarım yapmak için peyzaj mimarlarına büyük görevler düşmektedir. Bursa'da yaşayan, şehrin iklimine, bitki örtüsüne, bitki çeşitliliğine hakim bir peyzaj mimarı dört mevsim yeşil kalacak, tasarımı ve bitki çeşitliliği ile hayranlık uyandıracak tasarımlara imza atabilir. Bu şekilde çalışan bir peyzaj mimarı Bursa için hayati öneme sahiptir. 

Peyzaj mimarının görev alanları nelerdir ?

 • Tasarımını yapacağı yeşil alan için müşteri, mühendis, mimar ve şehir plancıları ile görüşerek müşterek kararlar almak ve peyzaj tasarımı yapmak.
 • Şehrin parklarını, bahçelerini tasarlamak için bilgisayar destekli programlar aracılığı ile grafikler hazırlamak.
 • Peyzaj tasarımı içinde yer alacak aksesuarları, bitkileri seçmek.
 • Peyzaj tasarımında yer alan bitkileri sulamak amacı ile sulama tesisatları çizmek.
 • Bahçe ve park gibi yeşil alan tasarımları için maliyet kalemleri hazırlamak.
 • Arazi yapısına ve toprak özelliklerine göre peyzaj tasarımları yapmak.
 • Potansiyel kullanıcıların görüşlerine önem vererek planlar hazırlamak.
 • Saha denetimleri yaparak uygulamaların planlara uygun olarak hayata geçirilmesini sağlamak.
 • Bahçe ve park için gerekli olan drenaj ve enerji kullanımına bağlı kazı alanlarını belirlemek.
 • Çevre koruma kanunlarına göre tasarımlar yapmak ve hayata geçirmek.
 • Bahçe tasarımlarının evin dış cephesine uyumlu olmasını sağlamak.

Temelde yeşil alan tasarımı görevi olan peyzaj mimarları yan görevler olan ve yeşil alanların kusursuz bir şekilde hayata geçirilmesini sağlayan bu görevleri de yerine getiren meslek gruplarıdır. 

Bursa'da peyzaj mimarı ile çalışmanın avantajları nelerdir ?

Bursa gibi deniz ve dağ arasında kalan bir şehirde yaşıyorsanız peyzaj mimarları ile çalışmanız kaçınılmazdır. Peyzaj mimarı ile çalışmak size şu konularda avantaj sağlayacaktır:

 • Şehrin iklim özelliklerine ve sıcaklık farklarına uygun bitkilerin yer aldığı bir bahçeye sahip olmanızı sağlarlar. 
 • Bahçe ve park düzenlemesini profesyonel bir şekilde yapar, doğal ortamdan maksimum verim alacağınız yürüyüş yolları ve oturum alanları tasarlarlar.
 • Park ve bahçeler için gerekli olan su ve elektrik tesisatlarını tasarlar, bahçelerin ışıl ışıl olmasını sağlarlar.
 • Bahçe içinde yer almasını istediğiniz özel bitkiler ile uyumlu bitkileri seçer, yerleşim planı yaparak size dört mevsimi bir arada yaşatacak tasarımlar yaparlar.
 • Bahçe duvarı, bahçe kapısı, çit gibi malzemelerin seçimini yapar, en ekonomik şekilde tedarik edilmesini sağlayarak size kolaylık sağlarlar.
 • Uygulama sırasında danışmanlık hizmeti vererek peyzaj işlemlerinin doğru bir şekilde hayata geçirilmesini sağlarlar.

Bursa'da bir peyzaj mimarına en kolay nasıl ulaşabilirim?

Bursa gibi özel bir şehirde yaşıyorsanız bahçeniz veya yaptıracağınız park için şehrin tüm özelliklerine hakim bir peyzaj mimarı ile çalışmalısınız. Bursa'da doğru bir peyzaj mimarını nasıl bulabilirim diye düşünüyorsanız homify sitesinde yer alan profesyoneller sayfasına ulaşmanız yeterli olacaktır. homify profesyoneller sayfasında birbirinden deneyimli, alanlarında uzman ve tecrübeleri ile işlerinin ehli olduklarını kanıtlayan peyzaj mimarlarına ulaşabilir, referans işlerine göz atabilir, isteklerinizi içeren bir metin ile tekliflerini alabilirsiniz. Size en uygun teklifi veren peyzaj mimarı veya peyzaj firması ile iletişim bilgilerini alarak irtibat kurabilirsiniz.

Peyzaj mimarı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Peyzaj konusunda çalışacağınız kişinin istek ve ihtiyaçlarınız acevap verecek kişi olması çok önemlidir. Bu nedenle peyzaj mimarı seçerken şu konulara dikkat etmelisiniz:

 • Önceki işlerine ve deneyimlerine göz atmalısınız. Çalışacağınız kişinin referans işleri size daha fazla bilgi verecektir. 
 • Peyzaj yapılacak alan için alternatif fikirler ve tasarımlar yapabilecek, deneyimli birini seçmelisiniz. 
 • Bursa'da faaliyet gösteren ve Bursa için tasarımlar yapan bir peyzaj mimarı ile çalışmalısınız.
 • En ekonomik teklifi veren ve işin süresini taahhüt eden biri ile çalışmalısınız.

Peyzaj mimarı seçerken bu noktalara dikkat etmeli, seçeceğiniz kişinin bilgilerinden, deneyiminden ve tecrübesinden emin olmalısınız. Peyzaj konusunda sahip olduğunuz bilgileri pekiştirmek ve daha fazla bilgiye sahip olmak için '' Evime en uygun bahçe düzenlemesi nasıl olmalıdır ? '' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Benzer fotoğraflara göz at