Peyzaj Mimarları kategorisinde, Eskisehir şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

Eskişehir : Peyzaj Mimarları - 1

Hizmet alanı

Dünya üzerinde içinden nehir geçen nadide şehirlerden biri olan Eskişehir, Porsuk Çayı'na ev sahipliği yapan bir şehirdir. İç Anadolu Bölgesi'nin bir incisi olarak da bilinen Eskişehir; Ankara, Afyon, Kütahya, Bilecik, Bolu illeri ile komşudur. Topraklarının büyük çoğunluğu İç Anadolu Bölgesi'nde yer alıyor olsa da Seyitgazi, Sarıcakaya, Mihalıççık ilçeleri Karadeniz Bölgesi'nde yer almaktadır. 13.652 km2' lik yüz ölçümüne sahip olan Eskişehir'de genel olarak İç Anadolu Bölgesi'nin iklimi olan karasal iklim görülürken Karadeniz Bölgesi'nde yer alan ilçelerde ise Karadeniz iklimi görülmektedir. Kış aylarında çok soğuk ve aşırı yağışlı bir iklime sahip olan Eskişehir yaz aylarında ise ılıman bir iklime sahiptir. Porsuk Çayı'na ev sahipliği yapıyor olması şehre ayrı bir güzellik kazandırmaktadır. Porsuk Çayı boyunca yapılan peyzaj çalışmaları şehrin nadide şehirler arasında yer almasını, şehirleşme / yeşil alan oranı bakımından altın orana yakın şehirlerden birisi olmasına katkı sağlamıştır.

Eskişehir, yüz ölçümü bakımından Türkiye'nin 17. sırasında yer almaktadır. Topraklarının %22' si dağlardan ve yükseltilerden oluşurken %56' sı ise ovalardan ve düz alanlardan oluşmaktadır. Şehir düz alanlar ve ovalar üzerine kurulmuş olup şehir yerleşkeleri de bu alanlar üzerine inşa edilmiştir. Eskişehir'i diğer şehirlerden ayıran bir diğer özellikte öğrenci kenti olmasıdır. Anadolu Üniversitesi ve Osman Gazi Üniversitesine ev sahipliği yapan Eskişehir öğrenci nüfusu bakımından oldukça kalabalık bir nüfusa sahiptir. 1.230.321 kişilik nüfusa sahip olan Eskişehir'de nüfusun %71'ini şehir merkezinde ve ilçe merkezlerinde yaşayanlar oluştururken %28'ini kırsal kesimde ve beldelerde yaşayanlar oluşturmaktadır. Nüfus dağılımı incelendiğinde genç nüfusun %63'ü öğrencilerden oluşurken % 35' i çalışanlardan oluşmaktadır. Eskişehir gelişmiş ve kalkınmış bir şehir olduğu için kırsal kesimde yaşayan nüfus sayısı diğer şehirlere göre çok azdır. Şehir merkezinde ve ilçe merkezlerde yaşayan nüfus hizmet, sanayi sektörlerinde çalışırken  kırsal kesimde yaşayanlar ise endüstriyel tarım ile uğraşmaktadır. 

Eskişehir'in tarihçesi ve mimarisi

MÖ 540 yılına dayanan bir tarihe sahip olan Eskişehir, Mö 344 yılında büyük İskender tarafından ele geçirilmiş, 8 yy. Abbasilerin işgali altında kalmış, 10 – 11 yy ise Selçuklu hakimiyetinde kalmıştır. Daha sonra 1354 yılında Osmanlı Devleti'ne geçen Eskişehir bu tarihten itibaren Türk şehri olarak kalmıştır. Tarihçesine bakıldığında çok farklı kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Eskişehir Cumhuriyet Dönemi mimarisinden etkilenmiş ve Ankara'ya komşu olmasından dolayı en fazla Cumhuriyet Dönemi mimarisine sahip yapının inşa edildiği şehirlerden biri olmuştur. İki katlı, bahçeli ve iç avlusu olan, orta koridor etrafında odalara sahip olan klasik Cumhuriyet Dönemi yapıları günümüze kadar korunarak gelmiş, dönem mimarisi yapıları olarak günümüzde kullanılmaya devam etmiştir. Eskişehir mimarisi incelendiğinde beşik çatılı tek katlı müstakil bahçeli evler, bindirme çatılı iki katlı, çok odalı, iç bahçesi olan konaklar, fay hattına yakın olmasından dolayı 5 katlı apartman tarzı yapılardan oluştuğu görülecektir. Bu yapıların ortak özellikler bahçelerinin bulunmasıdır. Eskişehir'de bahçe peyzajı evlerin bir parçası olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bu anlayış devam etmiştir. Şehrin merkezinde yer alan bahçeler, parklar, Porsuk Çayı etrafında yer alan  ve kusursuz peyzaja sahip bahçe düzenlemeleri  Eskişehir'in yeşil alan oranının fazla olmasını açıklamaktadır.

Peyzaj tasarımlarının Eskişehir'e katkısı

Modern bir şehir olmasının yanında son yıllarda çok hızlı kalkınan bir şehir olarak da bilinen Eskişehir, yeşil alan düzenlemeleri bakımından da ilk sıralarda yer almaktadır. İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir şehir olmasına rağmen bölgenin sert iklimine dayanıklı bitkiler kullanılarak yapılan peyzaj düzenlemeleri şehre farklı bir hava kazandırmış, Porsuk Çayı ve Çay etrafında yer alan yeşil alan peyzaj düzenlemeleri şehrin bir Avrupa şehri havasına sahip olmasını sağlamıştır. Eskişehir'de yeşil alanların dört mevsim yeşil kalması ve sert iklime rağmen canlı kalması peyzaj mimarları tarafından yapılan profesyonel çalışmalara dayanmaktadır. Profesyonel bir şekilde çalışan ve bölgesel özelliklere hakim peyzaj mimarları yaptıkları tasarımlarda İç Anadolu bölgesinde görülen Karasal iklim özelliklerini göz önünde bulundurmuş, şehrin sert havasının yanında dört mevsim yeşil kalacak tropikal bitkileri bölge bitkileri ile birlikte kullanmışlardır. Bu tasarımlar Eskişehir ilinin bir Avrupa şehri havasına sahip olmasını sağladığı gibi Avrupa Belediyeler Birliği tarafından verilen yaşanabilir şehir ödülü almasını sağlamıştır.

Peyzaj mimarlarının önemi

Bir şehirde yer alacak yeşil alanların profesyonel bir şekilde tasarlanması, şehrin sembolü haline gelecek parkların inşa edilmesinde en büyük pay peyzaj mimarlarına aittir. Peyzaj mimarları; şehrin tarihini, bölgesel iklim özelliklerini, bölge halkının yaşantısını göz önünde bulundurarak şehrin ihtiyaç duyduğu yeşil alanları tasarlar ve uygular. Şehirlerde yer alan parklar, bahçeler, meydanlar dışında evinizde yer alan bahçelerin düzenlenmesi, bahçe peyzaj tasarımları, balkon bahçeleri, teras bahçe uygulamaları gibi farklı bahçe düzenlemeleri de yapan peyzaj mimarları daha konforlu ve yaşanabilir evler için sizlere profesyonel hizmetler sunmaktadır. 

Eskişehir'de peyzaj mimarlarına nasıl ulaşabilirim?

Bulunduğunuz bölgede bir bahçe düzenlemesi ihtiyacınız varsa yapmanız gereken bölge iklimi, şehrin yapısı, yaşanılan mevsim, mevsim bitkileri gibi konularda tecrübeli olan ve deneyimleri ile sizlere mükemmel bahçe düzenlemeleri hizmeti veren peyzaj mimarları ile çalışmaktır. Eskişehir gibi hem sert bir iklimin yaşandığı hem de Karadeniz iklimi ile birlikte farklı iklimlerin yaşandığı bir şehirde yaşıyorsanız yapmanız gereken Eskişehir bölgesinde hizmet veren peyzaj mimarları ile iletişime geçmektir. Eskişehir peyzaj mimarları ile irtibat kurabilmek için homify Profesyoneller sayfasına tıklayarak birbirinden deneyimli, farklı alanlarda çalışmaları bulunan peyzaj mimarları ile iletişime geçebilir, örnek çalışmalarını inceleyebilirsiniz. 

Peyzaj düzenlemelerinin önemi

Peyzaj düzenlemeleri sadece bahçe peyzajından ibaret değildir. Bahçe dışında kış bahçesi, balkon bahçesi, teras bahçesi, oturma odası bahçesi, duvar bahçe modelleri, yeşil dekorasyonlar gibi konularda peyzaj düzenlemeleri yapmanız gerektiğinde profesyonel bir peyzaj mimarı ile çalışılması gereklidir. Yeşil ve doğal bir teras dekorasyonu yapmak istediğinizde hem yaşam alanı hem de bahçe olarak kullanabileceğiniz fonksiyonel bir dekorasyon için işinin ehli bir peyzaj mimarı ile çalışılması gereklidir. İşinin ehli bir peyzaj mimarı yaşam standartları yüksek tasarımların yanında yeşil ile iç içe yaşam alanı tasarımları sunarak hayal ettiğiniz bir eve sahip olma imkanı tanıyacaktır.  

Peyzaj mimarı ile çalışmanın avantajları

Peyzaj mimarları, mimarlardan farklı olarak size mimari yapıya uygun olan  yeşil alan düzenlemeleri sunar. Yeşil alan evin neresinde olursa olsun profesyonel bir peyzaj mimarı ile çalışmak size birçok avantaj sağlayacaktır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yeşil alan düzenlemesini yapının mimari projesine uygun olarak yaparak kusursuz bir uyum oluşmasını sağlarlar.
  • Peyzaj düzenlemesi için dört mevsim yeşil kalacak bitkileri birlikte tercih ederek bahçenizin dört mevsim yeşil kalmasını sağlar.
  • En az bütçe ile en şık bahçelere sahip olma imkanı sunarlar.
  • Tarzınıza özel bahçe tasarımları yaparak size mükemmel yeşil alanlara sahip olma imkanı sağlarlar.
  • Yaşadığınız şehre özel tasarımların yanında yaşadığınız bölgelere özel tasarımlar yaparlar.

Evinizde yer alan bahçelerin, odalarınızda yer alacak yeşil bitkilerin düzenlenmesi ve profesyonel tasarımların yapılması evinizin dekoratif görünümü açısından çok önemlidir. Eviniz için bir bahçe düzenlemesi yapacaksanız öncelikle bir peyzaj mimarı ile çalışmalı,  evinize uygun bahçe modelleri hakkında bilgi edinmelisiniz. Evinize en uygun bahçe modeli için Evime en uygun bahçe düzenlemesi nasıl olmalıdır ?başlıklı yazımızı mutlaka incelemeli ve fikir edinmelisiniz. 

Benzer fotoğraflara göz at