Peyzaj Mimarları kategorisinde, Konya şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Konya : Peyzaj Mimarları - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Bir şehrin güzelliğini vurgulayan, şehirde bir estetik doku oluşturan ve düzenli bir kent planı görünümü sağlayan unsurların başında şehirdeki park ve bahçeler gelir. Şehir merkezlerinde yer alan park ve bahçeler ne kadar düzenli ve şık tasarımlara sahip olursa şehir de o kadar düzenli ve ferah görünür. İşte bu yüzden peyzaj tasarımları da özellikle modern şehirler için estetik görünüm açısından çok önemli bir rol oynarlar.

Şehir estetiğine ve tarihi ve doğal dokunun korunmasına önem veren şehirlerimizden birisi de Konya. Türkiye'nin yüzölçümü en büyük olan ve en kalabalık yedinci şehri olan Konya'da, yazları kuru ve sıcak, kışları soğuk ve kar yağışlı, sert bir karasal iklim hüküm sürmesine ve bu açıdan bahçe düzenlemelerinin daha ılıman iklimli bölgelere göre daha zor olmasına rağmen, şehrin yeşil ve çiçekli alanları görmeye değerdir. Yüzyıllar boyunca süregelen tarihi için çiçekçilik ve peyzaj alanında öne çıkan Konya'da, sanata verilen önem bahçelere de yansıtılır ve sanatsal bir bahçecilik anlayışının hakim olduğunu görebilirsiniz. Düzenli bakım ile soğuğa dayanıklı pek çok çiçeğin ve birbirinden güzel bitkilerin kullanıldığı bahçe ve parkların peyzaj tasarımları geleneksel kırsal kültürün bir yansımasıdır aslında.

Peyzaj mimarlarının görev tanımları

Peyzaj mimarlığı şehirlerdeki park ve bahçeleri olduğu kadar; ev, iş yerleri ve site gibi toplu konutların bahçe ve dış mekanlarını tasarlayan, düzenleyen ve ferah ve şık bir atmosfer oluşmasını sağlayan uzmanlık alanıdır. Bir peyzaj mimarı, istediğiniz alanda arzu ettiğiniz özelliklere ve fonksiyonlara sahip bahçeyi oluşturan dış mekan tasarımcısıdır. Peyzaj mimarları yalnızca bahçeler için ekilecek bitki ve çiçekleri seçmekle kalmaz, aynı zamanda bahçelerdeki tasarım unsurlarını da seçer ve düzenler. Örneğin yapay şelaleler, su duvarları, çeşmeler, yürüyüş yolları, taş süslemeler, kum havuzları, yapay göletler gibi dış mekanları ilgilendiren pek çok tasarım, peyzaj mimarlarının alanına girer. Peyzaj mimarları bahçe zemininde kullanılacak taşın cinsinden iklime uygun ve bakımı kolay ağaç seçimine kadar her şeyi ayrıntıları ile tasarlar ve hayata geçirir.

Bahçem için neden bir peyzaj mimarı ile çalışmalıyım?

Bahçe tasarımı ilk bakışta kimilerine kolay bir işmiş gibi görünebilir ancak hele büyük bir alandan bahsediyorsak aslında iç mekan tasarımları kadar, hatta belki iç mekan tasarımlarından daha da zorlayıcı bir iş ve süreçtir bahçe düzenlemesi. Öncelikle içinde bulunduğunuz bölgeye uygun, iklime ve toprak özelliklerine göre en ideal bitki, çiçek ve ağaç türlerini bilmeniz gerekir ki bu da büyük bir teknik donanım ve aynı zamanda da yerel dokuya hakimiyet gerektirir. Bu kadarla da sınırlı değil elbette; kusursuz bir bahçe tasarımı için, ağaçları nerelere dikmeniz gerektiği, çiçeklerin hangi koşullarda daha uzun ömürlü ve şık yetişeceği, yürüyüş yollarının hem konforlu hem de şık olabilmesi için farklı model ve teknikler, bahçede kullanılacak farklı taş çeşitleri gibi pek çok konuda peyzaj mimarlarının teknik bilgisi, deneyimi ve donanımlarına ihtiyaç duyarsınız.

Konya ikliminde yetişen ve peyzaja uygun çiçek, bitki ve ağaçlar

Konya gibi soğuk iklimlerde dört mevsim şık ve ferah görünecek olan peyzaj tasarımları ortaya çıkarmak ılıman iklimlere göre biraz daha zordur çünkü özellikle seçilecek bitki, çiçek ve ağaçların kış ve yaz koşullarına uyum sağlayabilen dayanıklı bitkiler olmaları gerekir. Ayrıca, yaz ve kış çiçekleri bahçenin farklı bölgelerine ekilerek bahçenin farklı yerlerinde ama sürekli olarak renkli ve çiçekli görünüm elde edilebilir.

Konya ikliminde peyzaj tasarımında bahçenizde kullanabileceğiniz pek çok bitki türü bulunuyor; meyve ağaçları bahçenizi ağaçlandırmanın en ideal yollarından biri. Elma, armut, vişne ve kiraz ağaçları Konya iklimine uygun meyvelerdir. Ayrıca karasal iklimlerde yetişen yıldız çiçeği, açelya,  kadife çiçeği, aslanağzı, şebboy, kasımpatı, nergis, sümbül gibi çiçekler de Konya'daki bahçeli yapılarda peyzaj tasarımında kullanılmak için ideal olan çiçeklerin arasında yer alıyor.  

Bahçıvanlık ve peyzaj mimarlığı arasındaki farklar

Peyzaj mimarlığı söz konusu olduğunda en sık sorulan sorulardan biri de bahçıvanlar ile peyzaj mimarlarının yaptıkları iş ve görev tanımları arasındaki farklılıklar oluyor. Bahçıvanlar bitkiler konusunda oldukça derin bir uzmanlık ve teknik bilgiye sahip olan profesyonellerdir. Bir bahçıvan, bitkilerin sağlıklı bir şekilde yetişmesinden ve bahçenizin sürekli ve dört mevsim canlı ve şık görünmesinden sorumludur. Elbette bir bahçıvan da sıfırdan bir bahçe tasarımı oluşturabilir ancak peyzaj mimarı bahçenin taşından duvarına, çitinden aksesuarlarına, çeşmesinden bitkilerine, sulama sistemlerinden gölgeliklerine kadar her şeyini hesaba katarak ayrıntılı ve genel bir tasarım oluşturur. Bahçıvanlar ise yalnızca bitkiler üzerine yoğunlaşır ve diğer tasarım unsurları bahçıvanların sorumluluğunda değildir.

Konya'da bir peyzaj mimarı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Konya'daki eviniz, iş yeriniz ya da site veya apartman içindeki ortak bahçe alanı için bir peyzaj mimarı ile anlaşmayı düşünüyorsanız öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken şey seçeceğiniz peyzaj mimarının yerel özelliklere hakim olan ve bölgede deneyimli olan bir profesyonel olmasıdır. Konya'daki evinizin ya da iş yerinizin bulunduğu çevredeki iklim özelliklerini bilen ve toprağın yapısını ve ayırt edici özelliklerini tespit edebilen bir profesyonel peyzaj mimarı, bitki, çiçek ve ağaç seçiminde çok daha uzun ömürlü, sağlıklı ve isabetli tercihler yapacaktır.

Bunun dışında, birlikte çalışmaya karar verdiğiniz peyzaj mimarı ile anlaşırken kafanızdaki proje ayrıntılarını detaylı ve mümkünse örnek görseller eşliğinde aktarmanız çok daha başarılı be istediğiniz gibi sonuçlar oluşmasını sağlayacaktır. Ayrıca işe başlama zamanı, işin bitiş zamanı ve özellikle de bütçe sınırlarınız hakkında da tasarım süreci başlamadan peyzaj mimarınız ile konuşmanız ve net olarak anlaşmanız gerekir.

Konya'da yer alan peyzaj mimarlarına nasıl ulaşabilirim?

Belirttiğimiz gibi, Konya hem şehir merkezinde, hem de çevre ilçelerdeki bağ evlerinde bahçe, bahçecilik ve peyzaj kültürünün oldukça gelişmiş olduğu illerimizden biri. Dolayısıyla da Konya'da hizmet veren pek çok peyzaj mimarı profesyonel firma bulmak mümkün. Aradığınız peyzaj tasarımını hayata geçirecek olan uzmanları homify.com.tr üzerinden, Profesyoneller bölümünde yer alan peyzaj mimarları sekmesine tıklayarak listeleyebilirsiniz. Size en yakın peyzaj mimarlarının geçmiş projelerinden fotoğraflarına göz gezdirebilir ve isterseniz mesaj atıp projenizin ayrıntılarını aktararak fiyat sorabilirsiniz.

Peyzaj tasarım projeleri ne kadara mal olur?

Peyzaj tasarımı denilince akla genellikle geniş ve bomboş bir bahçenin sıfırdan her türlü tasarım ve kullanım araçları ile dizayn edilmesi geliyor. Bir bahçenin sıfırdan dizaynı söz konusu olduğunda ise fiyat parametrelerini etkileyen çok fazla değişken bulunduğunu söylemek mümkün. Bahçenin çimlendirilmesi sırasında tercih edilecek çimin çeşidinden bitkilerin sıklığına, bahçenin büyüklüğünden yürüyüş yollarının taş mı yoksa beton mu olacağına, yapay gölet gibi masraflı süslemelerin olup olmayacağına göre peyzaj mimari tasarım fiyatları bir hayli çeşitlilik gösteriyor. Özellikle Konya'da yer alan bağ evlerinde peyzaj tasarımında fiyatı değiştiren en önemli unsurların başında sulama sistemleri geliyor. Sulamanın otomatik mi yoksa elle mi yapılacağı ve sistemin ne kadar geniş bir alana yayılacağı tasarım ve uygulama ücretlerini binlerce lira oynatabilir. Ancak genel olarak 100 metrekarelik bir bahçenin peyzaj tasarımı için en az 1000 liralık bir bütçe ayırmanız gerekiyor.

Eğer bahçeniz için tasarım örneklerine göz atmak isterseniz tıklayın: Türkiye'den 10 şahane bahçe düzenlemesi

Benzer fotoğraflara göz at