Peyzaj Mimarları kategorisinde, Van şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Van : Peyzaj Mimarları - 3

Nüfus açısından Türkiye sıralamasında 19. sırada yer alan ve yüz ölçümü ile Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük şehri olan Van, aslında bir iç deniz olan Van Gölü'ne de ev sahipliği yapmaktadır. Sodalı suyu ile şifa kaynağı olan Van Gölü aynı zamanda inci kefalleri ile de bilinmektedir. Van Kedisi, kış sporları, tabiatı ile de oldukça ünlü olan Van, Eski Van Şehri ile modern inşa edilmiş Yeni Van Şehri'nin iç içe yaşadığı bir şehirdir. Soğuk bir iklim kuşağında yer alan Van, karasal iklimin sert bir şekilde yaşandığı aralık, ocak ve şubat aylarında kalıcı kar oranı 2 metreye kadar ulaşmaktadır. Van Gölü, Van Kedisi ile ünlü olan şehrin bir diğer özelliği de Eski Van Şehri dışına kurulu olan ve imar planlarına uygun olan modern Van şehridir. Yeni şehir, imar planlarına ve şehir planlamasına uygun olarak kurulduğu için her ayrıntı, her detay düşünülerek hayata geçirilmiştir. Şehrin modern sokakları, şehir planına uygun konutları, parkları, bahçeleri Eski Van Şehri dışında modern, yeni bir şehrin oluşmasını sağlamıştır. Şehir planlaması yapılırken konut yerleşimi yanında özen gösterilen bir diğer konu da parkların ve bahçelerin yerleşimidir. Eski Van Şehri'nde olduğu gibi her ev veya konut için bir bahçe alanı düşünülmüş, konutların dışında geniş parklar ve bahçeler de modern şehir içinde hayata geçirilmiştir. Parkların ve bahçelerin hayata geçirilmesi aşamalarında şehrin bulunduğu coğrafya, şehre hakim olan iklimsel özellikler, şehrin faunasının özellikleri, yerel bitki örtüsü gibi etkenler göz önünde bulundurularak peyzaj planları yapılmıştır. Peyzaj planı, şehre özgü parklar ve bahçeler tasarlamak Van gibi soğuk iklimlerin etkili olduğu şehirlerde zorlu bir süreçtir. Hayata geçirilen yeşil alanların dört mevsim boyunca yeşil kalmasının sağlanması, iklim şartlarına dayanıklı olması ve aynı zamanda insani yaşam şartlarını sağlayacak peyzaj tasarımının yapılabilmesi profesyonel peyzaj mimarlarının çalışmaları ile mümkündür. Peyzaj mimarları; tecrübeleri ile parklara, bahçelere hayat veren, parkların, bahçelerin, meydanların şehrin simgeleri olmasını sağlayan tasarımcılardır. Bu açıdan baktığınızda peyzaj mimarlarının tüm şehirlerde olduğu gibi bu şehirde de  şehir kültürüne yön veren meslek gruplarından biri olduğunu görebilirsiniz. 

Van'daki peyzaj mimarları hangi konularda hizmet veriyor?

Peyzaj mimarlarını sadece yeşil alan düzenleyen kişiler olarak görmemelisiniz. Peyzaj tasarımı yapan peyzaj mimarları yeşil alan planlaması dışında şehrin iklimsel özelliklerine göre mevsimlik ve yıllık bitki türlerini seçerek dört mevsim yeşil kalacak bahçelere ve parklara imza atarlar.

Şehirleşme anlamında ülkenin önde gelen şehirlerinden biri olan Van'ın doğasının korunmasını, şehirle ile uyumlu yeşil alanların  tasarlanmasını, ekosistemin korunmasını sağlar ve çevreci bir şehir oluşturulmasını katkı da bulunurlar.

Kamu alanları içinde yer alan yeşil alanların korunması, düzenlenmesi ve şehre kazandırılmasını sağlayacak tasarımların yapılması, çocuklar için yeşil alan içerek parkların oluşturulması, kaldırımlarda yer alacak yeşil alan düzenlenmesinin yapılması peyzaj mimarlarının hizmet verdiği alanlardır.

Ekosistemi koruyacak tasarımlara imza atarak, şehrin yeşil bir şehir olması için bahçe peyzajları tasarlayarak yeşilin hayatınızda daha fazla yer almasını sağlarlar.

Park, bahçe ve yeşil alan tasarımı yaparken iklim kontrolünü sağlayacak tasarımlar yaparlar. İklim kontrolü için şehrin yer aldığı coğrafya iklimi ve rakım farkından kaynaklı geçiş alanlarında görülen iklimlerin etkileri göz önünde bulundurularak tasarımlar yaparlar.

Şehir meydanları, şehre ait parklar ve bahçeler dışında konutlarda, evlerde, bahçe tasarımları, iç bahçeler, kış bahçeleri, avlu bahçeleri yeşil dekorasyon tasarımları gibi farklı konularda tasarımlar ve uygulamalar yaparlar.

Bahçe ve park peyzajı, tasarımı dışında sulama sistemlerinin bahçe ekosistemine uygun yapılmasını sağlamak, sulama suyunun geri dönüşüme kazandırılması için projeler tasarlamak, yeşil alan içinde gerekli olan nem değerlerini sağlayacak tasarımlar yapmak gibi konularda size yardımcı olurlar.

Kısacası peyzaj mimarları; yeşilin yer aldığı ve doğa ile uyumlu tasarımların, dekorasyonların yapılacağı her alanda hizmet veren meslek gruplarıdır. Soğuk iklimlerin yaşandığı ve Van gibi çok soğuk şehirlerde park ve bahçe düzenlemesinin profesyonel bir şekilde yapabilmek için profesyonel bir peyzaj mimarı ile çalışmanız gereklidir. 

Van'da peyzaj mimarı ile çalışmak size hangi avantajları sağlar ?

 • Van'da yaşayan biri olarak hayal ettiğiniz ve dört mevsim yeşil bir bahçeye sahip olmanızı sağlarlar.
 • Bahçe içinde yer alacak oturum alanı planlanması, bahçe aksesuarlarının seçilmesi ve yerleştirilmesinde size alternatif planlar sunarlar.
 • Bahçe düzenlemesi için gerekli olan malzemelerin, aksesuarların ekonomik bir şekilde tedarik edilmesini sağlar, malzeme tedariki konusunda size kolaylık sunarlar. 
 • Evinizin mimarisine uygun bahçe tasarımları yapmak, dış cephe dekorasyonu ile uyumlu peyzaj tasarımlarına imza atarak evinizin daha fazla değerlenmesini sağlarlar. 
 • İstek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda tasarımlar yaparak hayal ettiğiniz bahçeye sahip olmanızı sağlarlar.
 • Şehrinizin modern parklara ve bahçelere sahip olmasını sağlayacak tasarımlara imza atarlar.
 • Yeşil alan oranını artıracak tasarımlar yaparak daha yeşil bir şehir oluşmasını sağlarlar.
 • Şehrinizin iklimine uygun bitki seçimini yaparak bu bitkilerin dünya bitkileri ile aynı faunada yer almasını sağlarlar.

Van'da profesyonel bir peyzaj mimarına nasıl ulaşabilirim?

Yaşadığınız şehir ile uyumlu, şehrin tabiatına katkı sağlayacak modern bir bahçeye sahip olmak için profesyonel ve tecrübeli bir peyzaj mimarı ile çalışmalısınız. Peyzaj, çok geniş bir alana yayılan bir konu olduğu için istemiş olduğunuz bahçe tasarımı konusunda tecrübesi olan bir peyzaj mimarı bulmak Van gibi soğuk şehirlerde oldukça zorlu bir süreçtir. Van'da yaşayan biri olarak ihtiyaç duyduğunuz bir peyzaj mimari için homify profesyoneller sayfasına tıklamanız yeterli olacaktır. Profesyoneller sayfasında farklı peyzaj konularında birbirinden deneyimli peyzaj mimarlarına ulaşabilir, tecrübeleri ve referans işleri hakkında bilgi alabilir, iletişim bilgilerine ulaşarak irtibat kurabilirsiniz

Van'da peyzaj mimarı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

 • Çalışacağınız peyzaj mimarı Van'da yaşayan ve şehrin kültürüne, mimarisine, doğasına, tabiatına hakim olan biri olmalıdır. 
 • Evinize, işyerinize uygulayacağını dekorasyonlar veya bahçeler için isteklerinizin yer aldığı yazılı metni yapmayı taahhüt eden  belirttiğiniz yazılı bir metin sunmalıdır.
 • Bahçe düzenlemesi, park ve meydan düzenlemesi işlerinde çalışacağınız peyzaj mimarı size bir iş programı sunmalı, işin süresi boyunca iş programına uyacağını gösteren bir taahhüt vermelidir.
 • Her işte olduğu gibi peyzaj düzenlemelerinde de çalışacağınız kişinin veya firmanın tecrübeli ve örnek işler yapmış olması çok önemlidir. 
 • Dekorasyon ve tasarım konularında hizmet almak istediğiniz peyzaj mimarlarının Van mimari kültürüne, doğasına hakim olması çok önemlidir. Yeşil bir dekorasyon için işin ehli bir peyzaj mimarı ile çalışmak gereklidir. 

Evinizde, işyerinizde yapacağınız bahçe tasarımları evinize en uygun bahçe modeline karar vermelisiniz. Eviniz için en ideal bahçe tasarımına karar verebilmek adına ''Evime en uygun bahçe düzenlemesi nasıl olmalıdır?'' başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız. 

Benzer fotoğraflara göz at