Su Tesisatçıları kategorisinde, Adana şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Adana : Su Tesisatçıları - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Sıcağı ve yemekleriyle ünlü Akdeniz kenti Adana’da en çok ihtiyaç duyacağınız ustalar boyacılar ve tesisatçılar olabilir. İklim koşulları nedeniyle ciddi rutubet problemi olan kentte en sağlam yapıların bile sık sık tesisatlarının bakımdan geçmesi ve duvarlarının boya badana yapılması gerekebiliyor. Adana’da tesisat işleriniz için ustaya ihtiyacınız varsa ve bir ustayla anlaşmadan önce su tesisatı hakkında fikir edinmek istiyorsanız Homify profesyonelleri size yardımcı olabilir. 

Su tesisatçıları ne iş yapar?

Tesisat ustası ararken öncelikle mekanik tesisat gibi diğer tesisat ustalarını, su ve sıhhi tesisat ustalarıyla karıştırmamak gerekir. Su tesisat ustaları bir yapının gelir ve gider su borularının, kanallarının tamamının kurulum, bakım, onarım ve yenileme işlerinden sorumlu ustalardır. Ayrıca bazı ustalar ısıtma ve soğutma sistemlerinde gerekli olan doğalgaz tesisat işlerinde de uzmanlaşmış olabilir. Su tesisat ustaları meslek odaları tarafından verilen 2 yıllık bir eğitimin ardından veya meslek liselerinden aldıkları 4 yıllık eğitimin sonrasında iş yapmaya yetki kazanırlar. Mesleki eğitim merkezlerinde hem teorik hem de pratik olarak eğitim almış olan ustalar aynı zamanda tecrübe edinerek de mesleklerinde uzmanlaşırlar. Eğitim süresi boyunca boru kesme, diş açma, lehim, tesisat armatürleri kurulumu, hidrofor bağlantıları, güneş enerji sistemleri kurulumu, duvarda boru açma, alçılama gibi birçok konuda eğitim alan kalfalar aynı zamanda doğalgaz tesisatçılığı için de eğitilirler. Bu sayede bir yapının su, kanalizasyon ve ısıtma tesisatı ile ilgili her problemine çözüm üretebilecek beceriyi kazanırlar. Su tesisatçısının görevleri arasında, su tesisatı kurulumu, su tesisatı onarımı, kaçak su tespiti, tıkalı lavabo açma, tıkalı tuvalet ve gider açma, tıkalı kanalizasyon açma, petek temizliği, kalorifer tesisatı temizliği, klozet ve lavabo gibi aksamların kurulumu yenilemesi gibi işler sayılabilir. 

Su tesisatçılarının çalışma algoritmasından bahsetmek gerekirse, öncelikle sorunu tespit ederek bir çözüm planı sunarlar, bu plana göre gerekli malzemeleri listeleyerek size maliyet bildirirler. Anlaşmanıza istinaden duvarlarda boru ve diğer tesisat ekipmanlarının kurulumu için gereken delikleri açar, boruları gereken boylarda keserek malzemeleri hazırlar, hidrofor ve benzeri ekipmanların tesisatlarını kurar, pompa bağlantılarını yapar ve son olarak kurulan tesisatı test edip, sorunsuz çalışıyorsa mekanı normal görünüme kavuşturacak duvar ve zemin kapatma işlemlerini hallederler, eğer tesisatın çalışmasında aksaklık görürlerse anında müdahale ederek çalıştırana kadar denemeye devam ederler. İyi bir tesisat ustası gerek kurulumda gerek bakım ve onarımda iş için kullanacağı alanları hemen tespit ederek yalnızca o alanlarda kırma yapmalıdır, hiçbir alana gereksizce zarar vermemelidir. Eğer herhangi bir tıkanıklık çözülecekse önce ölçüm cihazlarıyla tıkanıklığın yerini tespit etmeli ve çok gerekliyse kırma işlemi yapmalıdır, böylece ev sahibini gereksiz masraftan ve kırık dökükten korumuş olur. Bir tesisatçının ustalığı da bu noktada kendini gösterecektir.  

Adana’da doğru su tesisatçısını nasıl bulabilirim?

Su tesisatçısı ararken öncelikle yerel ustalardan yardım almanızı tavsiye ederiz. Şehrinizde bulunan yerel su tesisatçıları bölgenin kanalizasyon ve tesisat özelliklerini daha iyi bildiklerinden ve gerekli durumlarda hangi belediyelerin hangi birimlerinden yardım alacakları konusunda tecrübe sahibi olduklarından sorunun çözümüne daha hızlı ulaşabilirler. Yerel ustalara ulaşmak için su tesisatçı dükkanlarını gezebilir veya su tesisat ekipmanları satan esnaflardan yardım isteyebilirsiniz. Tesisat malzemeleri satan yerel esnafların mutlaka ustalarla bağlantıları vardır. Eğer oturduğunuz binanın ya da sitenin düzenli olarak işlerini yapan bir tesisatçısı varsa onlara ulaşmayı da deneyebilirsiniz. Site için çalışan bir tesisatçı sitenin ihtiyaçlarını herkesten daha iyi bilecektir. Ayrıca düzenli müşteri sayılacağınız için ufak da olsa bir indirim alma şansınız olabilir. Bunun yanı sıra online platformlardan da ustalara ulaşabilirsiniz. homify profesyoneller sayfası sayesinde şehrinizde bulunan su tesisatçılarının bir listesine ulaşmanız mümkün. Üstelik ustaların önceki işlerine ait referanslarının bulunduğu sayfalarından iletişime geçebilir, referansları inceleyebilir ve birden fazla ustadan fiyat alarak karşılaştırma yapabilirsiniz. 

Doğru ustayla anlaştığınızdan emin olmak için atacağınız en doğru adım ustanın referanslarını kontrol etmek olacaktır. Ayrıca anlaşırken dikkate alabileceğiniz bazı kriterler de var. Mesela ustanın kullanacağı malzemelerin garantili ürünler olup olmadığını sorabilirsiniz. Ustanın sözleşmeli çalışmayı kabul edip etmemesi veya iş güvenliği tedbirlerini alıp almaması da profesyonelliği hakkında fikir verebilir. Seçtiğiniz ustayla anlaşmadan önce mutlaka işin etraflıca tanımlandığı bir sözleşme yapın. Sözleşmede malzemelerin garanti sürelerinin belirtilmesine, olası hasarlarda ustanın alacağı sorumluluğun tanımlanmasına ve işin tamamlanma süresinin belirtilmesine dikkat edin. Sözleşmede ustanın size karşı sorumluluğu olduğu kadar sizin de ustaya karşı sorumluluğunuz olacaktır bu nedenle sözleşme sırasında beklediğiniz işin içeriğini doğru ve eksiksiz olarak belirtin, çünkü usta sizin beklentileriniz doğrultusunda iş planı ve maliyet çıkaracaktır. Eğer sonradan iş planında olmayan işler de talep ederseniz hem işin süresini uzatmış hem de maliyeti artırmış olursunuz ve bu durumda sözleşme yenilenmesi gerekebilir. Ustanın size karşı en büyük sorumluluğu ise işi en kısa ve zararsız yoldan tamamlamaktır. Bu nedenle su tesisat işlerinde güvenilir bir usta bulmak çok önemlidir. Eğer çevrenizde tanıdık veya referanslı ustalar varsa ilk tercihinizin onlardan yana olmasını ayrıca tavsiye ederiz.

Bir su tesisatçısı ile çalışmanın avantajları nelerdir?

Su tesisat işleri diğer tamir tadilat işleri içerisinde ustaya en son başvurulan iş olabilir. Ev sahipleri genelde su tesisat işini hafife alarak kendileri çözmeye kalkışırlar ve daha kötü bir hale getirdikten sonra ustaya başvururlar. Size tavsiyemiz işi daha kötü bir hale getirmeden ustaya teslim etmeniz olacaktır. Su tesisat işleri basit gibi görünse de karşınıza son derece karışık detaylar çıkarabilirler. Özellikle kalorifer ve ısıtma sistemleri tesisatında bir ustaya danışmanız sizi olası risklerden koruyacağı gibi işin daha kısa sürede ve daha temiz bir şekilde tamamlanmasını da sağlar. Su tesisat ustaları sizde bulunmayacak son derece spesifik alt ve ekipmanlara sahip olduklarından sorunun tespiti ve çözümü konusunda daha hızlı aksiyon alacaklardır. Örneğin bir tıkanıklığı çözmeye çalışırken, sorunun nereden kaynaklandığını dahi bilmeden elinizdeki yöntemleri denerseniz bu yöntemlerden bazılarının bırakın çözüm olmayı sorunu daha da derinleştirdiğini görebilirsiniz. Oysa bir usta deneme yanılma yöntemiyle değil teknolojik cihazlarla tıkanıklığı tespit eder ve anında gerekli çözümü uygular. 

Bir tesisatçıya ihtiyaç duyma nedeniniz banyo veya mutfak yenilemesi ise yalnızca tesisat işinde değil mutfak/banyo ekipmanlarının kurulumu ve benzeri konularda da size yardımcı olabilirler. Banyo ve mutfaklarda armatür, vitrifiye ve benzeri ekipmanların kurulumları da su tesisatçılarının uzmanlık alanındadır bu nedenle mutfak ve banyo yenilemelerinizde de tesisatçılardan destek alabileceğinizi unutmayın. Ayrıca mutfak yenilemenize fikir verecek tasarımlar bulmak isterseniz “Mutfak tadilatında tasarruf sağlayacak 12 şey” başlıklı yazımız size ilhan kaynağı olabilir.  

Bir su tesisatçısı ile çalışmanın maliyeti nasıl belirlenir?

Su tesisatçıları iş planı hazırlarken sizin verdiğiniz bilgilerin yanı sıra iş yapılacak alanın gereksinimlerini de dikkate alırlar. Örneğin siz yalnızca tıkanıklık açmak için fiyat istersiniz ama usta zeminde kırma yapılması gerekeceğini öngörüyordur bu nedenle size kırma ve kapatma işlemlerinin de maliyetini bildirir. Maliyet konusunda tam anlaşabilmek için ustanın iş planını dikkatle dinleyip her işlem için ayrı fiyatlama yapmasını talep edebilirsiniz. Böylece masrafları kalem kalem inceleme ve diğer ustaların fiyatları ile kıyaslama şansınız olur. Tesisat işlerinde maliyet işin niteliğine, gerek duyulan malzemelere ve iş süresine göre belirlenecektir. Özellikle mutfak ve banyo gibi işçiliği detaylı olan alanlarda başka ustaların desteğine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Böyle durumlarda tesisatçılar sizin yerinize alt yükleniciyle anlaşabilir. Örneğin banyoda kurulacak bir tesisat için döşeme ustasına veya boyacıya ihtiyaç duyulacaksa, tesisatçınız sürekli çalıştığı ustaları alt yüklenici olarak devreye sokabilir. Böyle durumlarda ikinci usta maliyetini de başka konuşup sözleşmeye eklemenizi tavsiye ederiz.  

       

Benzer fotoğraflara göz at