Su Tesisatçıları kategorisinde, Ankara şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

Ankara : Su Tesisatçıları - 0

Hizmet alanı
Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Su, hayatın ana kaynağıdır ve modern yaşam içinde su tesisatının sorunlu olduğu evlerde de hayat bir anda çekilmez ve oldukça zor hale gelebilir. Bir evin ya da iş yerinin susuz kalması bir yana, banyo ya da mutfak alanlarındaki bataryalardan yalnızca birinin bozulması, lavaboların tıkanması, suyun yeterince tazyikli akmaması, sızdırma ya da sıcak-soğuk su ayarlarının doğru çalışmaması gibi ufak tefek diyebileceğimiz aksaklıklar bile gündelik yaşamı doğrudan ve olumsuz yönde etkiler. İşte bu yüzden yaşam alanlarımızın bulunduğu yapılardaki en temel ve en önemli ihtiyaçların başında su tesisatları gelir. 

Sıhhi tesisatlar, her türlü binanın su ile ilgili tüm altyapısını oluşturan düzeneklerdir ve şehir şebeke hatlarından gelen suyun borular ve diğer sıhhi tesisat ekipmanları ile binalara ve yaşam alanlarına dağıtılması işlemlerini ve aynı zamanda kirli ve atık suyun da kanalizasyona boşaltımını sağlayan ekipman ve boruların döşenmesini kapsar. 

Ankara’da sık karşılaşılan su tesisatı sorunları

Her ülkenin ve her şehrin iklim, coğrafi özellikler ve kültürel yapı ile şekillenen farklı mimari yapıları, bu mimari yapıların da farklı özellik, avantaj ve sorunları vardır. Özellikle iklim özellikleri binalarda pek çok farklı faktörün bölgesel koşullara göre şekillenmesine neden olur. Dış cephe kaplama ve mantolama yöntemlerinden ısınma sistemlerine, elektrik tesisatında kullanılan kablo türlerinden su tesisatlarında tercih edilen malzeme ve yalıtım elemanlarına kadar pek çok yapısal inşaat ve tadilat unsurunda iklim belirleyici bir rol oynuyor. 

Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri ve idari merkezi olan Ankara, modern ve Cumhuriyet ruhunu temsil eden düzenli ve çağdaş mimarisi ile öne çıkar. Ancak Ankara’da mimari formları ve yapısal teknikleri belirleyen en önemli faktörlerden biri de elbette iklimdir. Karasal iklimin hüküm sürdüğü Ankara ve çevresinde kışların çok soğuk, yazların ise sıcak olması dolayısıyla su tesisatlarının iklimden etkilenmeyen bir yalıtıma ve özellikle soğuğa karşı dayanıklı malzemelere ihtiyacı vardır. 

Ankara’da su tesisatları söz konusu olduğunda en sık karşılaşılan sorunların başında donma ve donmaya bağlı boru çatlakları ve sızıntılar geliyor. Kışın açıkta kalan ya da iyi bir yalıtıma sahip olmayan su borularında oluşan çatlaklara bağlı oluşan su kaçakları, hem eve gelen suda tazyik sorunu yaratır hem de su israfına ve faturaların şişmesine neden olur. Tabii bu kaçaklar uzun süre onarılmadığında çok daha büyük hasarlara neden olabilirler. Su kaçağının nereden kaynaklandığına dair tespitin yapılması ve doğru onarım bu sorunların çözümü için en önemli anahtardır. Profesyonel su tesisatçıları, yeni nesil teknolojiler sayesinde artık su kaçaklarını çok daha kolay ve kırıp dökmeden tespit edebiliyorlar. Bu konuda size yardımcı olacak bir su tesisatçısı arıyorsanız seçeceğiniz ustanın ya da firmanın termal su kaçağı tespit kameraları kullandığına emin olmanızı tavsiye ediyoruz. Bu kameralı sistemler sayesinde duvar delme ve kırma işlemlerine gerek kalmıyor ve doğrudan sorunlu nokta bulunarak o noktaya müdahale edilebiliyor. 

Ankara’nın soğuk iklimi dolayısıyla en sık karşılaşılan ve su tesisatçılarının yardımına ihtiyaç duyulan bir diğer konu ise petek temizliği. Su tesisatına bağlı olan kalorifer peteklerinin bakım ve temizliği de su tesisatçısı firmalar tarafından yapılıyor. Düzenli olarak temizlenmeyen ve tıkanık petekler evinizin çok daha zor ısınmasına ve enerji israfına neden olur. Bu yüzden uzmanlar özellikle Ankara gibi senenin çoğunda kalorifere ihtiyaç duyulan soğuk iklimlerde daha verimli bir ısınma için iki yılda bir periyodik olarak petek temizliği yaptırılması gerektiğini belirtiyorlar. 

Su tesisatçınızı seçerken dikkat etmeniz gereken faktörler

Su tesisat sistemlerinin tam olarak nasıl işlediğini ve ufak tefek sorunlarda bile tam olarak nereye müdahale edilmesi gerektiğini ancak profesyonel ustalar bilebilir. Basit görünen tesisat onarım işlemlerini kendi halletmeye çalışan ev sahiplerinin genellikle durumu daha da kötüleştirdiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden de bir anda patlayan bir boru, tıkanan lavabolar, akıtan musluklar gibi sorunlar karşısında günün her saatinde su tesisatçısına ihtiyaç duyabiliriz. Peki evimiz için su tesisatçısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? 

  • Profesyonellik ve deneyim seviyesi

Her türlü tesisat sorununda arayıp yardım isteyebileceğiniz bir usta seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biri ustanın profesyonellik ve deneyim seviyesidir. Her tesisat uzmanının sorunlara çözüm üretme kabiliyeti ve hizmet kalitesi farklılık gösterir. Bu yüzden de farklı su tesisatçılarının önceki referanslarını gözden geçirerek karar vermeniz en doğrusu olacaktır. 

homify sayfalarında yer alan Profesyoneller sekmesi altında Ankara’da konumlanan ve yaşadığınız bölgeye en yakın su tesisatçılarını listeleyebilir ve profillerine göz gezdirerek her birinin profesyonellik seviyesini ve önceki işlerini inceleyerek çok daha kolay karar verebilirsiniz. 

  • Ulaşılabilirlik 

Su tesisat sorununun ne zaman meydana geleceğini bilmek mümkün değil, gecenin 3’ünde de hafta sonu ve tatillerde de su tesisatçısına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için de ulaşılabilirlik ve tesisatçının hizmet verdiği saat ve günler oldukça önemlidir. Bugün artık özellikle Ankara gibi büyük şehirlerde hizmet veren su tesisatı firmaları nöbetçi usta uygulamaları ile 24 saat ve bayram ve tatillerde de desteğe hazırlar. Evinizin tadilatında ya da onarım işlemlerinde seçeceğiniz su tesisatçısının da daha sonraki ihtiyaçlar için ulaşılabilir olması oldukça önemli. 

  • Eğitimli ve lisanslı uzmanlar

Su tesisatçısı ararken genellikle ihmal edilen ancak aslında sağlıklı bir hizmet almak için mutlaka kontrol edilmesi gereken noktalardan biri de ustaların eğitimli ve teknik donanıma sahip olmasıdır. Tıpkı elektrikçiler tarafından elektrik işlerinde olduğu gibi, teknik okullardan mezun olan ve su tesisatçılığı üzerine lisanslı uzmanlar ile çalışmak her zaman daha uzun ömürlü, sorunsuz ve doğru uygulamaların gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca teknik eğitimin dışında devlet kurumları tarafından sertifikalandırılmış tesisat firmaları olduğunu ve bu firmaların her türlü deneyim, teknik bilgi, çözüm kabiliyeti ve de ekipman çeşitliliğine sahip olduğunu unutmayın. 

  • Maliyet

Bir su tesisatçısı ile anlaşırken izlenmesi gereken doğru yöntem tadilat ya da onarım işlemlerinde tesisatçının eve gelip yapılacak işi yerinde görerek bir maliyet hesabı çıkarmasıdır. Böylece ev sahibi ayırması gereken bütçeyi işin başından belirleyebilir. Maliyet hesaplamalarını iş bitimine bırakmadan işçilik ve ekipman bedellerinin dökümünü de inceleyerek anlaşma sırasında yapmalısınız. 

  • Konum

İlk bakışta çok önemli bir nokta gibi görünmese de tesisatçınızın bulunduğu konum da büyük bir önem taşır. Özellikle acil durumlarda uzak bir noktadan tesisatçı çağırmak çok daha zor olacaktır. Bölgenizin dışında yer alan tesisatçılarla çalışmak aynı zamanda pahalı da olabilir çünkü büyük olasılıkla standart ücretlere yol ve malzeme taşıma ücretleri de ilave edilecektir. Bu yüzden hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilmek için konum olarak size en yakın tesisatçı seçeneklerini kontrol ettiğinizden ve karşılaştırdığınızdan emin olun.

  • Kullanılan malzeme ve ekipmanlar

Su tesisatlarının kurulumu ve onarımında kullanılacak malzeme ve ekipmanlar hayati bir önem taşır. Kaliteli ve iklim koşullarına uygun malzemelerle daha sonra yaşanacak olan sorunların önüne geçilebilir. Ankara gibi soğuk iklimlerde donmaya karşı dirençli boru tiplerinin kullanılması esastır. Ayrıca kullanılacak boruların yapının su kullanım potansiyeline uygun çapta tercih edilmesi de çok önemlidir. 

Malzeme seçiminin yanı sıra, su tesisatı kurulurken ve onarılırken kullanılan araç ve ekipmanlar da işin daha pratik ve sağlıklı yapılması konusunda büyük rol oynarlar. Su tesisatçınızı seçerken mutlaka son teknoloji donanımlara sahip olduğundan ve tesisat işlerini kırıp dökmeden en pratik ve yeni nesil tekniklerle gerçekleştireceğinden emin olmalısınız. 

Eğer mutfak ve banyonuzu yeniletmek ya da bakımdan geçirmek istiyorsanız, bu bilgilere ek olarak Banyo ve mutfak tesisatları için 12 püf noktası başlıklı yazımızda ele aldığımız noktaları da gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.