Su Tesisatçıları kategorisinde, Denizli şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Denizli : Su Tesisatçıları - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Akdeniz ve Ege bölgeleri arasında bulunan Denizli çoklu iklim özelliklerine sahip turistik bir şehirdir. Denizli’yi turizme elverişli kılan özellikleri arasında tarihi dokusu ve daha da önemlisi doğal güzellikleri sayılabilir. Antik kentleri, kervansarayları ve tapınakları ile tarihi izler arayanların ilgisini çekerken bir yandan da kent ormanları, mağaraları ve ünlü Pamukkale Travertenleri ile doğa hayranlarını etkilemektedir. Şehirde yaygın olarak Akdeniz iklimi özellikleri görüldüğünden yazları sıcak ve nemli geçer bunun yanı sıra şehrin iç kesimlerinde karasal iklimin sert ve yağışlı etkisi de görülebilir. Bu yönüyle Denizli iklimlendirme, yalıtım, rutubet kontrolü gibi çözümlere sıkça ihtiyaç duyulan bir şehirdir.

 

Denizli kenti mimari, şehir planlama, inşaat taahhüt işleri, tadilat tamirat işleri gibi alanlarda görev yapanlar için oldukça verimlidir. Bu nedenle alanında uzman birçok ustaya kolayca ulaşabilir ve ihtiyacınız olan işler için fiyat alabilirsiniz.            

Su tesisatçıları ne iş yapar?

Bir yapının bina içi ve yeraltı tesisat döşeme işlerini, temiz su ve atık su borularının ve kanallarının kurulumunu ayrıca bu sistemlerin bakım, onarım ve yenileme işlerini yapan uzmanlar su tesisatçılarıdır. Su tesisatçıları hem meslek liseleri ve meslek kurslarında eğitim alarak, hem de diğer ustaların yanında çalışarak mesleklerinde ustalaşabilirler. İş yapmaya yetki kazanmak için meslek odalarının düzenlediği bir takım eğitimleri tamamlayıp sertifikalarını almaları gerekmektedir. Bu anlamda hem teorik hem de pratik bilgiye sahip ustalardır. Su tesisatçıları mesleğe ilk adım attıkları andan itibaren boruları şekillendirme, monte etme, lehim yapma, banyo ve mutfak armatürleri kurma ve sabitleme, hidrofor bağlantıları, tesisat borusu bağlantıları, güneş ve enerji sistemleri kurulumu gibi birçok konuda eğitim ve tecrübe edinirler. Bu sayede bir yapının su ve kanalizasyon problemlerine, vitrifiye kurulum işlerine ve ısıtma tesisatı ile ilgili her türlü probleme çözüm üretebilecek beceriye ulaşırlar. Su tesisatçılarının görev ve sorumluluklarını, su ve gider tesisatı kurulumu, su ve gider tesisatı onarımı, kaçak su tespiti, tıkalı lavabo açma, tıkalı tuvalet ve gider açma, güneş enerji sistemlerinin kurulumu, tıkalı kanalizasyon açma, petek temizliği, kalorifer tesisatı temizliği, klozet ve lavabo gibi aksamların kurulumu yenilemesi olarak sayabiliriz.

 

Su tesisatçıları işe başlarken ilk olarak sorunun kaynağını tespit ederek çözüm için gerekli işlemleri sıralar ve buna göre size bir maliyet çıkarırlar. Ayrıca bu aşamada size çözüm sırasında yapılacak kırma ve dökme işlerini detaylıca açıklamakla yükümlüdürler çünkü işlem sırasında duvar ve fayanslarda oluşacak hasarları kimin telafi edeceğini başta konuşmanız sonrasında problem yaşamamanız için önemlidir. Maliyette ve hasar temininde anlaşırsanız ustanız gerekli malzemeleri alıp çalışacağı alanı işlem için hazırlayarak ilk adımı atar. İşlem sırasında tesisatçınız, duvarlarda boru ve diğer tesisat parçalarının kurulumu için gereken delikleri açmak, boruları gereken boylarda keserek malzemeleri hazırlamak, hidrofor ve benzeri ekipmanların tesisatlarını kurmak, pompa bağlantılarını yapmak ve son olarak kurulan tesisatı test edip, sorunsuz çalıştığından emin olmakla sorumludur. İşlem sonrasında ise anlaşmanıza göre mekânı eski görüntüsüne kavuşturmaları gerekir. Eğer test sırasında sistemde herhangi bir arıza belirirse ustanız bu arızayı giderene kadar çalışmaya devam edecek ve sistemi size eksiksiz bir şekilde teslim edecektir. Kurulum sırasında kullanılan malzemelerden kaynaklanan aksaklıklar sizin sorumluluğunuzda değildir, eğer bu nedenle işlem anlaşmanızdan daha uzun sürede tamamlanırsa usta sizden bunun için ek ücret talep etmeyecektir.    

 

Denizli’de su tesisatçılarına nasıl ulaşabilirim?

Denizli gibi rutubet, tesisat ve iklimlendirme çözümlerine sık ihtiyaç duyulan şehirlerde yerel tesisatçılardan destek almak ilk tercihiniz olmalı. Yerel tesisatçılar bölgenin yeraltı tesisat özelliklerini çok daha iyi bildiklerinden sorunlarınıza daha doğru ve hızlı çözüm bulabilirler. Ayrıca yerel tesisatçılar gerekli durumlarda belediyelerin hangi birimlerinden bilgi ve destek almaları gerektiğini de daha iyi bilirler. Bu bilgi ve tecrübe sayesinde işiniz daha hızlı çözüme ulaşacaktır. Yerel tesisatçılara ulaşmak için ustaların atölye ve dükkânlarını gezebilir veya çevrimiçi kanallardan arama yapabilirsiniz. homify profesyoneller sayfası da yerel ustalara ulaşmanızda size yardımcı olabilir. Profesyoneller sayfasında şehrinizdeki ustaların iletişim bilgilerini ve hatta daha önce yaptıkları işlere ait referanslarını bulabilirsiniz. Bu sayede birden fazla ustadan kolayca fiyat alıp karşılaştırma yapma imkânınız olur. Ayrıca oturduğunuz sitenin tesisat işlerine düzenli olarak bakan ustalar varsa onlarla da iletişime geçebilirsiniz.       

Su tesisatçısı ile anlaşırken nelere dikkat etmeliyim?

Anlaştığınız ustanın sizin için en doğru seçim olduğundan emin olmak istiyorsanız göz önünde tutmanız gereken birkaç önemli kıstas olacak. İlk olarak çalışacağınız ustanın referanslarını mutlaka kontrol edebiliyor olmalısınız. Bir ustanın işçiliği ve iş düzeni hakkında en doğru bilgiye referanslarını kontrol ederek ulaşabilirsiniz. Önceki işlerine bakarak ustanın uzmanlık alanları hakkında da bilgi edinebilirsiniz. İkinci bir kıstas olarak ustanın kullanacağı malzemelerin garantili ürünler olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Kullanılan malzemelerin uzun ömürlü ve kaliteli olması yaptırdığınız işin kullanılabilirliği açısından son derece önemlidir. Bu nedenle malzemelerin garantilerini ve kalitelerini mutlaka sorgulayın. Bir diğer önemli ayrıntı ise ustanın sözleşmeli çalışıp çalışmadığıdır. İşin başlangıcında yapacağınız kapsamlı bir sözleşme hem sizin hem de ustanın haklarını olası anlaşmazlıklara karşı koruma altına alacaktır. Bu nedenle sözleşmeli çalışan, profesyonel bir ustayla anlaşmanız en güvenilir çözüm olacaktır. Sözleşmede, kullanılacak malzemelerin özelliklerini, işin süresini, işin içeriğini, iş sırasında oluşacak kırma ve delme işlemlerini sorumluluğunu detaylıca belirtebilirsiniz.

 

Bunların yanı sıra doğru ustayla çalışmak kadar ustaya işi doğru tanımlamak da önemlidir. İşe başlarken beklentilerinizi ve yaptıracağınız işin içeriğini doğru ve eksiksiz şekilde tanımlamalısınız. Aksi halde usta yeterli hazırlığı yapamayabilir ya da iş süresi tahmin ettiğinizden uzun sürerse iş sonrasında anlaşmazlığa düşebilirsiniz.       

 

Bir su tesisatçısı ile çalışmanın avantajları nelerdir?

Tesisat işleri elektrik veya iç tasarım gibi işlerle kıyaslandığında ustaya en son ihtiyaç duyulan iş grubu olabilir. Bunun nedeni ev sahiplerinin ufak tefek tesisat sorunlarında çözüme bizzat kendileri ulaşmayı denemeleridir. Oysaki bu son derece riskli ve garantisiz bir tadilata neden olabilir. Su tesisat işleri ciddi iş güvenliği tedbirleri gerektiren bir tadilat işidir. Özellikle ısıtma ve kalorifer sistemlerini kapsayan tamiratlar bizzat o alanda uzmanlaşmış ustalar tarafından yapılmalıdır.

 

Tesisat işlerinde uzmanlaşmış bir usta sorunun çözümüne en kısa yoldan nasıl ulaşacağını bildiği için evinizde gereksiz yıkıma neden olmayacaktır. Ayrıca en doğru malzemelere nereden ulaşacağını bilen veya profesyonel ekipmanları elinde bulunduran ustalar sizden çok daha temiz ve doğru bir şekilde sorunu giderebilirler. Üstelik garantili malzeme kullanan bir ustayla çalıştığınızda sorunun tekrarlanmasına karşı da kendinizi korumuş olursunuz.

 

Ayrıca bir su tesisatçısı size sadece sorun çözümünde değil dekoratif amaçlarla da hizmet verebilirler. Örneğin banyo ve mutfak yenilemesi gibi işlere ihtiyaç duyarsanız armatürlerin değiştirilmesi, vitrifiyenin monte edilmesi gibi konularda da size yardımcı olacaklardır. Banyo ve mutfak tesisat işleri hakkında etkili fikirler bulmak isterseniz size “Banyo ve mutfak tesisatları için 12 püf noktası” başlıklı yazımızı tavsiye edebiliriz.

 

Bir su tesisatçısı ile çalışmanın maliyeti nasıl belirlenir?

Su tesisatçıları fiyat ve maliyet belirlerken hem sizin ihtiyaçlarını hem de tadilat yapılacak alanın gereksinimlerini dikkate alarak planlama yaparlar. Gerekli detaylar konusunda sizi bilgilendirerek iş için bir yol haritası çıkarırlar böylece adım adım nasıl ilerleneceğini siz de takip edebilirsiniz. Maliyet konusunda ise bu plana göre size hem işçilik hem de malzeme listesi için ayrı ayrı fiyat sunabilirler böylece sizin için fiyat kıyaslaması yapmak daha kolay olacaktır. Tesisat işlerinde maliyet işin niteliğine, ihtiyaç duyulacak malzemelere ve iş süresine göre belirlenecektir. Ayrıca tesisat işi sonrası fayans döşeme ve boyama gibi dekorasyon işlerine de ihtiyacınız olursa ustanız bu konuda da size ek fiyat sunabilir veya bu alanda çalışacak usta bulmanıza yardım edebilir.     

  

Benzer fotoğraflara göz at