Su Tesisatçıları kategorisinde, Erzurum şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

Erzurum : Su Tesisatçıları - 0

Hizmet alanı
Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

İnşaatlarda yapıların elektrik tesisatı ile birlikte iki temel tesisat sisteminden biri olan su tesisatları temiz suyun depolanmasını ve dağıtılmasını, atık suyun ise yapılardan kanalizasyon sistemlerine aktarılmasını sağlayan ve insan sağlığı ile doğrudan ilgili sistemlerdir. Bugünün en zaruri ihtiyaç olan su ihtiyacını karşılayan sıhhi tesisatlar, modern evlerin adeta yaşam kaynaklarını oluşturur. 

Bu kadar önemli bir sistemin kurulmasında da, daha sonra meydana gelen sorunlar söz konusu olduğunda onarım ve bakım gibi süreçlerde de su tesisatçıları hizmet verir ve bu yüzden de evlerimizde en çok ihtiyaç duyduğumuz ve en önemli uzmanlık alanlarından biri su tesisatçılığı diyebiliriz. Su tesisatçıları yalnızca evlerimizin sağlıklı ve temiz olmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda mutfak ve banyo alanlarındaki tasarımı da doğrudan etkileyen tesisat düzenekleri ile daha pratik, daha kullanışlı ve şık alanlar ortaya çıkarmamıza yardımcı olurlar. 

Erzurum’da sık karşılaşılan su tesisatı sorunları

Su tesisat sistemleri yapının bulunduğu bölgedeki iklim ve coğrafi özellikler gibi çevresel faktörlere göre farklı malzeme ve izolasyon uygulamaları ile döşenir. Bunun nedeni, özellikle iklimin su tesisat sistemleri üzerinde büyük bir etkisinin olmasıdır ve iklim özellikleri göz önünde bulundurulmadan kurulan tesisatlarda ileride sorunlar yaşanabilir.  

Tarih boyunca her zaman önemli bir yerleşim yeri olan çok köklü bir kültürel ve mimari mirasa sahip olan Erzurum’un en öne çıkan özelliği Türkiye’nin en soğuk illerinden biri olmasıdır. Soğuk iklim koşulları Erzurum’da kış sporlarının gelişmesi gibi bazı avantajlar doğursa da bina inşaatlarında daha zorlu ve dikkatle tasarlanması gereken projeler ortaya çıkarır. Doğu Anadolu Bölgesi’nin nüfus bakımından en büyük üçüncü ili olan Erzurum bugün modern şehir hayatında oldukça farklı mimari yapılara ev sahipliği yapıyor. Geleneksel Erzurum evlerinin dokusunu koruyan müstakil evlerden modern villalar ve kapsamlı konut projelerine ve bağ evlerine kadar pek çok farklı yapıdaki inşaat modeli Erzurum’da kendine yer bulabiliyor. 

Erzurum’da yer alan tüm bu farklı yapı ve tipteki evlerin inşasında da mimarlar, mühendisler, iç mimarlar ve su ve elektrik tesisatçılarının öncelikli olarak göz önünde bulundurdukları en temel özellik pek tabii ki soğuk iklim koşullarıdır. Erzurum ve çevresindeki yapılarda su tesisatlarının soğuktan etkilenmeyecek bir izolasyon ve soğuğa dayanıklı malzemeler ile kurulması gerekir. 

Malzeme tercihleri ve izolasyon doğru ve standartlara uygun şekilde yapılsa bile, yılın ortalama 150 gününü karlar altında geçiren Erzurum’da yine de belli başlı su tesisatı sorunları karşımıza çıkıyor. Donma ve donmaya bağlı tesisat sorunları bu sıkıntıların başında geliyor. Kışın açıkta kalan ya da yeterince iyi bir izolasyona sahip olmayan tesisatlarda veya izolasyona sahip olsa bile normalin üzerinde soğukların yaşandığı günlerde su borularında donma meydana gelir ve bu donma da çatlak ve sızıntılara neden olur. Bu çatlaklar zaman içinde onarılmadığı takdirde genişleyerek tüm tesisata zarar verebilir. Ayrıca çatlaklardan sızan su hem faturalarınızı şişirir hem de binanızın belirli bölgelerinde çürüme ve yaşam alanlarında rutubet gibi sorunlara neden olabilir. 

Erzurum’da su tesisatçılarının hizmetine en sık başvurulan bir diğer konu ise kalorifer peteklerinin temizlenmesidir. Petekler kullanıldıkça içlerinde tortu birikir ve bu tortular belirli aralıklarla temizlenmediğinde tıkanmaya yol açar. Bu tıkanma da peteklerin tam kapasiteleri ile ısınamamasına ve dolayısıyla evinizin yeterli sıcaklığa ulaşamamasına yol açar. Tüm bu olumsuzluklardan etkilenmemek için su tesisatçıları mutlaka iki yılda bir bahar aylarında petek temizliği yapılmasını öneriyorlar. 

Su tesisatçılarının ilgilendiği bir diğer konu ise çatılardaki oluklardır. Çatı olukları, çatıların kenarında yer alan ve yüzeye düşen sıvının tahliyesini sağlayan düzeneklerdir. Çoğu su tesisatı firması, özellikle Erzurum gibi bol kar yağışı alan illerde çatı ustaları ile birlikte çalışarak çatı onarımı ve oluk temizliği hizmetlerini de üstlenirler. 

Donmaya bağlı su kaçağı tespiti nasıl yapılır?

Erzurum’da en sık karşımıza çıkan su tesisatı sorunu olan donma kaynaklı çatlak ve sızıntıların tespiti ve onarımında su tesisatçıları farklı yöntemler kullanabiliyor. Ancak yeni nesil teknolojiler sayesinde, bu kaçaklar, eskisi gibi duvarları kırıp dökerek değil, neredeyse sıfır hasarla tespit edilip yerinde müdahale ile kolayca onarılabiliyor. Termal su kaçağı tespit kameraları ile duvar veya zemin döşemelerinin üzerinden ısı okuması yapılarak suyun nerede sızıntı yaptığı anlaşılıyor ve yine yeni nesil elektronik cihazlar sayesinde minimum hasarla sızıntı olan bölgeye doğrudan onarım yapılıyor. Bu yüzden su kaçağı gibi sorunlarda mutlaka son teknolojili ekipmanlara sahip olan su tesisatçılarını aramanızı tavsiye ediyoruz. 

Su tesisatı bakımı ve su kaçağı sorununun çözümü için ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Su tesisatçılarının hizmet bedelleri, söz konusu sorunun büyüklüğü, kullanılacak ekipman, onarım zorluğu ve tesisatçının evinize uzaklığına göre farklılık gösterir. Erzurum’da genel bir tesisat bakım ve onarım çalışması için 500 ila 1000 TL arasında bütçe ayırabilirsiniz. Spesifik olarak su kaçağının tespit edilmesi ise ortalama 70 TL’den başlıyor ancak kaçağın durumuna göre müdahale ücretleri değişebiliyor. Kalorifer peteklerinin temizlenmesi işlemi de 100 TL’den başlıyor ve kalorifer sayısına göre değişiyor. Çatı oluğu temizleme ve kanalizasyon tıkanmasına müdahale gibi işlemler ise ortalama 150-300 TL aralığında bir bütçe gerektiriyor.

Tesisatınızla birlikte banyonuzu da yenilemeyi düşünüyorsanız Banyo yenilemek ne kadara mal olur? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir. 

Erzurum’da su tesisatı için en ideal malzeme hangisidir?

Tesisat boruları söz konusu olduğunda alternatifler oldukça fazla. Yeni bir inşaat sürecinde ya da evinizin su tesisatı yenilenirken de su tesisatçınız sizden bu alternatifler arasından bir seçim yapmanızı isteyecektir. Elbette eviniz ya da iş yeriniz için mevcut bina yapısını da göz önünde bulundurarak en ideal malzemenin hangisi olduğu konusunda su tesisatçınızın önerilerini dikkate almalısınız. Ancak genel olarak malzeme türlerinden bahsedecek olursak içme ve kullanma suyu tesisat sistemlerinde malzeme türlerinin üç nesil olarak kategorilendirildiğini söyleyebiliriz. Birinci nesil olarak adlandırılan eski su tesisat sistemleri artık kullanılmıyor, antik ve orta çağlarda kullanılan seramik bazlı borular bu kategoriye giriyor. Bugün hâlâ kullanılan ikinci nesil borular ise metal borular. Metal borular ilk kullanılmaya başlandığında kurşundan imal edilmiş ancak kurşunun insan sağlığına zararlı etkileri tespit edilince yerini bakır ve galvaniz borulara bıraktı. Galvaniz borular da dayanıklı olmalarına karşın, aşınma sorunu nedeniyle çok da kullanışlı bir boru tipi olmadığı için özellikle yeni nesil inşaatlarda yerini üçüncü nesil malzeme olarak adlandırılan plastik esaslı PVC borulara bıraktı. Plastik esaslı borularda aşınma problemi görülmez, ayrıca kurulumları kolay ve pratiktir ve galvaniz borulara göre çok daha ekonomiktir. Bu yüzden bugün modern inşaatların büyük kısmında plastik borular kullanılıyor. Plastik boruların bir diğer avantajı ise donmaya karşı diğer malzeme türlerinden çok daha dayanıklı olmalarıdır. Bu yüzden özellikle Erzurum için en ideal tesisat malzemesi türü plastik borulardır. 

Erzurum’da hizmet veren deneyimli su tesisatçılarını nereden bulabilirim?

Eviniz ya da iş yeriniz ile ilgili hizmet alabileceğiniz her türlü profesyonel firmaya homify sayfaları aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Evinize en yakın firmaları listeleyebileceğiniz profesyoneller sekmesinden uzman firmaların profil sayfalarındaki referanslarına göz gezdirmek de mümkün.