Su Tesisatçıları kategorisinde, İzmir şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

İzmir : Su Tesisatçıları - 0

Hizmet alanı
Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Doğal güzellikleri, muhteşem koyları ile birbirinden popüler tatil beldeleri ve modern yaşam tarzı ile Ege’nin incisi olarak da adlandırılan İzmir, Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri ve hem turizmin gelişmiş olmasıyla hem de merkezi nüfus yoğunluğu ile ekonomik açıdan da ülkemizin önde gelen şehirlerinden biri. İzmir özellikle geçtiğimiz yıllar içinde en çok göç alan illerden biri haline geldi. Özellikle hem sakin ve huzurlu yapısıyla, hem ılıman iklimiyle yaşam koşullarının soğuk mevsimlerde çok daha kolay ve iyi olması nedeniyle, hem iş olanakları ve büyük şehirlerdeki çağdaş imkanlara sahip olduğu için, hem de yakın çevresinde pek çok gözde tatil merkezi olduğu için İzmir Türkiye’nin dört bir yanından göç almaya devam ediyor. Bu göçler hem yaz hem de kış nüfusunu arttırıyor ve emlak sektöründe de oldukça dikkate değer bir gelişme yaratıyor.  Bugün İzmir’in her bölgesinde yeni nesil, kapsamlı ve göz alıcı konut projelerine rastlamak mümkün.

Bir şehirdeki emlak sektörünün gelişmesi demek, o şehirdeki iş imkanlarının artması ve aynı zamanda evinizle ilgili her konuda destek alabileceğiniz profesyonellerin de çoğalması anlamına geliyor. Ne de olsa inşaat sektörü yalnızca inşaat şirketleri ile sınırlı değil; dekoratörler, iç mimarlar, elektrikçiler, boyacılar, zemin döşeme ustaları, mobilyacılar, kısacası evinizle ya da iş yerinizle ilgili herhangi bir konuda hizmet veren her türlü profesyonel firma inşaat sektörüne dahildir. Su tesisatçıları da bu profesyonel meslek gruplarından biri ve modern dünyadaki yaşam alanlarımızda da en önemli ihtiyacımız olan temiz suyu evlerimize getiren ve bu yüzden de oldukça kritik bir role sahip olan uzmanlık alanı. Bir evin su tesisat sistemi arızalandığında bu arıza yalnızca bir odayı değil tüm evi ve tüm yaşantınızı etkiler. Bir inşaat sırasında ileride sorun yaşanmaması için en özenle kurulması ve tasarlanması gereken unsurlardan biri de elbette su tesisatıdır.

Sağlıklı bir ev için doğru su tesisatı uygulaması

Su tesisatına sıhhi tesisat adı da verilir ve sıhhi kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu’nda “sağlıkla ilgili, sağlığa yarar” olarak tanımlanıyor. Su, modern bir evin sağlıklı bir atmosfere sahip olması için doğru düzenlenmesi ve dağıtılması gereken etkenlerin başında geliyor. Yalnızca temiz suyun evlerin içine fonksiyonel ve sağlıklı bir şekilde dağıtılmasını değil, aynı zamanda kirli suyun da evlerden tahliye edilmesini sağlayan su tesisat sistemleri bugün inşaatlarda modern hayatın yaşamsal damarlarını oluşturuyor.

Su tesisatları, inşaat aşamasından itibaren üzerinde durulması gereken, doğru malzemelerin kullanılması ve doğru tasarım hattı oluşturulmasıyla evlerin ve iş yerlerinin daha sağlıklı bir ortam ve daha pratik bir kullanıma sahip olmasını sağlarlar. Bunu sağlayacak olan uzmanlık alanı da elbette su tesisatçılarıdır ve bu yüzden evinizi iyi bir su tesisatçıya emanet etmeniz oldukça önemlidir.

Doğru su tesisat sistemleri nasıl olmalı?

Su tesisatçıları, bir yapının inşa sürecinde mimarlar ve iç mimarlarla birlikte çalışırlar ve belirli hesaplamalar ve tasarım projeleri de göz önünde bulundurularak temiz ve kirli su hatlarını kurarlar. Evler ve iş yerleri için doğru bir su tesisatı denildiğinde akla ilk olarak sağlık, daha sonra uzun ömürlü ve sorunsuz bir kullanım ve tabii ki bunlara ek olarak da fonksiyonellik gelmeli.

  • Temiz su tesisatında malzeme seçimi 

Sağlık açısından kusursuz bir su tesisatı için insan sağlığına uygun malzemelerin kullanılması çok önemlidir. Bugün temiz su tesisatında kullanılan boru türleri arasında çelik borular, döküm borular, bakır borular ve PVC borular kullanılabiliyor. Bu malzeme türlerinde önemli olan malzemelerin insan sağlığı standartlarına uygun olarak üretilmiş olmasıdır. Standartların dışında kalan malzemelerde sağlık açısından riskler oluşur; metalik borularda korrozif etkiler sonucu küf oluşumu, plastik esaslı borularda ise plastik kokusunun temiz suya karışması gibi sorunlar karşımıza çıkabilir. Bunun için su tesisatlarında kullanılan malzemelerin ISO belgesine sahip olması hayati bir önem taşır. Zaten sertifikalı ve yetki belgesi olan profesyonel su tesisatçıları da standartların dışındaki malzemeleri kullanmazlar.

Bugünlerde su tesisat sistemlerinde gerek uzun ömürlü yapısı, gerekse de maliyet ve sürtünme kaybı açısından metale göre çok daha avantajlı olan plastik esaslı PVC borular tercih ediliyor. PVC boru tercihlerinde su tesisatçıları, tesisatın bulunduğu bina ve çevresel koşullara göre boyut hesaplamaları, basınç direnci, çevresel faktörlere karşı kırılma, çatlama gibi risklere karşı dayanımı gibi faktörleri ele alarak boru türünü seçmelidir.

  • Pis su tesisatında malzeme seçimi 

Atık su tesisatı için pis su borularında malzeme seçiminde ise dikkat edilecek başka özellikler vardır: Ses yalıtımı, aşınmaya karşı direnç, tıkanmaya karşı dayanıklı iç yüzey özellikleri ve montaj pratikliği.

Ses yalıtımı düşünülmeden malzeme seçimi yapıldığında özellikle apartmanlarda üst kattaki komşunuzun sifonu çekmesi ile rahatsız edici bir ses oluşabilir. Bunun için sesi izole eden boru türleri kullanılmalı.

Aşınma ve tıkanma ise pis su sistemlerinde en çok kaçınılması gereken sorunların başında geliyor çünkü hem sağlık açısından büyük riskler taşıyor hem de bu tür sorunlar büyük masraflarla onarılabiliyor. Bu yüzden sızıntı oluşmasını engelleyecek aşınmaya karşı dayanıklı ve tıkanmaya karşı iç yüzey özelliklerine sahip olan malzemeler pis su boruları için olmazsa olmazların başında geliyor.

  • Yerleşim ve tasarım

Su tesisat sistemlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise fonksiyonelliktir ve bu noktada da iç mimarlar ve su tesisatçılarının proje üzerinde birlikte çalışması gerekir. Mutfağın yeri, lavaboların konumu, çamaşır ve bulaşık makinelerinin alanları, banyonun konumu ve klozet, duş ve lavabonun yeri su tesisatı döşenirken hesaplanarak buna uygun bir tasarım oluşturulur. Dışarıdan gelen boruların eve dağıtımında ve kirli su borularının döşenmesinde bu yüzden milimetrik hesaplar yapılmalı ve her tasarım unsurunun yeri incelikle belirlenmelidir.

İzmir’de su tesisatı bakım ve tadilatı ne kadara mal olur?

Su tesisatları uygun malzemeler seçilse ve son derece doğru şekilde uygulansa bile belirli zaman aralıkları ile bakımdan geçirilmesi gereken sistemlerdir. Özellikle eski binalarda büyük sorunların ortaya çıkması beklenmeden bakım ve tesisat yenileme çalışmalarının yapılması gerekir. Tesisat onarım ve bakımında ücretler yapılacak işin niteliğine göre oldukça farklılık gösteriyor. İzmir ve çevresinde lavabo ve klozet tıkanıklığı açma, sızıntı arama, oluk temizleme, kalorifer bakımı gibi küçük sorunların giderilmesi 100-300 TL arasında bir bedel ile halledilebiliyorken, komple tesisat yenileme işlemi 1000-5000 TL arasında değişkenlik gösteren fiyatlara mal oluyor. Elbette tesisat sisteminin ne kadar eski olduğu, nasıl döşendiği ve büyüklüğü, fiyatı belirleyen en önemli faktörler.

İzmir’deki profesyonel su tesisatçılarına nasıl ulaşabilirim?

Eğer İzmir ve çevresinde yer alan eviniz ya da iş yeriniz için deneyimli ve yetki belgesi olan bir su tesisatçısı arıyorsanız homify.com.tr sayfalarında bulunan Profesyoneller bölümü altında aradığınız uzman ile buluşabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede hizmet veren su tesisatçılarını bulabileceğiniz bu bölümden istediğiniz profesyoneli seçip, profil sayfasında yer alan geçmiş işlerine göz gezdirebilir ve onunla mesaj yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Sıhhi tesisatları konusunda aklınıza takılan başkaca soruların cevabını Banyo ve mutfak tesisatları için 12 püf noktası isimli ayrıntılı ve bilgi verici yazımızda bulabilirsiniz.