Su Tesisatçıları kategorisinde, Malatya şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Malatya : Su Tesisatçıları - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Barınma, çalışma, üretim veya başka bir özel ya da kamusal amaçla inşa edilmiş her türlü yapının en temel parçalarından biri su tesisatıdır. Herhangi bir dört duvarı içinde yaşanabilir hale getiren ana unsurun su tesisatı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Su tesisatı aslında son iki yüz yıl boyunca gelişmiş ve ülkemizde ancak Cumhuriyet Dönemi’nde bütün evlere girmeye başlamış görece yeni bir alandır. İnsan topluluklarının kent yaşamını benimsemesi, doğal kaynaklardan uzaklaşarak daha kalabalık gruplar halinde daha sınırlı alanlarda yaşamaya başlaması, su tesisatlarını gerekli kılmıştır. Suya doğadan çıktığı haliyle doğrudan ulaşabilir halde olan eski insanların su tesisatını ihtiyaçları yoktu. Ancak şehirlerde yaşayan insanlar olarak bizler doğadaki su kaynaklarına yakın olmak bir yana, modern imkanlardan yoksun olarak bu kaynakların yerlerini tespit etmeyi dahi beceremeyiz. Kent yaşamının ve modernleşmenin yeni gereklerini öğrenen ve yeni beceriler kazanan insanlar bu gibi doğal becerileri de zamanla kaybetmişlerdir. Su tesisatı da bizi evlerimizin konforunu terk etmeden en doğal ihtiyaçlarımızı giderebilir hale getiren çok önemli bir konfordur.

Su tesisatçılarının sorumlulukları

Bugünün dünyasında bir yapının oluşturulmasında ve nihai olarak kullanılır hale getirilmesinde pek çok farklı uzmanlığa sahip kişi görev yapmaktadır. Geçmişte insanlar kendi barınma ihtiyaçlarını giderebilecek düzeyde barınaklar inşa edecek yeteneklere sahiptiler ve bunun için nadiren dışarıdan yardıma ihtiyaçları olurdu. İnsanlığın çağlar boyunca ilerlemesine paralel olarak bu durum değişti, çeşitli iş kolları oluştur, bunlar daha da fazla bölünerek spesifik uzmanlık alanlarını ortaya çıkardılar. Üretimin inanılmaz boyutlara ulaştığı bu dönemde ise sıradan bir evin yapılıp bitirilmesi bile çok çeşitli uzmanların çalışmasını gerektirmektedir. Mimar ve mühendislerin kağıt üzerinde tasarladığı ve inşasına nezaret ettiği yapıların hayata geçirilmesi aşamasında ustalar görev yapar. Duvar ustaları, sıvacılar, zemin döşemecileri ile nihayet elektrik ve su tesisatçıları bir binada çalışan ustalardan başlıcalarıdır.

Su tesisatçılarının da dahil olduğu bu kalabalık grupta her usta belli bir işten sorumludur ve diğer alanlara müdahale etmez. Ancak su tesisatçılarının işleri neredeyse tüm diğer alanları ilgilendirir ve bu da su tesisatçılarını kritik uzmanlar haline getirir. Bir yapının su tesisatı, uzun yıllar boyunca ilk yapıldığı haliyle kalır ve çok sınırlı bir bakım imkanı dışında tamir edilmesi olasılığı bile hayli zayıftır. Eski bir binanın su borularını veya atık su borularını değiştirmek için o kadar çok şeyi kırıp dökmek gerekir ki, sıfırdan bir su tesisatı yapmak genellikle daha kolay ve ekonomik bir seçenek haline gelir. Tam da bu yüzden su tesisatının büyük bir hassasiyetle ve çok düşük bir hata marjıyla yapılması gerekir. Su tesisatçılarını yapı ustaları arasında özel ve hassas bir pozisyona sokan da bu durumdur.  

Su tesisatı yapılırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bir binanın su tesisatı yapılırken dikkat edilmesi gereken temel konu, ilgili binanın kullanım amacı ve kaç kişiye, ne şartlarda hizmet vereceğidir. Örneğin toplam on iki dairenin bulunduğu ve en fazla 100 kişinin yaşaması beklenen bir apartmanın su tesisatı, bu nüfusun ev tipi su ve atık su ihtiyaçlarının giderilmesi için tasarlanır ve bu yükü kaldıracak malzemeler tercih edilir. Oysa hacmen bundan çok daha büyük bir yapı olabilecek bir işhanının su tesisatı ihtiyacı çok daha düşük olacaktır ve en fazla birkaç apartman dairesinin su tesisatı yüküne denk bir altyapı bu ticari alanın ihtiyaçlarını karşılayabilir. Yani ilk ve en önemli konu su tesisatının kullanım amacı ve kullanacak kişi sayısıdır.

Su tesisatı yapılırken dikkat edilecek ikinci önemli unsur coğrafya ve iklimden kaynaklanan özel koşullardır. Örneğin Malatya gibi kış aylarının hayli soğuk geçtiği bir şehirde su tesisatları sıklıkla eksilere düşebilecek sıcaklıklara dayanıklı olmalı, gerekli yerlerde yalıtım yapılmalı ve borular her türlü iklim koşuluna hazır olmalıdır. Buna dikkat edilmeden yapılacak bir tesisat, boruların donması gibi bir durumda size çok ciddi masraflar çıkarabileceği gibi evinizi ciddi sayılabilecek sürelerde kullanılmaz hale getirebilir.

Banyo ve mutfak tesisatları için 12 püf noktası isimli yazımızda da bu konu üzerinde örneklerle durmuştuk. 

Su tesisatçısı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Bir su tesisatının yapımında dikkat edilecek en önemli konuların arasında yerel koşullar yer aldığına göre, su tesisatçınızı seçerken de yerel bir ustayla çalışmak prensip olarak en doğru tercih olacaktır. Bölgenizin koşullarını deneyimleyerek öğrenmiş, dışarıdan gelen bir kişinin bilemeyeceği detayları bilebilecek, kışın havanın kaç derece olduğu gibi konuları araştırmadan hakim olabilecek yerel bir su tesisatçısı beklentilerinize en üst düzeyde yanıt verme becerisine sahip olacaktır.

Su tesisatçınızı seçerken bir diğer önemli konu da deneyimli bir usta tercih etmektir. Su tesisatı her ne kadar birtakım hesaplamalara dayanan bilimsel bir çalışma alanı olsa da, aynı zamanda en iyi şekilde deneyimle öğrenilebilecek pek çok inceliği de olan bir uzmanlıktır. Deneyim eksikliğinden unutulan ya da ihmal edilen küçücük bir detay her şey olup bittikten sonra size çok büyük bir sıkıntıya mal olabilir ve o noktada artık geri dönme şansınız kalmamış olur. 

Su tesisatçısının görevleri nelerdir?

Bir su tesisatçısı öncelikle ilgili binanın mimar ve mühendisler tarafından mutfak ve banyo olarak tespit edilen bölümlerine temiz su ve atık su tesisatlarını çekmek, bunları bina dışındaki şehir şebekesi ve kanalizasyon tesisatına bağlamakla yükümlüdür. Bu iki temel görev dışında bir binanın içinde suyla ve/veya atık suyla ilgili her şey ayrıca su tesisatçısının çalışma alanına girmektedir. Bunlar binanın türüne, kullanım amacına, bölgesel ve çevresel koşullara göre değişiklik arz edebilir. Ancak su ve atık suyla ilgili her noktada su tesisatçısının hazırlayacağı altyapı olmadan herhangi bir şey yapılması mümkün değildir. Ayrıca kalorifer, kombi, ısı pompası, termosifon, yerden ısıtma gibi ısınma ve sıcak su amaçlı pek çok uygulamanın tesisat hazırlığının ve bağlantılarının yapılması da yine su tesisatçısının görev alanına giren işlerdir.

Malatya’da sıfırdan bir ev yaptırırken toplam su tesisatı uygulaması ne kadara mal olur?

Su tesisatları yapıldıkları binaya göre kapsamları büyük ölçüde değişebilen uygulamalardır. Örneğin çok katlı bir apartmanın üst katlarından birinde tamamen yenilecek bir su tesisatına harcanacak malzeme miktarı ile yeni bir müstakil evin tesisatında kullanılacak malzeme miktarı büyük ölçüde değişiklik gösterebilir. Ayrıca bu ikisinin işçilik hizmetleri de çok farklı olduğu için maliyeti de buna göre değişecektir. Fikir vermesi açısından Malatya’da yeni bir müstakil evin su tesisatını ele alacak olursak, şehir şebekesi ve kanalizasyon bağlantılarının hemen bina önünden geçtiği bir durumda, bir evin temel su tesisatı uygulaması 2500 TL civarında bir rakama mal edilebilir. Bu rakamın işçilik dahil olabilecek en düşük seviyede olduğu ve işin kapsamına göre büyük olasılıkla daha yüksek olacağı da hesaba katılmalıdır.

Malatya’daki su tesisatçılarına nasıl ulaşabilirim?

homify.com.tr sitesinde bulunan “Profesyoneller” bölümünü ziyaret ederek Malatya’daki su tesisatçılarına kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca su tesisatçılarının önceki işlerine göz atarak fikir sahibi olabilir, site arayüzündeki mesaj seçeneğini kullanarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Benzer fotoğraflara göz at