Su Tesisatçıları kategorisinde, Mersin şehrindeki en uygun profesyoneli bulun | homify

Mersin : Su Tesisatçıları - 0

Hizmet alanı
Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Modern yaşam alışkanlıklarımız için, evlerde en olmazsa olmaz iki unsur vardır: Elektrik ve su! Gündelik rutinlerimizin tümü bu iki önemli unsura bağlıdır. Dolayısıyla herhangi bir sorun yarattığında hem tehlikeli durumlara sebep olabilen, hem de bir hayli can sıkıcı ve gündelik hayatı baltalayan elektrik ve su tesisatları evlerin inşaatlarında da en çok dikkat edilmesi gereken şeylerin başında gelir. Elbette bu iki tesisat, iki farklı uzmanlık alanını oluşturuyor. Elektrikçiler ve su tesisatçıları, yalnızca evlerin inşaatları sırasında değil, günlük küçük sorunları çözmek için de sürekli olarak başvurduğumuz profesyoneller. 

Evlerimizdeki su tesisatları sorun çıkardığında ya da doğru bir şekilde uygulanmadığında, bunun gündelik hayatımızda gözle görülür olumsuz etkileri olur. Yalnızca damlatan bir musluk bile her ne kadar küçük bir arıza gibi görünse de, sinir bozuculuğu bir yana, su kaybına, dolayısıyla faturaların şişmesine, mutfak ya da banyo ünitelerinde rutubete sebep olur. Doğru ve sağlam bir su tesisatı bir evin en çok ihtiyacı olan şeylerin başında gelir. İşinde uzman, deneyimli ve donanımlı bir su tesisatçısı hayatınızı kolaylaştıran ve gündelik yaşamınıza konfor sağlayan profesyonellerden biridir. 

Mersin’de sık görülen tesisat sorunları

Su tesisatları söz konusu olduğunda her şehrin, her binanın, her altyapının ve her iklimin kendine has sorunları ve özellikleri vardır. Soğuk iklimlerde donma gibi olumsuzluklara karşı önlemler içeren malzemelerle iklime uygun bir su tesisat altyapısı uygulaması gerekir. Sıcak iklimlerde ise daha farklı sorunlardan bahsedebiliriz. 

Mersin, Türkiye’nin en sıcak illerinden biri olarak öne çıkan, Akdeniz’in en gözde sahil şehirlerinden biri. Mersin ve çevresinde su tesisatı konusunda yaşanılan sorunlar da genellikle iklimden kaynaklanan ve iklimi hesaba katmadan yapılan yanlış uygulamalarla ortaya çıkan sorunlardır. En sık karşılaşılan tesisat sorunlarından biri güneş enerjisi kullanımı ile bağlantılı bir tesisat sorunudur. Mersin, güneşin enerjiye dönüşebilen sıcak iklimi sayesinde çoğunlukla gün ısı adı da verilen güneş enerjili su ısıtma sistemlerinin kullanıldığı şehirlerimizden biri. Güneş enerjili su ısıtma sistemlerinde de genellikle yeterli ve doğru su tesisatı donanımı uygulanmadığında ya da sistem eskidiğinde tazyik sorunu oluşuyor ve özellikle sıcak su yeteri kadar akmayarak kullanımda zorluk ve konforsuzluğa neden oluyor. Bu sorun farklı sebeplerden kaynaklanabiliyor; bazı sistemlerde su filtrelerinin tıkanması nedeniyle yenileme ve bakım ihtiyacı doğuyor; bazılarında ise altyapıdan kaynaklanan basınç sorunları oluşuyor ve bunun için ekstra önlemler almak gerekebiliyor. Güneş enerjili ısıtma sistemlerinde eğer problem güneş panellerinden kaynaklanmıyorsa, su tesisatçıları sorunun kaynağını bulup çözümler üreterek daha sağlıklı ve konforlu bir kullanım sağlayabiliyorlar. 

Mersin ve çevresinde en sık görülen su tesisat sorunlarından bir diğeri ise sıcak havalarda izolasyonu kuvvetli olmayan boruların genleşme ya da erimesi nedeniyle çatlaklar ve dolayısıyla da su kaçaklarının meydana gelmesi. Su kaçakları tesisatın bulunduğun duvarlarda ve evin içinde rutubet, küf ve çürüme gibi sorunlar yaratabildiği gibi aynı zamanda su basıncını azaltarak bulaşık ve çamaşır makinelerinin düşük basınç nedeniyle düzgün çalışamamasına da neden olabilir. Bunun için özellikle eski binalarda kaçakların tespit edilip boruların değiştirilmesi, yeni yapılan evlerde ise mutlaka iklime uygun, sıcağa dayanıklı malzemeler kullanılarak ve ideal izolasyon sağlanarak tesisatın döşenmesi gerekir. 

Evimin su tesisatına ne sıklıkla bakım yaptırmalıyım?

Belirttiğimiz gibi Mersin ve çevresinde su tesisatı sıkıntıları genellikle sıcak hava koşullarına bağlı olarak gelişiyor ancak özellikle eski binalar söz konusu olduğunda doğru malzeme ve izolasyonla hayata geçirilmiş bir su tesisatı projeleri bile yıpranmadan kaynaklanan sorunlar çıkarabilir. Bu sorunları önlemek ve istenmeyen durumları engellemek için de hem apartmanlar hem de müstakil evler için belirli aralıklarla su tesisatı bakımı yapılması gerekir. Mersin, özellikle sıcak havanın getirdiği su kaçağı gibi sorunlar bakımından daha hassas tesisat altyapılarına sahip olduğu için, uzmanlar özellikle eski binalarda 2-3 yılda bir genel bir bakım yapılması gerektiğini öneriyorlar. Genel bakım işlemleri, evlerin odalarında bulunan klozet, duş, lavabo, musluk, sifon bağlantılarının kontrol edilmesi ve sızdırma kontrollerinin yapılması; borularda tıkanıklık varsa bu tıkanıklıkların giderilmesi; kalorifer ve gün ısı tesisatlarının bağlantılarının kontrol edilmesi; binanın ana tesisat bağlantılarının temizliği; tesisatta bulunan arızalı ya da eskiyen ve değişme zamanı gelen parçaların değişimi ve drenaj bakımı ve kontrolünü kapsar. 

Su tesisatçılarından ne gibi hizmetler bekleyebiliriz?

Su tesisatçıları yalnızca genel tesisat arızalarının giderilmesi ve bakım işlemlerinin yapılması konusunda değil; aslında evlerimizde yer alan su ile ilgili her konuda bize yardımcı olabilirler. Çamaşır ve bulaşık makinelerinin gider ve boruları ile ilgili sıkıntılarda su tesisatçınızı arayabilirsiniz. Tesisat ustaları, temiz su borularının yenilenmesi, kalorifer ya da güneş enerjisi tesisatlarının değişimi ve bakımı gibi işlerin yanı sıra banyo ve mutfaklarda lavaboların, klozetin, bataryaların montajı; pis su giderleri, rezervuar ve musluk değişimi gibi banyo ve mutfak donanımları ile ilgili konularda da uzmanlaşmışlardır. 

Bunların yanı sıra su tesisat ustalarının uzmanlık alanı olan ve evlerimiz için çok önemli bir diğer konu da drenajdır. Drenaj bakımı özellikle ihmal edilmemesi gereken periyodik işlemlerden biridir çünkü kanalizasyon bağlantıları ihmal nedeniyle tıkandığında bu evinizdeki banyo ve tuvaletin kullanılamaz duruma gelmesine bile sebep olabilir ve bu durumu düzeltmek çok daha pahalıya mal olacaktır. Drenaj bağlantılarının tıkanıklıklardan korunması ve gelecekte tesisat onarımı için çok daha büyük ücretler ödemek zorunda kalmaktan kaçınmak için periyodik tesisat bakımı sırasında mutlaka drenaj bakımı da yapılmalıdır. 

Su tesisat ustalarının en önemli görevlerinden biri de pek tabii ki yeni bir ev projesinde tesisat tasarımını yapmaları ve uygulama projesini inşaat sırasında hayata geçirmeleridir. Bu aşamada iyi bir su tesisatçısı ile çalışmak özellikle önemlidir çünkü iyi bir tesisat planı ile inşa edilen banyo ve mutfaklar çok daha kullanışlı ve konforlu dekorasyon ve planlara sahip olabilirler. Unutmayın ki su tesisatı bağlantılarının ve borularının yerleri, banyo ve mutfak planlarında kilit rol oynarlar ve lavabonun, klozetin ve çamaşır ve bulaşık makinelerinin konumlarını belirlerler. 

Mersin’deki su tesisatçılarını nereden bulabilirim?

Eğer Mersin’de yer alan eviniz için iyi bir sıhhi tesisat ustası bulmak istiyorsanız homify sayfalarındaki Profesyoneller sekmesi altında size en yakın su tesisatı ustalarını ve firmalarını listeleyebilir ve bu firmalara tek tıkla ulaşabilirsiniz. 

Mersin’de su tesisatlarında kullanılan malzeme çeşitleri nelerdir?

Bugün su tesisatlarında kullanılan borular pek çok farklı malzemeden üretilebiliyor. Genellikle galvanizli, çelik ya da plastik olan sıhhi tesisat borularının her birinin farklı avantajları bulunuyor. Demir ya da çelik borular Mersin’in sıcak hava koşullarına karşı daha dayanıklıdırlar ancak demir borular zamanla oksitlendiği için borunun çapında daralmalar oluşur ve bu da tesisat eskidikçe suyun daha az akmasına neden olur. Demir ve çelik borularda bir sıkıntı olduğu zaman onarımları da çok daha zor olduğu için boruların değişmesi gerekir; bu elbette onarım maliyetlerinin yükselmesi anlamına geliyor. Ama plastik borularda ise onarım süreci çok daha zahmetsiz ve pratiktir, ayrıca demir ve çelik borulara göre çok daha ekonomik seçeneklerdir ancak özellikle Mersin ve çevresinde iklim koşulları tesisat altyapısını olumsuz etkilediği için mutlaka sıcağa karşı gerekli izolasyon sağlanmalıdır. Ayrıca plastik boruların her çeşidi içme sularını taşımak için uygun değildir, tesisat planı yapılırken içme suyunu ve temiz suyu taşıyan borularda insan sağlığına uygun malzemeler seçilmesi gerekir. 

Su tesisatlarının kusursuz olmasını sağlayacak daha fazla bilgi için bkz: Banyo ve mutfak tesisatları için 12 püf noktası