Su Tesisatçıları kategorisinde, Samsun şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Samsun : Su Tesisatçıları - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Sıhhi tesisatlar, yaşam alanlarımızı içeren binalardaki yapısal altyapı mekanizmalarının baş rollerinden biridir. Temiz suyun şehir şebekesinden evlere ve iş yerlerine dağıtılmasını sağlayan boruları ve aynı zamanda atık ve kirli suların binadan tahliye edilmesini ve kanalizasyona aktarılmasını sağlayan boruların oluşturduğu sisteme sıhhi tesisat adı verilir. 

Bugünün modern hayat koşulları içinde sağlıklı bir su tesisatı sistemi yaşanılabilir yapıların hepsi için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Evlerde ve iş yerlerinde temiz suya sağlıklı bir şekilde ulaşılmasını ve insan sağlığına olumsuz etki edebilecek kirli suyun boşaltılmasını doğru ekipmanlarla ve iyi bir işçilik ve teknik yöntemle kurulan su tesisat sistemleri sağlar. Dolayısıyla su tesisatı, yalnızca yaşam alanlarımızdaki konfor ve pratik kullanım ile değil aynı zamanda doğrudan insan sağlığı ile de ilgilidir. Bu yüzden evlerimizdeki su sistemlerini kontrol eden, boruları kuran, onarım ve tadilat işlemleri ile ilgilenen ve bu konuda ortaya çıkan sorunlar için çözüm üreten su tesisatçıları, evlerimiz için en önemli uzmanlık alanlarından birini oluştururlar. 

Samsun’da sık karşılaşılan tesisat sorunları

Karadeniz’in en popüler ve en güzel turizm merkezlerinin başında gelen Samsun, hem tarihi güzellikleri hem de muhteşem doğası ile Orta Karadeniz’in incisi konumundadır. Samsun mimarisi oldukça renkli ve modern bir estetik anlayış ile şekillenmiştir. Samsun iklimi her ne kadar iç kesimlerde ve sahil kısmında bazı farklılıklar gösterse de genellikle şehirde ılıman iklimin hakim olduğu görülür. 0°C’nin altında gün sayısının 20’yi geçmediği Samsun, inşaatlardaki altyapılar söz konusu olduğunda da kış mevsiminin yoğun ve soğuk geçtiği illere göre daha şanslı bir iklime sahip diyebiliriz çünkü su tesisatlarında yaşanan en büyük sorunlar genellikle çok sıcak ve çok soğuk havalarda meydana geliyor. 

  • Su kaçakları 

Ancak elbette Samsun’da da Türkiye’nin genelinde karşılaşılan belli başlı su tesisatı sorunlarından bahsetmek mümkün. Özellikle eski yapılarda en çok meydana gelen tesisat sıkıntılarının başında su kaçağı geliyor. Su kaçakları zamanında müdahale edilmesi gereken oldukça önemli bir sorundur çünkü sadece faturaları şişirmek ve eve gelen suda tazyik sorunu yaratmakla kalmaz, aynı zamanda uzun süre onarılmadığı takdirde duvarlarda çürüme, nem ve küflenme meydana getirecektir. 

Su kaçağını tespit etmenin farklı yöntemleri bulunuyor ama bugün modern ve yeni nesil ekipmanlara sahip su tesisatçıları oldukça pratik bir teknikle su kaçağının yerini belirleyip onarıyorlar. Termal kameralı su kaçağı tespit ekipmanları ile duvarları kırıp dökmeden su kaçağının konumu belirlenerek yine son teknoloji ürünü robot cihazlar yardımıyla bu kaçaklar minimum zararla onarılabiliyor. Su kaçağı sorunu için ya da binanızın genel su tesisat bakımı için bir su tesisatçısı ile anlaşmadan önce mutlaka bu yeni teknolojili ekipmanlara sahip olup olmadıklarını öğrenmenizi öneriyoruz. 

  • Tesisatta tıkanıklık

Su tesisatının belirli bölgelerinde oluşan tıkanıklık da tüm Türkiye’de su tesisatçılarına başvurma nedenlerinin başında geliyor. Tesisatta tıkanıklık farklı nedenlerden meydana gelebiliyor; özellikle lavabo ve tuvalet tıkanıklığı en sık karşılaşılan sorunlardan. Her ne kadar lavabodaki tıkanıklık için lavabo açma kimyasalları gibi yöntemlerle ev sahipleri bu sorunu kendilerini çözmeye çalışsa da aslında saha sağlıklı ve kalıcı bir çözüm için bir su tesisatçısının yardımına başvurmak gerekiyor. 

  • Petek temizliği 

Petek temizliği de Samsun’da su tesisatçılarının en sık verdiği hizmetlerden biri. Kalorifer peteklerinin sağlıklı çalışması ve yeterli ısıyı evin içinde eşit oranda dağıtabilmesi için peteklerin mutlaka iki yılda bir bakımdan geçirilmesi ve temizlenmesi gerekiyor. Kalorifer petekleri kullanıldıkça içlerinde tortu, balçık ve kir birikir ve bunlar da peteklerde ısı düşmesine ve doğalgaz faturanızın artmasına neden olur.

İnşaat sürecinde su tesisatı planlamalarında dikkat edilmesi gerekenler

Bir evin ya da iş yerinin sağlıklı ve konforlu kullanım alanlarına sahip olması için ileride sorun çıkarmayacak, doğru malzemelerle ve iyi bir işçilikle uygulanmış su tesisat sistemlerinin kurulması şarttır. Bunun için de mimarlar ve mühendislerin hesaplamaları ve çizimleri doğrultusunda oluşturulan su tesisat projelerinin deneyimli ve donanımlı bir su tesisatçısı tarafından uygulanması gerekir. Su tesisatlarının ilk inşasında en önemli noktaların başında malzeme seçimi gelir. Temiz su tesisatında kullanılan borular mutlaka kullanım amacına uygun, sağlıklı ve korozyona dayanıklı malzemelerden tercih edilmelidir. Boruların çaplarının hesaplanması da oldukça önemlidir ve binanın kullanım potansiyeli göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. Su tesisatçısı malzeme seçiminde mutlaka TSE belgeli ve üretici firma tarafından garanti verilen ürünler tercih etmelidir. 

Malzeme seçiminin yanı sıra dikkat edilecek bir diğer husus ise su tesisatını oluşturan boru ve ekipmanların inşaat sürecinde korumaya alınması ve gerekli yalıtım ve korunaklarla kurulmasıdır. Duvar içlerinden ve zeminin altından geçen boruların ilerleyen zamanlarda zarar görmemesi için gerekli tedbirler inşaat aşamasında alınır ve boruların geçtiği güzergahlar sağlamlaştırılır. Boru döşeme işlemlerinden sonra ise batarya, klozet, banyo sifonları, kalorifer petekleri, lavabolar vs gibi su tesisatına bağlı donanımların yerleşimi yapılırken doğru bir montaj uygulaması şarttır. 

Bir ev inşa edilirken su tesisatının planı tüm yaşam kalitesini değiştirecek bir öneme sahiptir ve her detayın incelikle düşünülmesi gerekir. Suyun dağıtımı, boruların yerleşimleri, geçiş yerleri ve lavabo, batarya gibi donanımların bulunduğu konumlar incelikle ve mimarlar ile birlikte çalışılarak oluşturulmalıdır. 

Tadilat sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Banyolar ve mutfaklar evin diğer yaşam alanlarına göre daha sık tadilat ve yenilenmeye ihtiyaç duyan, trafiği yüksek ve fonksiyonel yaşam alanlarıdır ve bu alanların tadilatı sırasında su tesisatının da mutlaka kontrol edilerek yenilenmesi gerekir. Çoğu ev sahibi mutfak ve banyo tadilatı denilince dolaplar, lavabolar, tezgah üniteleri ve aydınlatmalar gibi fonksiyonel ve estetik unsurları düşünse de aslında tüm bu unsurların bağlı olduğu temel ve en önemli mekanizma su tesisatlarıdır ve mutfak ve banyolarda sağlıklı bir tesisat sistemi olmazsa olmazların başında gelir. 

Tadilat sırasında elbette her zaman su tesisatının tüm boru ve sistemleri ile değişmesine gerek olmaz. Uzman bir su tesisatçısı mevcut boru ve ağlarda kaçak ya da eskime olup olmadığını yeni nesil ekipmanlar yardımıyla kontrol eder ve yenilenmesi ve onarılması gereken noktaları tespit eder. Eğer mutfak ya da banyo tesisatı çok eskiyse boruların değişmesi de gerekebilir çünkü eski tip boruların insan sağlığı için bazı riskleri olduğu biliniyor. 

Gerekli kontrol ve onarımlar gerçekleştirildikten sonra, mutfak veya banyonun yenilenen tasarımına uygun tesisat elemanları seçilerek montajı yapılır. Özellikle armatür ve lavabolar seçilirken yalnızca tasarımcı ya da ev sahibinin fikri ile değil, su tesisatçısına da danışılarak model ve malzeme seçilmesi en sağlıklı sonucu verecektir. Duş üniteleri, bataryalar ve lavabolar estetik olarak dekorasyona uyumlu olmalarının yanı sıra aynı zamanda hijyenik, uzun ömürlü, kullanımları kolay ve pratik olmalıdır. 

Duş başlığı modelleri ve duş setlerinde yeni nesil özellikler başlıklı yazımızda banyo tadilatlarında ilham alabileceğiniz fonksiyonel ve son teknoloji ürünleri derlemiştik. 

Samsun’da hizmet veren profesyonel su tesisatçılarını nereden bulabilirim?

Eğer Samsun’daki eviniz ya da iş yeriniz için bir su tesisatçısı arıyorsanız doğru yerdesiniz. homify sayfalarımızda yer alan Profesyoneller sekmesi altında size en yakın su tesisatçılarını listeleyebilir ve profillerine göz gezdirerek geçmişte hayata geçirdikleri tesisat projelerinin fotoğraflarını inceleyebilirsiniz. 

Benzer fotoğraflara göz at