Su Tesisatçıları kategorisinde, Van şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Van : Su Tesisatçıları - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Doğu Anadolu’nun en büyük merkezlerinden biri olan Van, hızla artan nüfusu ile de emlak sektöründe son yıllarda öne çıkan şehirlerimizden biri. Köklü tarihi dokusu ve Van Gölü’nün etrafında şekillenen muhteşem doğasını modern hayatla buluşturan büyük ve yeni nesil inşaat projeleri Van’ın hem turistik açıdan hem de yaşam kalitesi açısından gelişmesini sağlıyor. Bir bölgedeki inşaat sektörünün gelişimi, o bölgede bu sektöre bağlı olarak gelişen belirli uzmanlık alanlarının da gelişmesine yol açar. Elektrikçiler, su tesisatçıları, dekoratörler, banyo ve mutfak tasarımcıları da Van’ın son yıllarda en çok gelişen meslek kollarının başında geliyor. Bugün Van’da yeni inşa edilen yapılarda kusursuz bir su tesisat sistemi kurulmasını sağlayan çok sayıda profesyonel bulunuyor. Ayrıca Van’ın geleneksel mimari dokusunu taşıyan eski evlerde de su tesisatlarının yenilenerek modern şehir hayatına uyum sağlayan yaşam alanları oluşturulmasında da su tesisatçıları oldukça önemli bir rol oynuyorlar.  

Su tesisatı, elektrik tesisatı ve özellikle son birkaç on yılda önemi giderek artan telefon ve internet tesisatıyla birlikte bir yapıyı dış dünyaya bağlayan üç ana unsurdan biridir. Bu altyapılar olmadan dört duvar ve bir çatıdan ibaret herhangi bir yapıyı ne konut ne de iş yeri olarak kullanmak mümkündür.

Su tesisatı, aynı zamanda diğer iki temel altyapı unsurundan da bir adım öndedir. Zira bir diğer adı da sıhhi tesisat olan su tesisatı, modern hayatın en temel gereksinimleri arasında yer alan hijyen ihtiyacına cevap verebilmek için de olmazsa olmazdır. İnsanı, doğadaki tüm diğer canlılardan farklı kalan şeylerin başında uyum sağlama ve hayatını devam ettirme becerisi gelir. Su tesisatları da insanların yüksek nüfus yoğunluğu olan büyük şehirlerde bir arada yaşayabilmek için geliştirdikleri son derece hayati ve vazgeçilmez bir çözümdür.

Su tesisatı döşenirken dikkat edilmesi gereken temel konular

Su tesisatı döşenirken öncelikle göz önünde bulundurulması gereken konuların başında, su tesisatının kalıcı bir altyapı olduğu ve sonradan müdahale edilmesinin son derece zor olması gelir. Su tesisatınızın ana damarları olarak da nitelendirilebilecek su boruları duvarların içinden, zemine döşenecek fayans ya da diğer zemin kaplamasının altından ve en dış bağlantıları da yine sokağınızdaki asfalt ya da kaldırım taşı zeminin altından geçerler ve tüm bunlar onarım için kolaylıkla ulaşılabilecek yerler değildir. Bu yüzden su tesisatınızın ilk yapımı sırasında en iyi malzemelerle ve en iyi işçilikle yapılması, uzun yıllar sorun yaşamadan kullanabilmeniz için büyük bir önem taşır.

Su tesisatı döşemesinde bir diğer önemli konu da tesisatın kapasitesidir. Bir binaya döşenecek şehir şebeke suyu ve atık su borularının, kullanılacak diğer malzemelerin niteliğini öncelikli olarak orada kaç kişinin yaşayacağı veya çalışacağı belirler. Konutlar için standart borulardan söz etmek mümkün olsa da ticari alanlar için bu durum oldukça geniş bir yelpaze içinde değişiklik gösterebilmektedir. Yapılan binanın niteliği su tesisatının kapasitesini belirler ve su tesisatçısı gerekli kapasiteye göre malzeme seçerek uygulamasını yapar.

Su tesisatlarında iklim ve diğer bölgesel koşulların önemi

Su tesisatı için belirleyici olan önemli parametrelerin bir diğeri de iklim ve çevresel koşullardır. Özellikle ilgili bölgede yılın en düşük ve en yüksek sıcaklıkları tesisatların yapımında dikkate alınması gereken bir konudur. Örneğin Van gibi kış aylarında sıcaklığın yer yer eksilere düşebildiği bir şehirde, olası bir donma durumuna dayanıklı olmayan su tesisatları kullanıcılarına ciddi sıkıntılar çıkarabilir. Her ne kadar yeni nesil PVC su boruları hem düşük hem de yüksek sıcaklıklara bir hayli dayanıklı olsalar da, ekstrem durumlarda gerçekleşebilecek olası bir boru çatlaması veya benzeri durum, su tesisatınızda tamiri çok güç hasarlara yol açabilir. Bu yüzden tesisatınızı yaptırırken kışın don olaylarına ve yazın da aşırı sıcaklara karşı koruma sağlayacak malzemeler tercih ettiğinizden emin olmalısınız.

Su tesisatçısı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Su tesisatı başta da belirttiğimiz gibi hata payı son derece düşük ve oldukça büyük bir incelik gerektiren bir uzmanlık alanıdır. Bu yüzden bir su tesisatçısı seçerken rastgele bir karar vermek yerine yeterli araştırma sonucunda karar vermek en doğrusudur. Su tesisatçınızı seçerken öncelikle dikkate almanız gereken konu seçeceğiniz ustanın deneyimli olmasıdır. Bu konuda yıllar içinde tecrübe kazanarak uzmanlığını kanıtlamamış bir usta, belki inşaatla ilgili başka bir alanda çok başarılı olabilir ancak bu durum su tesisatının  üstesinden gelebileceği anlamına gelmez. Deneyimden sonra ikinci olarak dikkat edilmesi gereken unsur ise kendi bölgenizde faaliyet gösteren ve yerel koşullara olabildiğince hakim bir ustayla çalışmaktır. Bölgenizde uzun süre çalışmış bir usta yerel konulara daha hakim olacak, dışarıdan gelen birinin ne kadar araştırma yaparsa yapsın rastlamayabileceği detayları bilecek ve bunlara uygun önlemleri en baştan alarak olası sorunların önüne geçecektir.

Van’da ev yaptırırken su tesisatı uygulaması ne kadara mal olur?

Van’da çok katlı ve donanımlı yeni nesil konut projelerinin yanı sıra, genişleyen şehir sınırlarında yer alan arazilerin üzerine müstakil ev yaptıranların sayısı da oldukça fazla. Böyle bir ev projesi oluşturulurken de en çok dikkat edilmesi gereken sistemlerin başında su tesisat sistemleri geliyor. Van’da bir arazi içinde yer alacak olan müstakil bir evin su tesisat uygulaması elbette evin konumuna, büyüklüğüne ve tesisat döşenen mutfak, banyo ve tuvalet adedi gibi çeşitli parametrelere bağlı olarak farklı fiyatlara mal olabilir. Merkezi su kaynağına ve kanalizasyon noktalarına yakın bir konumda bulunan bir evden söz ediyorsak, malzemeler dahil 2000 TL’den başlayarak büyüklük ve su tesisatının istenen belirli özelliklerine göre 10.000 TL’ye kadar uzanan bir fiyat aralığından bahsetmek mümkün. Sulama havuzu, damla sulama sistemleri, su deposu ve buna benzer harici unsurlar söz konusu olduğunda elbette bu fiyatlar daha da yükselecektir.

Bir ev yaptırırken öncelikle belediyeden su tesisat projesine de onay almanız gerektiğini de unutmayın. Şehirlere su dağıtan şebekelere uygun konumdaki evlerde bu sistemlere uygun bir tesisat tasarımı yapılması gereklidir ve bunun onay ve izninin de belediyelerden alınması gerekir. Elbette bir ev yaptırırken profesyonel bir mimarla çalıştığınızda, izin ve ruhsat alınan ev projesinin içinde su tesisat ve elektrik projeleri de olacaktır.  Bu projelerin belediyenin şartlarını yerine getirebilmesi evin konumunu ve cephe özelliklerini de belirler. Örneğin bir arazinin yoldan uzak olan bölgesine ev yaptırmak, ana şebekeye uzaklığı nedeniyle su tesisat projesi için uygun olmayabilir ve bunun için evinizin konumunu yola yakın bir şekilde tasarlamanız gerekebilir. Bu tür durumların sonradan proje değişikliği gerektirecek sıkıntılara yol açmaması için arazinize ev yaptırmadan önce uzman bir su tesisatçısı ile şebeke analiz ve değerlendirmesi yapmalı ve evin konumunu buna göre belirlemelisiniz.

Van’daki su tesisatçılarına nasıl ulaşabilirim?

Su tesisatçıları hem yeni bir ev yaptırırken, hem eski bir evin tesisatı yenilenirken, hem de gündelik arızalar söz konusu olduğunda ihtiyaç duyduğumuz bir meslek grubudur. Van’daki su tesisatçılarına ulaşmanın en kolay yolu homify.com.tr’de bulunan “Profesyoneller” sayfamız üzerinden bölgenizdeki su tesisatçılarına göz atmanızdır. Bu sayfalar üzerinden, aynı zamanda farklı su tesisatçılarını referanslarına göre kolaylıkla karşılaştırabilir, site arayüzü üzerinden görüşme yaparak fiyat isteyebilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Evinizdeki su tesisatını yenilemeden önce mutlaka göz gezdirmeniz gereken bir başka yazımız için tıklayın: Banyo ve mutfak tesisatları için 12 püf noktası

Benzer fotoğraflara göz at