Zemin Döşemecileri kategorisindeki en iyi profesyonelleri bulun | homify

Zemin Döşemecileri - 140

Hizmet alanı

Bir zemin döşemecisine ne zaman ihtiyaç duyarım?

Ev dekorasyonu yaptırırken ne kadar titiz ve profesyonel bir hizmet almış olursanız olun, uzun yıllar kullanımdan sonra dekorasyonun bazı parçalarında ciddi hasarlar ve aksaklıklar meydana geldiğini görebilirsiniz. Özellikle mutfak ve banyo gibi sık kullanılan ve su ile teması yüksek olan mekânlarda dekorasyonun birçok parçası kolayca eskiyebilir. Eskiyen parçalar yalnızca kullanımda aksaklıklar oluşturmakla kalmaz görüntü olarak da evinize zarar verebilirler. Örneğin eskiyen yer döşemeleri, su alıp kabaran parkeler veya eski parlaklığını kaybeden fayanslar, mekânları olduğundan çok daha eski ve bakımsız gösterebilir. Daha da kötüsü rengi değişen fayansları ne kadar temizlerseniz temizleyin asla eski görünümünü almayacaktır. Bu gibi durumlarda evin bütün dekorasyonunu yenilemek yerine eskiyen alanlara yaptıracağınız ufak bir bakımla dekorasyonu tazelemeniz mümkün. Kabaran parkeleri, rengi değişen fayansları, parlaklığını yitiren karoları ve kırılan seramikleri bir zemin döşemecisinden yardım alarak kolayca yenileyebilirsiniz. Zemin döşemecileri ev ve iş yerlerinin bütün zemin döşeme ve kaplama işlerinde hizmet vermektedirler. Yalnızca dekorasyon yenilemelerinde değil yeni bir ev yaptırırken de ihtiyaç duyacağınız ustaların başında zemin döşemecileri gelir. Özellikle banyo ve mutfak gibi birden fazla ustalık gerektiren alanların zemin işlerinde bir profesyonelden yardım almadan tadilata başlamamak en doğrusudur.. 

Ev içi işlerin yanı sıra bahçe, teras ve veranda gibi alanların dekorasyonu sırasında da zemin döşemecilerinin uzmanlığına ihtiyaç duyarsınız. Özellikle son yıllarda bahçe ve teraslarda popüler hale gelen dış mekân ahşap yer döşemeleri de zemin döşemecilerinin uzmanlık alanına girmektedir. Dilerseniz homify yeni fikir yazılarında bahçe ve teraslarınız için dış mekân ahşap zemin döşemelerine birbirinden güzel örnekler bulabilirsiniz. Örneğin “Sıcak ve samimi bir atmosfer oluşturan ahşap deck zeminli 34 teras” başlıklı yazımızda bahçe ve teraslar için göz alıcı zemin döşeme önerileri sizi bekliyor.   

Zemin döşemecilerinin hizmetleri nelerdir?

Zemin döşemecileri ev, iş yeri, bahçe, galeri gibi hemen her kullanım alanının zemin döşemelerinden sorumlu ustalardır. Mekânın aydınlatma, renk, dekorasyon stili ve altyapı özelliklerini dikkate alarak gerekli zemin döşemesinin uygulanması konusunda hizmet verirler. Eski döşemenin sökülmesi, zeminin yeni döşemeye hazırlanması, uygulama sırasında duvar ve mobilya gibi diğer elementleri korumak gibi sorumlulukları vardır. Zemin döşemecilerinin uzmanlık alanları da meslek içinde dağılım gösterebilir. Bazı zemin döşemeciler dış mekân malzemeleri üzerine uzmanlaşmıştır ve bahçe, balkon, teras, veranda gibi dış mekânların zeminleri için hizmet verirler. Bazı zemin döşeme ustaları mutfak ve banyo gibi su tesisatı ile birlikte yürütülmesi gereken döşemelerde uzmanlaşmıştır. Uzmanlık alanları ahşap ve seramik gibi malzeme türüne göre bile değişiklik gösterebilir bu nedenle zemin döşeme ustası seçerken ihtiyacınız olan döşeme türü hakkında mutlaka ön bilgi vermeniz gerekecektir.

Zemin döşeme ustaları zemin döşeme uygulamalarının yanı sıra mekânın uygulamaya hazırlanması ve uygulama sonrası bakım gibi konularda da hizmet verebilmektedir. Örneğin kabarmış ahşap parkelerin yenilenmesi gereken bir dekorasyonda işe eski parkeleri sökerek ve zemini uygulamaya hazırlayarak başlarlar. Bu nedenle bir zemin döşeme ustası aynı zamanda boya, badana, alçılama gibi konularda, ayrıca banyo ve mutfak vitrifiyelerinin demontaj ve montajı konularında da bilgi sahibi olmaktadır.

Şehrimdeki zemin döşemecilerine nasıl ulaşabilirim?

Dekorasyon, tamir ve bakım işleriniz için uygun bir zemin döşemecisi bulmanın en kolay yolu homify profesyoneller ekibine bir göz atmak olabilir. Şehrinizde hizmet veren onlarca farklı kategorideki uzmanlar arasından arama yaparak dilediğiniz ustalara kolayca ulaşabilirsiniz. Profesyoneller sayfasında bulunan zemin döşemecileri ile kolayca iletişime geçebilir, projeniz için fiyat alabilir ve hatta uzmanların daha önce gerçekleştirmiş oldukları projelere göz atabilirsiniz. Ustaların referanslarını inceleyerek sizin için doğru usta olup olmadıklarına karar vermeniz çok daha kolay olacaktır. Online kanalların yanı sıra yerel döşeme ustalarının ofis veya atölyelerine ulaşarak da iletişim kurma şansınız olacaktır.

 

Bir zemin döşemecisinde ne gibi özellikler aramalıyım?

Evinizde gerçekleştireceğiniz herhangi bir tadilat, dekorasyon veya yenileme projesi için bir uzmanla anlaşmadan önce işin niteliğini doğru bir şekilde saptamanız gerekir. Evin hangi alanı için zemin döşemesine ihtiyacınız olduğunu, hangi döşeme malzemelerini tercih edeceğinizi ve bu iş için yaklaşık olarak ne kadar bütçe ayıracağınızı netleştirmiş olmanız ve bu bilgileri eksiksiz bir şekilde uzmanla paylaşmanız gerekir. Zemin döşemecilerinin uzmanlık alanı kullanacakları malzemeye veya çalışacakları mekana göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle görüştüğünüz uzmanın sizin için doğru tercih olup olmadığını bu bilgileri paylaşarak çözebilirsiniz. Eğer mutfak veya banyo gibi alanlar için seramik, fayans döşeme ustalarına ihtiyacınız varsa o alanda uzmanlaşmış bir zemin döşemecisiyle anlaşmanız gerekir. Aynı şekilde ahşap döşeme, epoksi zemin, karo döşeme, mozaik döşeme gibi zemin döşeme çeşitlerinin her biri için ayrı ustaya bulmanız da gerekebilir. 

Doğru uzmana ulaştıktan ikinci aşamada işin bütün detaylarını garanti altına almanız gerekir. Bu nedenle sözleşmeli çalışan ve garantili malzemeler kullanan bir uzmanla anlaşmanızı tavsiye ederiz. Tadilat, dekorasyon ve yenileme gibi işlerde sözleşmeli çalışmak hem sizin hem de çalıştığınız ustanın haklarını koruma altına alacaktır. İşin süresini, kullanılacak malzemelerin özelliklerini, ödeme planınızı, ustanın taahhütlerini detaylı bir şekilde sözleşme ile garanti altına almanızı öneririz.   

Doğru zemin döşeme malzemesini nasıl seçerim?

Zemin döşeme malzemesi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok kıstas olacak. Seçim yapmakta zorlanıyorsanız projeniz için şu soruları cevaplayarak ilerleyebilirsiniz; Hangi alan için döşeme malzemesine ihtiyaç duyuyorsunuz? Mekanın dekorasyon stili nedir? Şıklık mı, kullanım kolaylığı mı yoksa sağlamlık mı daha önemli? Mekanın renkleri neler? Uzun yıllar dayanacak bir malzemeyi mi yoksa daha hesaplı bir malzemeyi mi tercih edersiniz? Bu soruların cevaplarına göre kendinize bir yol haritası çıkarabilirsiniz. Örneğin banyo için zemin döşemesine ihtiyacınız varsa ahşap gibi suya dayanıklılığı düşük olan malzemeleri ya da modern bir dekorasyon istiyorsanız mozaik gibi rustik/klasik özellikler taşıyan malzemeleri elersiniz. Bütün elemelerinize rağmen kararsız kaldığınız seçenekler varsa çalışmayı düşündüğünüz profesyonele fikir danışabilirsiniz. Eğer stil ve renk seçimi konusunda uzman fikrine ihtiyaç duyarsanız homify sayesinde iç mimar, tasarımcı, mutfak planlayıcısı gibi farklı kategorilerde hizmet veren profesyonellere ulaşmanız da mümkün.

Zemin döşeme malzemesi seçerken size yardımcı olacak bir diğer önerimiz mümkün olduğunca çok örnek tasarım incelemenizdir. İncelediğiniz her örnek tasarım size kendi projeniz hakkında fikirler verecek ve böylece seçim yapmanız kolaylaşacaktır. homify yeni fikir yazıları bu konuda da size yardımcı olabilir. 

Bir zemin döşemecisi ile çalışmanın maliyeti nedir?

Hemen her usta gibi zemin döşemecileri de işin niteliğine göre maliyet bildirirler. Bir ustadan zemin döşeme projesi için fiyat alırken projenin gerçekleştirileceği alanı, alanın büyüklüğünü, kullanılacak döşeme malzemesini, alandaki uygulama zorluklarını bildirmeniz gerekir. Ustanız buna göre işin süresini ve maliyetini belirleyecektir. Maliyet konusunda aklınıza takılan sorular olursa birden fazla uzmandan fiyat alarak karşılaştırma yapabilir veya ustadan maliyet kalemlerini ayrı ayrı bildirmenizi isteyerek daha detaylı inceleyebilirsiniz.  

Projem için başka hangi uzmanlardan destek alabilirim?

İç Mimar

İç mekan tasarımı ve dekorasyon işlerini üstlenen iç mimarlar malzeme seçimi, dekorasyon stili, renk seçimi gibi konularda size destek olabilecek en uygun uzmanlardır. Projenizin bir uzman elinden çıkmış gibi görünmesini istiyorsanız mutlaka bir iç mimardan destek almanızı öneririz. 

Mutfak Planlayıcıları

Zemin döşeme yaptırmak istediğiniz alan mutfağınız ise mutfak planlayıcılarından destek alarak daha profesyonel bir dekorasyon yapabilirsiniz. Sadece zemini değil mutfak dolaplarınızı, tezgahı, mutfak mobilyalarınızı hatta aksesuarlarınızı bile uzman desteğiyle seçmiş olursunuz.  

Boyacılar

Döşeme projesi tamamlanıp, zemin pırıl pırıl parladıktan hemen sonra duvarlarınız gözünüze eskisinden daha kirli görünmeye başlayabilir. Bunun bir dezavantaj olduğunu düşünmeyin, hemen bir boyacıyla anlaşarak duvarlarınızı da yenileyebilirsiniz. Böylece hem tadilattan kalan izleri yok etmiş, hem de dekorasyonunuzun bir parçasını daha tamamlamış olabilirsiniz.

    

    

Benzer fotoğraflara göz at