Zemin Döşemecileri kategorisinde, Adapazari şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Adapazarı : Zemin Döşemecileri - 0

Aramanız sonuç vermedi. Bu kategoride ilk resim yükleyen kişi siz olun.

Marmara Bölgesi’nde bulunan Adapazarı, Sakarya’nın en büyük il merkezi olup nüfus açısından şehrin dörtte birini oluşturur. İstanbul gibi mega bir kente yakın olması Adapazarı’nın avantajlı kılmakla birlikte ulaşım yollarının da gelişmesine neden olmuştur. İstanbul dışında Sakarya; Kocaeli, Bursa, Düzce ve Bolu gibi şehirlere de yakındır. Tarihi açıdan önemli bir konuma sahip Adapazarı aynı zamanda çağdaş bir şehir yapısına sahiptir. Çok sayıda modern binanın yer aldığı ilçede mimar, mühendis gibi pek çok meslek için iş imkanı doğmuştur. Zemin döşemesi de bir evin temel bileşenlerinden biridir, bu nedenle Adapazarı’nda çok sayıda zemin döşeme ustası bulunmaktadır.

Evimizin görünümünde yenilik yapmayı düşündüğümüz zaman genellikle mutfak ve banyo tasarımını değiştirmekle işe başlarız. Fayansları değiştirmek veya duvarlara yeni bir renk vermek, akla ilk gelen fikirler arasındadır. Ancak gerçekten şaşırtıcı sonuçlar elde edebileceğiniz yeniliklerden biri de yer döşemesinin değişmesidir. Zemin döşeme ustaları, yer döşemesi ile ilgili kurulum ve tadilat gibi işleri üstlenen profesyonellerdir ve seçtiğiniz malzemeye bağlı olarak sizin için doğru bir zemin döşemecisi mutlaka vardır. Kimi ev sahipleri maliyetten kar etmek için zemin döşemesini kendi başına halletmek isteyebilir. Fakat bu görevi bağımsız olarak üstlenebilseniz de çoğu durumda döşeme işini profesyonellere bırakmak daha akıllıca bir karardır.

Zemin döşemesi tercihinde hangi kriterler önemlidir?

Herhangi bir odada yer döşemesini değiştirmek için ilk adım, hedefin ne olduğunu tanımlamaktır. Oturma odasına daha fazla sıcaklık getirmek ister misiniz yoksa eski mutfağınıza rustik bir görünüm vermeyi mi düşünüyorsunuz? Banyo döşemesinde bir hasar mı gördünüz ve zeminde acilen tadilat yapılması gerekiyor mu? Yerden ısıtma sisteminin kurulumuna karar verdiniz, ancak karolarınızla uyumlu olup olmayacağını bilmiyor musunuz? Sizin ihtiyacınız bu sorulardan biri olabileceği gibi bambaşka bir gereksinim de olabilir. Sonuç olarak yer döşemesi ile ilgili nasıl bir değişiklik yapmak istediğinizi net olarak belirlemelisiniz. Daha sonra profesyonel zemin döşemecilerini araştırabilir, malzeme seçebilir ve teklifleri kıyaslayabilirsiniz. Zemin döşeme modeline karar verirken ise seçim yapmanızı kolaylaştırmak için aşağıdaki kriterlerden yararlanabilirsiniz.

Renk: Zemini değiştirirken rengin ikincil bir konu olduğunu sakın düşünmeyin. Yer döşemesi için seçtiğiniz ton; mekanın görsel açıdan daha geniş görünmesini sağlayabilir, derinlik yaratabilir ve daha samimi bir ortam oluşturabilir. Herhangi bir şüpheniz varsa sektördeki bir profesyonel tarafından tavsiye almanız en iyisidir.

Direnç: Renk önemli bir faktör olmakla birlikte direnç daha da önemli bir husustur. Özellikle döşemenin hangi alana yapılacağına bağlı olarak ekstra dayanıklılık gerekebilir. Örneğin banyo gibi sürekli neme maruz kalan bir yerde zeminin suya dayanıklı olması gerekir. Malzeme konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz zemin döşemecilerinden sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

Maliyet: Yaptığınız diğer işlerde olduğu gibi maliyet de dikkat etmeniz gereken bir konudur. Maliyeti belirleyen ana öğe, döşenecek zeminin büyüklüğüdür. Bununla birlikte malzeme de oldukça önemlidir. Örneğin vinil bir zemin kaplaması ile mermer zemin arasında büyük fiyat farkı olabilir. Benzer şekilde ahşap zemin istiyorsanız ağaç türlerine bağlı olarak farklı fiyatlar alabilirsiniz. Yeni bir döşeme kurulumu ile mevcut zeminin değiştirilmesi de farklı bir bütçe gerektirir.

Zemin modeline karar vermek için dergimizin Eviniz için en uygun zemin kaplamasını nasıl seçebilirsiniz? başlığına da bakabilirsiniz.

Adapazarı’nda bulunan zemin döşeme ustalarına nasıl ulaşılır?

Sakarya’nın en büyük ilçesi olan Adapazarı ekonomisi, sanayisi ve modern binalarıyla gelişmiş bir yerleşim merkezidir. Dolayısıyla diğer şehirlerde olduğu gibi Adapazarı’nda da çok sayıda zemin döşemecisi bulabilirsiniz. Zemin döşeme ustaları bireysel olarak çalışabilecekleri gibi bir firmaya bağlı olarak da hizmet sunabilirler. Bulunduğunuz yerdeki profesyonellere ulaşmak için ise günlerce aramak yapmak yerine homify’dan yararlanabilirsiniz. Sitemizde zemin döşeme ustalarını bulmak için profesyoneller bölümünde arama yapabilir, uzmanların profillerini araştırabilir, referanslarını incelebilir ve sizin için uygun olan kişileri seçebilirsiniz. Son olarak daha fazla bilgi istemek için onlarla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Piyasada bulunan zemin döşeme malzemeleri nelerdir?

Ne tür bir zemin modeli yaptırmak istediğinizi bilmek için öncelikle hangi malzemenin, nasıl bir teknik ile döşeneceği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Elbette bir profesyonel kadar konuya hakim olamazsınız, ancak temel şeyleri öğrenebilirsiniz. Özellikle zemin döşemesinde kullanılan malzemeler hakkında genel bir bilgi edinmek yararınıza olacaktır. Böylelikle mekana uygun malzeme eşleşmesini daha doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Günümüzde zemin döşemesinde kullanılan pek çok farklı malzeme vardır. Piyasada bulabileceğiniz malzemelere dair genel bir fikir edinmeniz için popüler zemin malzemelerinden bazılarını aşağıda derledik.

Doğal ahşap döşeme (parke): Ahşap, doğal bir malzeme olup bulunduğu her mekana sıcak, zarif ve rahat bir etki bırakır. Ancak doğal bir malzeme oluşu bir avantaj olsa da maliyet açısından muhtemelen en pahalı zemin modelidir. Dayanıklı olmakla birlikte ahşabı korumak için bakımı ihmal edilmemelidir.

Lamine parke: Lamine parke, evlerimizde en sık kullanılan zeminlerden biridir. Oldukça hesaplı ve yerleştirmesi kolaydır, bu da önemli bir zaman tasarrufu anlamına gelir. Montajı kolay olmakla beraber döşemeyi yapacak profesyonelin çok iyi eğitimli ve tecrübeli olması tercih sebebidir. Çünkü hiçbir parçanın yerinden oynamayacak şekilde mükemmel yerleştirilmiş olması gerekir.

Seramik zemin: En pratik ve dayanıklı seçeneklerden biridir. İç mekanlarla birlikte dış mekanlar için de rahatlıkla tercih edilebilir. Bu malzemenin avantajlarından biri temizliğinin kolay olmasıdır.

Porselen karo: Porselen karolar, seramik ve ahşaba oranla daha ucuz bir seçenektir. Ancak diğer malzemeler gibi bulunduğu mekana sıcaklık katmaz. Bununla birlikte istediğiniz zemin görünümünü elde etmek için pek renk ve stil seçeneği vardır.

Doğal taş: Taş zemin de ahşap gibi pahalı bir zemin kaplama türüdür. Çünkü doğadan saf olarak elde edilen her şey, yapay olarak üretilenden her zaman daha pahalı olacaktır. Doğal taş zeminler arasında en popüleri mermer kaplamadır. Özellikle banyolarda ve koridorlarda tercih edilir.

Vinil zemin: En ucuz seçeneklerden biri vinil kaplamalıdır. Neme karşı dayanıklı olan bu malzeme, uzun ömürlüdür. Farklı renk ve seçenekleri olan vinil modelleri de vardır.

Zemin döşemecisi ile anlaşırken nelere dikkat edilmeli?

Zemin malzemesine karar verdikten sonra sıra uygun bir zemin döşemecisi bulmaya gelir. Çoğu ev sahibi döşeme ustaları ile anlaşırken öncelikle maliyeti göz önünde bulundurur. Ancak zemin döşemek pahalı bir yatırımdır ve yaptıracağınız zemini çok uzun yıllar kullanırsınız. Dolayısıyla böyle pahalı bir yatırımı en ucuz yapan ustaya teslim etmek riskli bir karar olacaktır. Bunun yerine işinin ehli ve referansları iyi bir profesyonelle çalışmak uzun vadede çok daha karlı çıkmanıza neden olur. Bu nedenle çalışacağınız kişinin mutlaka referanslarını incelemelisiniz. Ayrıca döşeme işinin kaç gün süreceğini, malzeme seçimini ve işçilik ücretini de öğrenmeniz gerekir. Adapazarı’nda çalışan zemin döşeme ustalarının işçilik ücreti değişkenlik gösterebilir, ancak birkaç kişiyle görüşerek ücretler hakkında ortalama bir fikir edinebilirsiniz. En ucuz teklifi yapana yönelmeyeceğiniz gibi en yüksek fiyatı isteyeni de tercih etmemelisiniz.

Benzer fotoğraflara göz at