Zemin Döşemecileri kategorisinde, Mersin şehrindeki en ideal profesyoneli bulun | homify

Mersin : Zemin Döşemecileri - 1

Güney illerimizden biri olan Mersin, Adana gibi güneyde Akdeniz ile çevrelenmiş, kuzeyde ise Toroslar'a sınırı olan bir şehirdir. Akdenize sahili olan şehirlerden biri olduğu gibi birbirinden farklı yapı modellerine ev sahipliği yapan Mersin sıcak bir iklim kuşağında yer almaktadır. Sıcak iklim kuşağında yer alan şehirlerin en büyük sorunu ideal yalıtımın yapılmamış olmasıdır.  Bir yapının ideal bir şekilde yalıtılması dış cephe yalıtım uygulamalarının yanında zemin yalıtımı ve zemin döşemesinin profesyonel bir şekilde yapılmasına bağlıdır. Zemin döşeme uygulamaları yalıtım açısından çok önemli olduğu kadar dekoratif açıdan iç mekan dizaynının yapılması açısından da çok önemlidir. Mersin gibi yazları çok sıcak, kışları ılıman geçen iklimlere sahip şehirlerde zemin döşemesi ideal konforu sağlayan ana etkenlerden biridir. Mersin şehir merkezi yaz aylarında çok sıcak, kış aylarında ılıman bir havaya sahiptir. Denizden uzaklaşıp yükseklere doğru çıkıldığında ise yazları serin bir hava, kış aylarında ise çok sert bir iklim görülür. Yükseklik ile değişen iklimin olumsuz etkilerinden korunmanın birinci kuralı zemin yalıtımının kusursuz bir şekilde yapılmasıdır. 

Zemin döşemesi yapan meslek erbaplarına zemin döşeme ustası, zemin döşemecisi denir. Bu meslek grubuna dahil olan kişiler; yaşadığınız bölge için en uygun zemin döşeme malzemesini ve en ekonomik şekilde nasıl tedarik edileceğini  bilen, uygulama konularında profesyonel olan kişilerdir. Evinizde, iş yerinizde zemin şartlarını iyileştirmek, ideal yalıtım oranını sağlamak, dekoratif zeminler oluşturmak zemin döşemecilerinin işidir. Yeni bir yapının inşa edilmesi veya evinizin yenilenmesi aşamalarında zemin dekorasyonu ve zemin yalıtımı aşamaları profesyonel bir zemin döşemecisine yaptırılmalıdır. Evinizin bulunduğu şehrin özellikleri, bölge ikliminin özellikleri, kişisel zevkleriniz, ev dekorasyonunuz zemin için uygulanacak malzemenin belirlenmesinde temel etkenler olduğu için bu konulara hakim bir döşeme firması veya ustası ile çalışılması doğru bir adım olacaktır. 

Zemin döşemesinin önemi

Farklı dönem mimarilerine sahip yapılara ev sahipliği yapan Mersin'in mimari özelliğine göre zemin döşeme malzemesi seçilmeli ve profesyonel bir zemin döşemecisi tarafından uygulanmalıdır. Geleneksel mimariye sahip yapılar için ahşap veya parke zeminler tercih edilmeli, modern mimariye sahip yapılarsa ise yalıtım özelliği kuvvetli olan zemin döşemeleri tercih edilmelidir. Mersin'de kültürel, mimari özelliklere göre malzemeler seçilmeli ve kusursuz bir şekilde uygulanmalıdır. Aksi durumda Mersin kültürü ile uyumsuz ve ömrü kısa olan zeminler hem zaman hem de maddi kayıplara yol açacak, yapacağınız dekorasyonun kötü olmasına sebep olacaktır.. 

Zemin döşemesinin püf noktaları

Zemin döşemeleri genel olarak dekorasyon konularında ön plana çıkan, soğuk ve sert kış aylarında yalıtım sağlaması için düşünülen bir konudur. Kış aylarının sert etkilerinden olumsuz etkilenmemek adına zeminde kullanılacak yalıtım malzemelerinin doğru seçilmesi gereklidir. Zemin sıcaklığı eksilere düşüyorsa kauçuk esaslı malzemeler kullanılmalı, zemin sıcaklıkları sıfır ve artı derecelerde ise polietilen içeriğe sahip zemin yalıtım malzemeleri tercih edilerek uygulanmalıdır. Yalıtım konusu sıcaklığa göre değişen malzemeler ile çözülebilir. Yalıtım dışında hayati öneme sahip bir diğer konu da dekoratif bir zemine sahip olmaktır. Dekoratif bir zemin için dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bu noktalar şunlardır:

 • Zeminde karo veya fayans uygulaması yapılacaksa zemin yükseltisi ideal ölçülerde olmalıdır.
 • Renk ve desenlere göre zemin uygulaması yapılmalı, eğim verilecekse ölçülendirme doğru yapılmalıdır.
 • Evin veya odanın genel dekorasyonuna uygun bir zemin döşemesi evinize farklı bir hava kazandıracaktır.
 • Fayans dışında parke uygulaması yapılacaksa parke altına serilecek şiltelerin doğru serilmesi gereklidir.
 • Parke uygulamalarının doğru bir şekilde yapılması parkelerin ömrünü uzatacaktır.
 • Zemin döşeme işleminde fayans ve parke dışında farklı bir malzeme kullanılacaksa yapıştırıcı seçiminin özenle yapılması, zemin döşemesinin uzun yıllar dayanıklı olması gereklidir. 
 • Zemin döşemesi olarak hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın süpürgeliklerin özenle yerleştirilmesi zemindeki malzemenin sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.
 • Kapı pervazı, kapı eşiği gibi alanlarda yapılacak zemin döşeme işlemleri özenle yapılmalı, kapı açılıp kapanmasını engelleyecek uygulamalar yapılmamalıdır.

Mersin'de profesyonel bir zemin döşemecisine nasıl ulaşırım?

Akdeniz ikliminin etkili olduğu Mersin'de profesyonel bir zemin döşemecisi ile çalışmak size birçok avantaj sağlayacaktır. İşinin ehli bir zemin döşemecisi ile çalıştığınızda malzeme tedariki konusunda geniş bir tedarikçi yelpazesine sahip olursunuz. Mersin'de ekonomik malzeme tedariki konusunda size yol gösterecek olan zemin döşeme ustası aynı zamanda kaliteli malzemeleri uygun fiyatlara almanızı da sağlayacaktır. Malzemeler kadar kaliteli işçiliği uygun fiyatlara yapacak olan zemin döşemecisi ile ihtiyacınızı ekonomik bütçelere giderebilirsiniz. homify profesyoneller sayfasında yer alan farklı zemin döşeme ustalarına ulaşabilir; uzun ömürlü, sağlıklı ve kaliteli zeminleri bütçenize en uygun şekilde yaptırabilirsiniz. Farklı zemin döşeme yöntemleri ile ilgili deneyimlere sahip olan profesyonel ustalar, kaliteli olduğu kadar konforlu zeminleri de sizlere sunacaklardır.

Zemin döşeme malzemelerinin özellikleri

Zemin döşeme malzemesi olarak kauçuk halı, fayans, karo, seramik, parke, ahşap, plastik yer karosu, taş zeminler, zemin kaplama betonu gibi malzemeler tercih edilebilir. Bu malzemeler seçilirken şu noktalara dikkat edilmelidir:

 • Kauçuk halı kullanılacaksa kalınlığı 5 mm den az olmamalıdır.
 • Fayans, karo, seramik kullanılacaksa yapıştırıcı kimyasal doğru seçilmelidir.
 • Parke kullanılacaksa şehir iklimine uygun ağaçlardan imal edilmiş parkeler seçilmelidir.
 • Plastik yer karosu kullanılacaksa birleştirme köşeleri pahlanmış yer karoları seçilmelidir.
 • Taş zemin yapılacaksa uygulama öncesi alt tabakaya yalıtım işlemi uygulanmalıdır.
 • Zemin kaplama betonu kullanılacaksa C30 olarak kodlanmış beton türü tercih edilmelidir.

Zemin döşemesinin dekorasyon için önemi

Zemin döşemesi işlemi dekorasyonun ana unsurlarından biridir. İç mekan dekorasyonu yaparken mobilyalar, aksesuarlar, perdeler, duvar dekorasyonu kadar zemin dekorasyonu da önemlidir. Zeminde kullanacağınız zemin malzemesi, zemin uygulaması, zemin üzerinde kullanılacak halı, kilim gibi unsurlar dekorasyonu daha üst seviyelere çıkaracaktır. Zemin uygulamasının profesyonel bir şekilde yapılması size kolaylık sağlayacak, görsel açıdan dekorasyonun daha şık görünmesini katkı sunacaktır. Oturma odası, salon, mutfak, hol, koridor gibi mahallerde zemin uygulaması dekorasyonun ömrü için hayati öneme sahiptir. Isı yalıtımı sağlayan şık tasarımlara sahip zemin döşemesi göz kamaştırıcı bir dekorasyon yapmanı sağlayacaktır. Zemin döşemecisi tarafından yapılan zeminlerde halı, kilim gibi zemin aksesuarları kullanmanıza gerek kalmadan da dekorasyon yapmanıza yardımcı olur. 

Mersin'de neden bir zemin döşeme ustası ile çalışmalıyım?

Mersin'de yaşıyorsanız zemin döşemesi sizin için çok önemli bir konudur. Şehrin iklimi, kültürel özellikleri, popüler zemin döşeme türleri, evinizin mimarisi, şehrin tarihsel özellikleri gibi çok farklı konular zemin döşemesi açısından çok önemlidir. Zemin döşemesi için mutlaka bir zemin döşemeci ile çalışmalı, zemin döşemecisinin tecrübelerinden faydalanmalısınız. Zemin için gereken malzemelerin en ekonomik şekilde tedarik etmenizi sağlayacak olan zemin döşeme ustası, kısa sürede Mersin kültürüne uyumlu, kusursuz bir zemin ortaya çıkaracaktır. 

Evinizde yapacağınız dekorasyonların zemin açısından kusursuz olmasını istiyorsanız profesyonel bir zemin döşemecisi ile çalışmalısınız. Zemin hakkında bilgi sahibi olmak, tüm detaylara hakim olmak ve evinize hangi tarz zemin daha uyumlu olur sorusuna cevap bulabilmek için ''Hangi tarza hangi zemin uyar ? Türk evlerinden 10 örnek '' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.  

Benzer fotoğraflara göz at