NOUVELLE. | Proje Danışmanlık: ​Erişilebilirlik ve Yapısal Teknik Düzenlemeler | homify
Profil fotoğrafını değiştir
Kapağı değiştir
NOUVELLE. | Proje Danışmanlık
NOUVELLE. | Proje Danışmanlık

NOUVELLE. | Proje Danışmanlık

edit edit in admin Değerlendirme iste Yeni proje
Kapağı değiştir
Edit project Fotoğraf ekle
NOUVELLE. | Proje Danışmanlık
NOUVELLE. | Proje Danışmanlık
Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Gönderildi!
Bu profesyonel size en kısa zamanda dönüş yapacaktır!

​Erişilebilirlik ve Yapısal Teknik Düzenlemeler

Erişilebilirlik sadece engelli rampasından ya da hissedilebilir yüzey uygulamalarından veya düzenlenmiş bir engelli tuvaletinden ibaret değildir. Erişilebilirliğin amacına uygun ve gerçek anlamda sağlanabilmesi için gerekli tüm düzenlemelerin yerine getirilmesi gerekir.

Yapısal teknik düzenlemeler, özellikle eski yapılarda Erişilebilirlik standartları gereği sıkça karşılaştığımız durumlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Erişilebilirliğin beş temel bileşeninden biri olan ‘Engelsiz ve Yeterli Alan’ özellikle tuvalet, rampa, merdiven sahanlıkları gibi noktalarda zorunlu düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Konforlu bir manevra alanı veya rahat bir geçiş aralığı sağlamak gibi alan genişletme çalışmalarında yeterli alanı oluşturmak için yapılan çalışmalar, genellikle teknik düzenlemeler ve tadilatlarda gerçekleştirilebiliyor. Örneğin belirlenen ölçülerde ve standartlara uygun bir Engelli tuvaleti oluşturabilmek için, yanyana konumlandırılmış standart iki tuvalet kabini arasındaki duvar kırılması, su ve kanalizasyon tesisatları düzenlenmesi/değiştirilmesi, kırılan alanların seramik, mermer, granit gibi kaplamalarının yapılması ve dolgu, sıva, boya gibi temel yapısal ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Ya da, yeni bir betonarme engelli rampası oluşturulurken, kazı yapılması, demir bağlantıları, kalıp çakılması, beton dökülmesi ve döşeme kaplaması gibi çeşitli teknik ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır. Veya kapı geçiş aralığının yetersiz kaldığı durumlarda, duvarın kesilerek bu alanın genişletilmesiyle ortaya çıkan tadilatlar ve bu genişliğe uygun kapıların imalatını da beraberinde getirmektedir.

Erişilebilirlik kapsamlı çalışmaları bütünüyle ele alarak, erişilebilirliğin tam ve eksiksiz sağlanması konusunda, projelendirilmesinden itibaren, malzeme alternatifleri ve uygulama yöntemleriyle, yapısal teknik düzenlemelerin yerine getirilmesi, engelli bireylerin bağımsız biçimde yaşamlarını sürdürmeleri ve yaşama katılmalı için önemlidir.

  • NOUVELLE. | Proje Danışmanlık – ​Erişilebilirlik ve Yapısal Teknik Düzenlemeler:  tarz Duvarlar, Modern

    ​Erişilebilirlik ve Yapısal Teknik Düzenlemeler

Admin-Area