ON TASARIM LTD. ŞTi.: BURSA – ORHANGAZİ MEYDANI VE ÇEVRESİ: OSMANLI TARİHİ DOKUSUNDA “YAVAŞ HAYAT” | homify
ON TASARIM LTD. ŞTi.
edit edit in admin Değerlendirme iste Yeni proje
Edit project Fotoğraf ekle
ON TASARIM LTD. ŞTi.
ON TASARIM LTD. ŞTi.
Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Gönderildi!
Bu profesyonel size en kısa zamanda dönüş yapacaktır!

BURSA – ORHANGAZİ MEYDANI VE ÇEVRESİ: OSMANLI TARİHİ DOKUSUNDA “YAVAŞ HAYAT”

Bursa Büyüksehir Belediyesi Orhangazi Meydanı ve Çevresi Kentsel Tasarım Proje Yarısması – 2012, III. Mansiyon Oktan Nalbantoglu, Tugba Akyol, Ufuk Ertem, Alper Tüfekçioglu, Koray Kalay, Sevgi Çalı, Gizem Karabay, Gözde Ünver, Esat Can Meker

“Ne içindeyim zamanın, Ne de büsbütün dısında. Yekpâre genis bir ânın, Parçalanmaz akısında. “ Ahmet Hamdi Tanpınar Bursa kentinin hafızasına kazınmıs önemli bir kentsel odak. Iyi ve kötü anılarla dolu bir sırdas, aynı zamanda gizemli ve yalnız… Tüm anlamları ve sıfatları içinde barındıran bir heykel.

Bursa kenti tarih boyunca görkemli zamanlar yasamıs, Osmanlı’nın en önemli kentlerinden birisi olmus, aynı zamanda çesitli felaketlere de sahne olmustur. Ancak her seferinde küllerinden yeniden dogmayı basarmıstır. Bursa kent dokusu tarihi çekirdegin çevresinde sekillenmistir. Bugün gelinen noktada kent kimligi kaybolmaya yüz tutmus, yesil Bursa yerini ovası olmayan, hanları, külliyeleri beton yapılar arasında unutulmus bir sehre bırakmak üzeredir. Orhangazi Meydanı ve çevresinde de bu gelismeye kosut bir kültür erimesi söz konusudur. Bursa tarihi merkezinin öncelikli sorunu asırı kentsel yogunluk, trafikteki kargasa ve yolların yetersizligidir. Yaya hareketi ve sürekliligi proje alanı ve yakın çevresi için halledilmesi zor konular olarak karsımıza çıkmaktadır. Karmasık ulasım sistematigi içerisinde yaya öncelikli kullanım kararları ve mekanları olusturmak, ve tarihi çekirdegin kent halkı ve sehir dısından gelen ziyaretçiler tarafından rahat, huzurlu, konforlu kullanımına yönelik olarak “Yavas Hayat” (Slow City) modeli önerilmistir. Temel karar mimari ve peyzajın beraber var olmaya dayalı iliskisidir. Önerilen tasarımda gündüz ve gece kullanımlarının özendirilerek kaliteli ve güvenli hale gelmesi ve Orhangazi meydanının tarihi çekirdegin odagı olması hedeflenmistir. Dogu-batı ekseninde ince, uzun bir dilim olarak uzanan meydanın saglıklılastırılan çarsı yapısıyla güneyden çevrelenmesi ve yayalar için önemli bir transfer merkezi olması düsünülmüstür. Hanların iç avluları yeni bir anlayısla ele alınacak, tanımsız ve karmasık alanlar iyilestirilerek dinginligin ön plana çıktıgı, standart kent mobilyalarının kullanıldıgı mekânlara dönüstürülecektir.

 • Yeşil Köprü ve Biyo-havuz ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Yeşil Köprü ve Biyo-havuz

 • Meydan Kesiti ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Meydan Kesiti

 • Meydan ve Hanlar ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Meydan ve Hanlar

 • Avlu ve Hemzemin Su ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Avlu ve Hemzemin Su

 • Kentsel Tasarım Planı ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Kentsel Tasarım Planı

Admin-Area