ON TASARIM LTD. ŞTi.: MÜCADELE – UMUT – SONSUZLUK ÜÇLEMESI: GELIBOLU YARIMADASI | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3
ON TASARIM LTD. ŞTi.
edit edit in admin Değerlendirme iste Yeni proje
Edit project Fotoğraf ekle
ON TASARIM LTD. ŞTi.
ON TASARIM LTD. ŞTi.
Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Gönderildi!
Bu profesyonel size en kısa zamanda dönüş yapacaktır!

MÜCADELE – UMUT – SONSUZLUK ÜÇLEMESI: GELIBOLU YARIMADASI

“Ağadere Sahra Hastanesi” Çanakkale Savaşının en dramatik anılarının yaşandığı mekanlardan birisidir. Orada yaşananlar bir taraftan çaresizliği ve umutsuzluğu simgelerken, diğer taraftan gururu ve umudu anlatmaktadır. O coğrafyada yaşanan ölüm duygusu, yaşadığı toprakları savunamamanın üzüntüsüdür aslında. Ölüm bir korku değil, pişmanlıktır. Yaşamak ise hayatta kalmak degil, mücadelenin devamıdır. Sahra hastanesine getirilen askerlerin amacı bir an önce iyileşerek cepheye dönmektir. O nedenle şehit olarak ölümsüzlük mertebesine ulaşmak onlar için umutların sona ermesidir, bir nevi pişmanlıktır. Ama asla ölüm korkusu degildir. Proje, bu duygulardan yola çıkarak hayat bulmuştur. Ziyaretçilerin geçmişte yaşananları ve duyguları en yalın biçimde duyumsamasına çalısılmıştır. Bir tarafta umut, diger tarafta sonsuzluk… Mücadelenin resmi… Bu resim her türlü gösterişten uzak, coğrafyayı ön plana çıkartan, az çoktur ilkesinden yola çıkan, topoğrafyaya saygılı bir tasarım yaklaşımını getirmektedir. Sehit olan askerler kırsal peyzajda insan ölçegindeki aydınlatmalı çelik çubuklarla, ana yaya aksı anıt duvara giden sonsuzluk yoluyla, hastanenin deniz ulasımını simgeleyen iskele umut kapısıyla, toplumsal hafızanın sahidi mevcut dogal peyzaj – vadi ve çam ormanı, zeytin agaçları ve otsu bitkiler – anı parkıyla temsil edilmektedir. Gece peyzajı milli parkın günün her saatinde deneyimlenmesini saglamaktadır. Müzede yarımadanın modelini görüp, tanımlı gezi rotasında ilerlerken, giderek daralan koridor ve sızıntı halinde baslayıp azalarak yok olan ısıgın etkisiyle artık, ziyaretçi gibi degil savas döneminin karanlıgında çaresizlesen özne gibi hissedilir. Tarihsel sürecin yazılı ve görsel belgelerle anlatıldıgı koleksiyon salonlarında ilerlerken, savası getiren özgün kosullar yasanmaktadır. Su, tarihe mekansal yolcugun basında ziyaretçilere eslik ettigi gibi sonunda da onlarla birlikte bu yolculugu tamamlar.

 • Sonsuzluk Yolu ve Yarımada ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Sonsuzluk Yolu ve Yarımada

 • Alt Kot Giriş Kesiti ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Alt Kot Giriş Kesiti

 • Gelibolu yarımadası tarihi milli parkı kavramsal plan ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Gelibolu yarımadası tarihi milli parkı kavramsal plan

 • Umut iskelesi plan ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Umut iskelesi plan

 • Çelik aydınlık askerler ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Çelik aydınlık askerler

Admin-Area