ON TASARIM LTD. ŞTi.: ADANA PARKI – SEYHAN NEHRI YENIDEN… | homify
ON TASARIM LTD. ŞTi.
edit edit in admin Değerlendirme iste Yeni proje
Edit project Fotoğraf ekle
ON TASARIM LTD. ŞTi.
ON TASARIM LTD. ŞTi.
Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Gönderildi!
Bu profesyonel size en kısa zamanda dönüş yapacaktır!

ADANA PARKI – SEYHAN NEHRI YENIDEN…

Kentsel Tasarım Ulusal Proje Yarısması – 2008, V.Mansiyon Oktan Nalbantoglu, Ufuk Ertem, Okan Can, Tugba Akyol, Tarık Yasar

Sehirlerin kimligini yaratan olguların içinde belki de en önemlisi yerle gök arasına sıkısan “bosluk” tur, “bosluk” lardır. Farklı kültür, altyapı ve beklentilerle gelen birey ve toplulukların ihtiyaçlarını karsılayabilen kamusal “bosluk” lar olan parklar, oldukça karmasık yasayan organizmalar gibidir, uzun yıllar varlıklarını sürdürürler. Sehir parkları sadece yesil alan yaratmak veya çekici peyzajlar olusturmak degil, farklı islevleri içinde barındırmak ve hatıraları canlandırmak yönünden de çok önemli açık alanlardır. Adana’da yasayanlar için sehir merkezine yakın bir karsılasma, bulusma noktası olarak düsünülen park, büyük bir kentsel bosluktur ve çesitli amaçlarla içinde yer alınabilir. Proje alanının yakın geçmisine bakıldıgında geometrik kent dokusu ve bu dokuda yer alan biçimsel portakal bahçeleri dikkat çekmektedir. Geçmisle gelecek arasında sürekliligin kurulmasında bu iki olgu tasarımımızın temel yaklasımlarından birini olusturmustur. Diger tasarım yönlendiricisi ise akıs, hareket, bir yerden digerine gitme eylemidir. Bu kavramlar temel alınarak, diger kentlerde oldugu gibi Adana’nın karmasık kentsel yapısına mekânsal bir altlık önerilmeye çalısılmıstır. Dogaldır ki sosyal, ekonomik, kültürel, vb. diger iliskiler de göz önünde tutulmustur. Alanda geçmisin izleri, nehre yönelen konutların olusturdugu sokak yapısı benimsenmis ve gelistirilmis, nehre dogru konumlanan açık ve yesil alanlarla ve burada yer alan yapıların cephelerinin nehre yönlendirilmesi ile nehrin etkisinin içerlere kadar tasınması amaçlanmıstır. Buradaki yapılasma, nehir havasının ve rüzgârın, özellikle yazın içerilere alınmasını, Seyhan Nehri’ni mümkün olan en çok sayıda ziyaretçinin görmesini saglayacak, yakıcı günesin az hissedilebilecegi sekilde batıya az cephe verecektir. Önerilen meydan parkın ana giris kapısını ve ana yaya akslarının baslangıç noktasını olusturmaktadır. Kuzeye uzanan etkinlik aksı parkın dinamosudur. Doguya yönlenen promenat ise genis bir yaya köprüsüyle iki yakayı baglamaktadır. Mimar Sinan Kültür Merkezi genç kullanıcıları hedefleyen, sembolik olarak alısılmısa karsı çıkan, parçalayan bir mimariye sahiptir. Meydanın diger bir odagı da mimarisinde gösteristen uzak önerilen cami yapısıdır. Seyhan nehri boyunca uzanan hafif raylı sistem Adana için önerilen en önemli rekreasyon aksını rahat erisilebilir kılmaktadır. Projenin ilk asaması, bölgede yasayan hak sahiplerinin etkin olarak katıldıgı bir dönüsüm modelinin yerlestirilmesidir. Önerilen turizm amaçlı konaklama üniteleri, sanat atölyeleri, sergi salonları ve yeni ticari doku, projeden dogrudan etkilenecek halkın projeye ortak edilmesiyle, kısa zamanda ve sorunsuz olarak hayata geçirilebilecektir. Seyhan nehrinin dogusunda yer alan niteliksiz konut alanlarının hızlı bir dönüsüm sürecine girecegi öngörüldügünden yeni bir kentsel kalıp ve konut blokları tasarlanmıstır. Burada önemli olan kentsel planlamanın uygulamanın önünde yer alması, onu yönlendirmesidir.

 • Kültür merkezinden iç görünüm ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Kültür merkezinden iç görünüm

 • Kültür merkezinden seyhan’a bakıs ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Kültür merkezinden seyhan’a bakıs

 • Meydan camii plan – kesit – görünüs ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Meydan camii plan – kesit – görünüs

 • Mimar Sinan kültür merkezi ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Mimar Sinan kültür merkezi

 • Meydan Camii çevresi ve içi ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Meydan Camii çevresi ve içi

 • Çevreye duyarlı kentsel tasarım ON TASARIM LTD. ŞTi.

  Çevreye duyarlı kentsel tasarım

Admin-Area