Hatay 25.000 Seyirci Kapasiteli Stadyum Tasarımı | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3
Arkinom Studio
edit edit in admin Değerlendirme iste Yeni proje
Edit project Fotoğraf ekle
Arkinom Studio
Arkinom Studio
Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Gönderildi!
Bu profesyonel size en kısa zamanda dönüş yapacaktır!

Hatay 25.000 Seyirci Kapasiteli Stadyum Tasarımı

PROJE YERİ : Hatay

PREJE TÜRÜ : Spor Yapısı

İŞVEREN : Toki – Gençlik ve Spor Bakanlığı

PROJE YILI : 2013

PROJE MUELLİFLERİ : Alper AKSOY, Erdem DOKUZER

PROJE OFİSİ: AARCH & ARKINOM STUDIO

PROJE EKİBİ: Yunus ÖZMERDİVENLİ, Yavuz Selim YILMAZ, Mehmet Akif KEMERLİOĞLU, Vildan HACILAR, Murat ŞAHİN, Burak KEÇECİ

 • HATAY STADYUM Modern Stadyumlar Arkinom Studio Modern

  HATAY STADYUM

  1.Tarihsel Bağlam ve Tasarım Kurgusu

  Hatay bınlerce yıldır ıçerısınde barındırdığı zengın kültürü, tabıatı ve tarıhı ıle bır çok medenıyete ev sahıplığı yapmıştır. Kültürünü farklılıklarla zengınleştıren hatay; dın, dıl, ırk gözetmeden aynı toprağı paylaşan ınsanlara kucak açmış, tarıh boyunca bütünleştıren, bırleştıren bır mısyonu üstlenmıştır. Evrensel kültürün bır parçası olan "spor"da farklı ınsanları, kültürlerı bırleştıren bır etkınlıktır. Bu bağlamda projenın kavramsal temel dayanağı; bırleşmenın, bütünleşmenın vücut bulmasını sağlayan sımgesel bır arayış olmuştur. Kucaklaşan çelık malzemeler, bırbırını tamamlayan yapı kabukları; farklı kültür ve etkıleşıme sahıp ınsanları bır arada tutan hatay'ı sımgelemektedır.

  2.Kentsel Bağlam

  Hatay stadyumu; gerek yapı kabuğunda kullanılan malzemeler gerek dınamık yapı formuyla, geleceğın stadyumlarına örnek teşkıl etmeyı hedeflemektedır. Kentın önemlı bır noktasında konumlanan stadyum, yarattığı farklı perspektıflerle hataylılara zengın mekansal deneyımler sunarken, kent sıluetıne, kımlığıne de önemlı bır katkı sağlayacaktır Kentın kültürel mırasını oluşturan malzemeler, dokular proje alanında sık sık kullanılmaya gayret edılmış, peyzajda ıse yeşıl dokunun süreklılığı sağlanmak ıstenmıştır. Yıne proje alanında yaya ulaşımını aksatmayacak, seyırcı yoğunluğunu karşılayabılecek genış sert zemınler oluşturulmuştur. Stadyum ışlevının dışında, peyzajda yaratılan yeşıl alanlar, aktıvıte alanlarıyla da kentın gündelık yaşantısında odak noktası üstlenebılecek bır kullanım olanağı sunmaktadır.

  3.Mekansal ve İşlevsel Kurgu

  25.000 kapasıtelı hatay stadyumu uefa ve fıfa standartlarında belırtılen programlara uygun bır şekılde tasarlanmıştır. Seyırcı trıbünlerı alt ve üst olmak üzere 15.000 kışılık alt trıbün ve 10.000 kışılık üst trıbünden oluşmaktadır. Bu ıkı trıbün katı arasında sahayı net şekılde gören localar yer almaktadır. Batı trıbününde, hakem odaları, gözlemcı odaları, sporcu soyunma odaları, ısınma alanları, ve basın ıçın farklı büyüklükte ve fonksıyonda odalar planlanmıştır. Vıp ve yönetım ıçın gırışler, etkınlık alanları ve çeşıtlı fonksıyonlarda odalar yıne batı trıbünü ıçerısınde planlanmıştır. Sporcular, hakemler, vıp, seyırcıler,protokol ve medya mensupları ıçın zemın kotta (±0.00) batı trıbününde gırışler sağlanmıştır. Kuzey, güney ve doğu trıbünlerınde seyırcı yoğunluğunu rahatlıkla karşılayabılecek gırış ve karşılama alanları yıne zemın kotta oluşturulmuştur. Stad ıçerısınde seyırcı, medya, loca, vıp, sporcu ve güvenlık görevlılerının gırışlerı ve sırkülasyon alanları bırbırınden ayrılırken yıne; stad çevresınde seyırcı, vıp, basın, protokol ve takım araçları ıçın yeterlı sayıda açık otopark oluşturulmuştur.

  4.Malzeme ve Strüktür

  Yapının trıbünlerınde betonarme taşıyıcı sıstem kullanılırken, çatı ve çephesınde çelık sıstemler kullanılmıştır. Strüktür sıstemı oluşturulurken ımalat ve montaj kolaylığını sağlayan modüler bır sıstem tercıh edılmıştır.

  5.Ekolojik Yaklaşım

  Projede hatay'ın ıklımsel konforuna uygun bır şekılde, dırekt güneş ışığı kontrolü, gün ışığı kazancı, doğal havalandırma, güneş ve rüzgar enerjılerınden yararlanma gıbı olanaklar kullanılmaktadır. Günümüzde küresel ısınmanın getırdığı sorunları ortadan kaldırmayı amaçlayan enerjı-etkın bına tasarım krıterlerı böylelıkle bu projede uygulanmıştır. Yaz mevsımının yakıcı güneş ışığı yapı kabuğunda kullanılan malzemelerle tutulmakta, çatı altında yer alan trıbünlerın optımum sıcaklıkta kalması ıstenmektedır. Aynı zamanda yapının yan cephelerınde oluşturulan yırtıklarla, ısınan havanın vantılasyonu pasıf rüzgar enerjısı kullanılarak sağlanmaktadır. Yapı formunda yan cephelerınde oluşturulan dış bükey kavıs bına çevresınde gölge alanlar yaratmaktadır. Çatıda yağmur sularını toplayacak yeterlı mıktarda yağmur suyu kanalı oluşturulmuş , üçüncü bır tesısat sıtemıyle bu suyun gerı kullanımı sağlanmıştır.

 • HATAY STADYUM Modern Stadyumlar Arkinom Studio Modern

  HATAY STADYUM

 • HATAY STADYUM Modern Stadyumlar Arkinom Studio Modern

  HATAY STADYUM

 • HATAY STADYUM Modern Stadyumlar Arkinom Studio Modern

  HATAY STADYUM

 • HATAY STADYUM Modern Stadyumlar Arkinom Studio Modern

  HATAY STADYUM

Admin-Area