Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Bir kentsel dönüşüm projesi: Advocate’s Çıkmazı, Edinburgh

homify.com.tr homify.com.tr
Google+
Loading admin actions …

Türkiye'de eğrileri daha çok olmak üzere eğrisi doğrusuyla devam eden kentsel dönüşüm konusu her daim tartışmalara açık bir konu. En temele inip gerekli olup olmadığından tutun da, nasıl ve hangi yöntemlerle yapılacağına kadar birçok soru, yalnızca mimar ve tasarımcıları değil şehirlerde yaşayan halkı da yakından ilgilendiriyor. Bugün sizlere İskoçya'nın Edinburgh şehrinde gerçekleştirilmiş olan bir çeşit kentsel dönüşüm projesinden söz edeceğiz. 

Edinburgh gibi tarihi binalarla dolu bir şehirde, koruma altında bulunan dokuz binanın olduğu bir bölgede kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirmek elbette kolay bir iş değil. Ancak bu zor projeyi başarıyla gerçekleştiren mimarlık bürosu Morgan McDonnell, 2014 RIAS Ödülü'nün yanısıra bu ayın başında Scottish Property Awards 2014 ödülünü de kazandı ve Edinburgh'ta düzenlenen bir törenle 25,000 sterlinlik para ödülü ile altın madalyasına kavuştu. 

Ödül jürisi projenin gerçekleştirilmesinde tarihi yapıların korunmasına yönelik gösterilen ekstra özen ve dikkati överken, söz konusu modernizasyonun Edinburgh'un tarihi sokaklarına getirdiği taze havadan da övgüyle söz etti. Koruma altındaki dokuz binanın elden geçirilmesini öngören proje sonucunda ortaya çıkan kompleks, bir otelin yanısıra daire, restoran, ofis, bar ve kafelere de evsahipliği yapıyor. Şimdi gelin bu ilginç modernizasyon projesine yakından bakalım. Belki Türkiye'de devam eden ve planlanan benzer projeler açısından da ilham kaynağı olur.

Sıradışı bir manzara

morgan McDonnell:  tarz
morgan McDonnell

Advocate's Close

morgan McDonnell

Öncelikle projenin dışarıdan görünümüne bakalım. Yaklaşık 500 yıllık tarihi olan Edinburgh'un merkezindeki modernize edilmiş kısım siyah dış cephesiyle diğer tarihi binaların arasında dikkat çekse de, çok rahatsız edici bir görünüm arz etmiyor. Ahşap ilaveler hoş ve sıcak bir ayrıntı olarak gözükürken, yeni yapı boyut itibarıyla profili bozmayıp eski binaların doğal ve organik bir uzantısıymış gibi görünmeyi becerebiliyor.

Binanın yapısı

morgan McDonnell:  tarz
morgan McDonnell

Advocate's Close

morgan McDonnell

Böylesine zor bir bölgede inşa edilen yapı 185 metrekare büyüklüğünde ve farklı amaçlar için kullanıma uygun olarak inşa edilmiş. Bina iki dik açılı bloğun farklı seviyelerde üst üste konmasıyla oluşturulmuş. Zemin katta, giriş, resepsiyon, konferans ve servis salonları bulunurken, binaya yeni yapılan bir yaya yolu ile erişmek mümkün.

Modern avlu

morgan McDonnell:  tarz
morgan McDonnell

Advocate's Close

morgan McDonnell

Kompleksin içine şöyle bir baktığımızda, kzuey Avrupa mimarisinde alışageldiğimiz geleneksel avlu fikrinin yeni ve modern bir yorumuyla karşılaşıyoruz. Buradaki pencerelerin de gökyüzünü yansıtması komplekse ayrı bir boyut ekliyor.

Modern salaş

morgan McDonnell:  tarz
morgan McDonnell

Advocate's Close

morgan McDonnell

Yenilenen bölgedeki mekânlardan biri fotoğrafta gördüğünüz var. Önceleri binanın kalorifer dairesi olan mekân şimdi ise bölgenin en popüler barlarından birine evsahipliği yapıyor. Burada gerek dev tahta kapılar, gerekse de yolun orijinal görünümüne kavuşturulması yönündeki çaba dikkat çekici ayrıntılar.

İç mekân

morgan McDonnell:  tarz
morgan McDonnell

Advocate's Close

morgan McDonnell

Barın içine baktığımızda da endüstriyel ışıklandırma ile açıkta bırakılan tuğla duvarların göze hoş gelen bir görüntü oluşturduğunu ve mekâna ekstra bir cazibe kattığını görebiliyoruz.

Profilden görünüş

morgan McDonnell:  tarz
morgan McDonnell

Advocate's Close

morgan McDonnell

Kentsel dönüşüm manzarasını bu açıdan belki daha iyi görebiliyorsunuz. Şehrin geleneksel dokusunu ve profilini bozmadan, ona modern ve taze bir yorum getirmek herhalde en iyi bu şekilde yapılabilirdi.

Evler

morgan McDonnell:  tarz
morgan McDonnell

Advocate's Close

morgan McDonnell

Yeni yapılan komplekste ticari amaçlı binaların yanısıra, kişisel kullanıma yönelik daireler de bulunuyor. Bunlardan birinin iç mekânında, yukarıda sözü edilen geleneksel üslûbun korunup modern bir bakışla yeniden yorumlanışını bir kez daha görebiliyoruz. 

Siz bu kentsel dönüşüm projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşın.

Edinburgh, İskoçya'da kKentsel dönüşüm projesi olarak ödül kazanmış olan bir modernizasyon çalışması.
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!