Küçük ve sevimli 9 bahçe | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Küçük ve sevimli 9 bahçe

nihal e. nihal e.
Cuantatienda: modern tarz , Modern
Loading admin actions …


Kış mevsiminde evin en sosyal alanı oturma odası iken sıcak havalarda balkon, bahçe gibi açık alanlar favori mekan haline gelir. Elbette büyük bir bahçeyi dilediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Ancak bu demek değildir ki küçük bahçeler büyükler kadar harika görünemez. Bahçenizin boyutu çok sayıda mobilya ve meşakkatli peyzaj çalışması için uygun değilse hayal kırıklığına uğramayın. Unutmayın ki en küçük bahçeler için dahi bir sürü alternatif vardır. 

​Küçük bahçeye kısa bitki

Bahçenizde alan sıkıntısı yaşıyorsanız ilk yapacağınız şey akıllı bir planlama olmalı. Örneğin bahçenize koymak istediğiniz bitkilerin boyu nasıl olmalı? Çok yer kaplayan büyük bitkiler dar alanlar için ideal değildir. O halde kısa boylu ve orta ölçekli bitki türlerine yönelmeli.

​Sarmaşık

Mevcut bahçe alanınız küçük ve daha fazla yeşillik arzuluyorsanız. Bu durumda kullanılabilir boşluklardan daha fazla yararlanmak için farklı yöntemler deneyin. Sarmaşık gibi toprak yüzeyini kullanmak yerine duvar boyunca yayılan bitkiler dikey şekilde yerleşmeleri sayesinde harika bir alternatif sunar. Bu akıllı strateji ile hem kısıtlı mevcut alanınız gereksiz işgal edilmezken hem de boş duvarlarınızı süslemek mümkün hale gelir. Kısacası sarmaşık gerçek bir kurtarıcı.

​Doğru boyutta mobilya seçin

Yazının başında sıcak havalarda açık alanlarda daha fazla vakit geçirdiğimizi söylemiştik. Tabii bahçe keyfini yaşayıp dinlenmek için oturma gereksinimini karşılayan mobilyalara ihtiyacımız olacak. Böyle bir durumda mevcut alanımız kısıtlı olduğu için doğru boyutta mobilyaları tercih etmeliyiz. Örneğin dört kişilik sandalye koymak yerine çift kişilik iki adet mobilya alın.

​Renkli aksesuarlar

Küçük bahçenizin sınırlı alanını doğru planlamak dışında dekoratif düzenlemeye de ihtiyacı olacaktır. Birkaç renkli süs objesi bahçeye neşe katmaya yeter. Bu sayede küçük alana enerji ve dinamizm kazandırmış olursunuz. Örnek resimdeki gibi rengarenk küçük saksılar gayet işlevsel ve güzel görünüyor. Basit ama işe yarar.

​Geri dönüşüm nesneleri

Traditional Wooden Seed Tray Lilac Coast Kırsal/Country
Lilac Coast

Traditional Wooden Seed Tray

Lilac Coast

Hazır saksılar dışında artık ihtiyacınız kalmayan çeşitli nesneleri de bahçenizde dekoratif ve işlevsel amaçlı değerlendirebilirsiniz. Örneğin metal bir kap veya bir kova saksı haline kolaylıkla gelebilir. Eğer dış yüzeylerini de renklendirirseniz şahane görünecektir. Yahut minik saksılarınızı yerleştirmek için tabure, eski masa, dolap ve hatta merdiveni dahi kullanabilirsiniz. Yaratıcılığınıza güvenin.

​Farklı doku denemeleri

Küçük bahçelere aksesuar dışında dinamizm katmak için bahçe düzenlemesinde kullandığınız malzemeleri çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin resimde gri çakıl taşlarla kaplı zemine yürüyüşü kolaylaştırmak için ahşap yol yapılmış. Aynı zamanda çakıl taşları ile aynı renkte daha büyük doğal taşları da kullanarak dekoratif bir ortam hazırlamak mümkün.

​Bir çeşme… Neden olmasın?

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ. Modern Bahçe GREENLİNE PEYZAJ Modern
GREENLİNE PEYZAJ

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ.

GREENLİNE PEYZAJ

Sınırlı yere sahip bahçelere konulacak nesneler kısıtlı gibi görünse de her alana uygun bir çözüm mutlaka vardır. Mesela bahçeye çeşme koyma fikri için geniş bir yere ihtiyacınız olduğunu düşünürsünüz. Üstelik suların farklı seviyelerdeki basamaklara aktığı bir çeşme söz konusuysa. Oysa resimdeki gibi her bir basamağın akıllı planlama ile daha fazla yer işgal etmediği bir çeşme tasarımı bu problemi ortadan kaldırır.

​İlgi çekici mobilya

Arnavutkoy'de Villa Terası Akdeniz Bahçe İnci Mozaik Akdeniz
İnci Mozaik

Arnavutkoy'de Villa Terası

İnci Mozaik

Bahçe mobilyaları genellikle hasır koltuklar, plastik sandalyeler gibi standart modellerdir. Oysa küçük bir alanınız ve koyabileceğiniz az sayıda eşyanız varsa bu eşyanın ilgi çekici olması sıradan olmasından daha iyidir. Böylece tek bir mobilya ile bahçeyi sıradanlıktan kurtarabilirsiniz. Örnekteki modern tasarımlı sandalye hem şekliyle hem de minderlerinin kırmızı rengiyle göz alıcı görünüyor.

​Pratik çözümler

Small back garden design Modern Bahçe homify Modern
homify

Small back garden design

homify

Resimde görmüş olduğunuz bahçe küçük bir alana sahip olup bitkilerin beton bölümde olması sebebiyle daha da daralmış. Bu bahçe alanı elbette mobilya alabilir ancak betonun girintili şekline tam uyacak bir eşya bulmak güç. Uzmanlar çözüm olarak betonun ölçüsüne uyan L şeklinde ahşap bir bank yapmışlar. Bu pratik tasarım sayesinde oturma derdi ortadan kalkıyor.

Bu yazıyı beğendiyseniz ’Sivrisineklerden kurtulmak için ne yapmalı?’ başlığına göz atabilirsiniz.

Bu bahçe fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!