| homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

5 sıkıcı dış cephe, 5 fantastik dönüşüm

Özlem K. Özlem K.
Minimalist Evler Laboratorio Mexicano de Arquitectura Minimalist
Loading admin actions …

Önce & Sonra sayfamızın bugünkü konuğu yapılan geniş çaplı tadilatlar sayesinde yalnızca iç mekanları değil, aynı zamanda cepheleri de komple yenilenerek büsbütün farklı bir çehreye kavuşan 5 adet dubleks ev. Bu evler öyle büyük değişimler geçirmiş ki, kimisini tanıyabilmek için değiştirilmemiş ufak ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Biz yine de değişimi baştan aşağıya görebilmeniz için yenilenen her bir cephenin yanına o konut ile ilgili daha fazla fotoğraf gösteren ve bilgi veren linklerimizi yerleştirdik. 

1) Önce: Gecekondu gibi bir ev

İlk örneğimiz Meksika'nın Saltillo kentinden ancak bizim gözlerimizin de son derece alışık olduğu türden bir çirkinlik: Özensiz, bakımsız, zaman içerisinde yapılan uyumsuz eklemeler nedeniyle gecekondu gibi görünen, rengiyle olsun demirleriyle olsun hapishane gibi sevimsiz, kasvetli bir dış cephe. Önceden belirtelim; değişimi görünce şok geçireceksiniz!

Sonra: İç açıcı, çağdaş bir villa cephesi

Evet, bu ev ile bir önceki ev aynı ev! İnanamayanlar şu linke baksın, çizime özellikle dikkat etsin. Gördüğümüz üzere, cephede büyük değişiklikler yapılmış, yalnızca renklerle oynanmakla yetinilmemiş, sonradan eklenen kısım yıkılarak geniş balkon ortaya çıkarılmış, monotonluğu ortadan kaldırmak için yeni duvarlar ile yeni geometrik şekiller ortaya çıkarılmış, otopark demirleri değiştirilmiş ve en nihayetinde de muhteşem renk seçimleri ile duvarlar boyanmış. 

2) Güzel ancak sıradan ve sıkıcı bir cephe

Tadilattan önce bu evin cephesi semtteki diğer evlerin cephesi ile aşağı yukarı aynı tipteymiş; temiz, özenli ancak fena halde sıradan ve sıkıcı. Binayı ortaya çıkaracak bir dış mekan aydınlatması eksik, giriş katındaki koyu renkli, blok şeklinde görünen demir kapı ve otopark parmaklıklar nedeniyle ise epey itici.

Sonra: Pırıl pırıl, gösterişli, çağdaş bir cephe

Yapılan tadilat sayesinde evin görünümü çağdaş bir havaya bürünmüş, blok görünümlü demirler aralıklı demirler ile değiştirilerek o boğucu atmosfer giderilmiş. Otoparkın çatısı kaldırılarak geniş bir balkon oluşturulmuş ve kusursuz bir dış mekan aydınlatma çalışması sayesinde yapı bir sanat eseri gibi sergilenmiş. 

3) Üslup bütünlüğü eksik, sevimsiz bir cephe

Bu örneğimizi ise aslında çok güzel olabilecekken, kalitesiz malzeme seçimi ve malzemelerin uyumsuz br biçimde kullanılması nedeniyle son derece kötü görünen bir cephe. Fotoğrafın sağ kısmında görünen tuğlalı kısım geniş konutun bir parçası, sol tarafta ise taş bir duvar yer alıyor. Konutun üst katında bir kısma tekabül eden taş ve tuğlalı kısım ise kalitesi bir tiyatro dekoru kadar yapmacık görünüyor.

Sonra: Çağdaş bir kale gibi, sağlam görünüşlü, şık bir villa

Henüz ancak proje halinde olan bu yapıyı tanımakta biz bile zorlandık! Biri kemerli, diğeri ise dikdörtgen şeklindeki iki pencere de olmasa, kendini hiçbir şekilde ele vermeyecek olan bu konut çok büyük bir değişim geçirmeye hazırlanıyor. Daha fazla fotoğraf için lütfen bu linke tıklanınız.

4) Önce: Demode bir cephe

Fotoğrafa görmüş olduğumuz iki katlı bu konutun ise fena halde demode bir cephesi var. Bu fotoğraftan belli olmasa da, hafif eğimli bir çatıya sahip olan konut renk seçimleri ise onu kasvetli ve sıkıcı göstermiş. Bu evin cephesine büyük bir değişim yapılacak.

Sonra: Ahşap detaylarıyla trendi bir cephe

Her açısı ile detaylıbir biçimde uğraşılarak eskisinden tamamen farklı cepheler ortaya çıkarılmış. Yapının  basık görünmesine neden olan çatı kısmı komple değiştirilmiş. Ahşap detaylar eklenerek hafif bir sayfiye havası oluşturulmuş. Ankastre aydınlatmalar ile her kısım ışıl ışıl aydınlatılmış. Konutun diğer açılardan fotoğraflarını görmek için lütfen bu linke göz atınız.

5) Önce & Sonra:

Çatısı tamamen perişan halde, duvarları küfe mahkum kalmış, eski ve terkedilmiş görünen bu yapı, güzel bir ayrıntısı olan taş kaplı ve kemerlki giriş kısmı korunarak modernize edilmiş. Yeni halinde keskin hatlar tercih edilmiş ve bu da yanının tammen çağdaş bir havaya bürünmesini sağlamış.

Tadilat projelerini incelemekten hoşlanıyorsanız, belirli bir ev hakkında detaylı bir derleme olan ’Bir evin öncesi, sonrası ve muhteşem dekorasyonu’ başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu tadilat projeleri arasında siz hangisini en ilham verici buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!