Ahşap çatı modellerine farklı yaklaşımlar | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Ahşap çatı modellerine farklı yaklaşımlar

ümit  atdağ ümit atdağ
Modern Balkon, Veranda & Teras INSIDE Création Modern
Loading admin actions …

Çatı evlerin tamamlayıcı unsurudur. Evlerimizin, apartmanların veya köy evlerinin tamamlayıcı unsuru olan çatılar evlerimizi güzel gösteren ve mimari olarak farklı tarzlar oluşturan tamamlayıcı unsurlar olduğu için çatı yapımında, teraslarda varendalarda çatıların oluşturulmasında dikkat edilmesi gereken  önemli noktalar vardır. Bu noktalar çatıların kullanılacak yere ve bölgeye göre farklılık gösterecek ve kullanılacak ağaç türleri farklılık gösterecektir. Özellikle soğuk bölgelerde dayanıklılığı fazla olan ağaçların tercih edilmesi soğuk kış aylarında üzerinde kar birikmesi nedeniyle oluşacak ağırlıklara dayanması, karın erimesi ile su teması nedeniyle dayanıklı ağaçlardan ve sağlam bir karkas ile yapılmalıdır. Ahşap çatı yapımı bazı bölgelerde üzerine tuğlalar konması ve farklı yalıtım malzemeleri ile kapatıldığından estetik ve zariflik ikinci planda kalmakta ve sadece dayanıklılık ön plana çıkmaktadır. Durum böyle olduğu için kullanılacak ağaç türü ve birleştirici eleman olan çivi, vida tij gibi birleştirme elemanları çok önemli olmaktadır.

Ahşap çatılar sadece ev çatılarında değil aynı zamanda bahçelerde oturum alanlarının üzerine, evin bahçeye bakan tarafında varendaların üzerini kapatmak için, çiftliklerde güneşten korunmak için, kır ve bahçe içinde sosyal toplantıların yapıldığı alanlarda farklı tasarımlara sahip peyzaj alanları oluşturmak için ahşap çatılar kullanılır. Bu nedenle bu gibi alanlarda kullanılacak ağaç türü, ahşap türü, boya, vernik, cila gibi estetik görünüm sağlayan ve uzun ömürlü olmasına katkıda bulunan bütün malzemelerin seçilmesi, uygulanması ve işçiliği önemli olmaktadır.

Geçmişte istenilen türde ahşap bulmak çok zor olduğu için basit mevsimlik bitkilerin topraklarla karıştırılıp yoğurularak çatılar yapılırken, günümüzde bu olumsuz durum geride kalmıştır. İstenilen türde ağaç dünyanın bir yerinden istenilen bir yerine birazcık zaman alarak getirilmekte ve istenilen zariflikte ahşap çatılar oluşturulmaktadır.

Günümüzde estetiğin ve zarifliğin ön planda olması ve her bireyin bu iki özelliğe bakması nedeniyle evlerde, restoranlarda, cafelerde, benzer amaçlı kullanılan bahçelerde oluşturulacak olan ahşap çatılar için özel planlar ve özel ağaç türleri seçilmekte ve aykırı tasarımları olan şık zarif çatı uygulamaları yapılmaktadır. Özellikle kafelerin oluşturduğu çardak trendlerinde her bir masa için özel olarak oluşturulmuş ahşap çardak ve çatılar ile müşterilerine özel hizmetler sunmaktadır. Bu nedenle bahçe içerisine masa sayısı kadar ahşap çatılar koymakta ve her çatı modelini farklı malzemelerden ve farklı tasarımlardan yapmaktadır. Dekorasyon firmalarından yardım alarak hayata geçirdikleri ahşap çatı modelleri ile işletmeye zariflik kazandırmış ve doğallık oluşturmuştur.

Malzeme olarak doğallığı simgeleyen ve uygulandıkları yerlerde doğallığı sergileyen ahşap çatılar, geçmişte sadece ahşaplar kullanılarak gerçekleştirilirken, günümüzde ahşaplar ile birlikte su geçirmez estetik özel kumaşlar, fiber glas, mevsimlik saz, kamış, hasırları, cam malzeme bileşimleri, metal çeşitleri  be bileşimleri, poli karbon malzemeler, çelik malzemeler, alüminyum çeşitler,i gibi malzemeler ile birlikte uygulanarak estetik açıdan çok şık ve modern ahşap çatı modelleri uygulanmakta ve kullanıcıların beğenisi kazanmaktadır.  Ahşapların kullanıldığı her dekorasyon örneğinde, çok farklı aksesuar örnekleriyle desteklendikleri için her ortamda doğallığın simgesi oluyorlar. Özellikle ahşap çatı uygulamalarında  doğallığın hat safhada olmasını sağlayan ahşaplar ve ağaçlar ile bahçelerinize yapacağınız oturum alanlarının üzerini kapatarak istediğiniz güzellikte bir ahşap çatı modeli uygulayabilir, güzel havalarda bahçelerinizin tadını çıkarabilir, evinizin bahçesine estetik bir görüntü kazandırabilirsiniz.

Evlerinizin tamamlayıcı unsuru olan ahşap çatıları yaparken, bahçelerinize estetiklik kazandırmak için ahşap çatı yaparken, restoran gibi işletmelere özel çatı modeli uygulamak için, kısaca her hangi bir yere bir ahşap çatı uygulaması yapacağınız zaman bir çatı firmasının kataloglarını incelemeli, çatı uygulaması yapan dekorasyon firmalarından çatı modelleri ile ilgili bilgi almalı, veya homify bahçe dekorasyon örneklerini inceleyerek kişiliğinize, kullanım amacınıza, uygulayacağınız alana uygun olmasına, kullanışlılığı ve uzun ömürlü olmasına göre istediğiniz ahşap çatı modelini seçebilir veya benzer çatı modellerini revize ederek uygulayabilirsiniz.

Zarif ahşap çatılar

Örnek resimde görülen çatı modellerini istediğiniz takdirde teraslarınız veya çatılarınızda, bahçelerinizde   uygulayabilirsiniz. Ahşap direkler üzerine ahşap çerçeveler ile oluşturulan karkas araları boş bırakılmış ve   hem gölge hem de güneşin bir arada olduğu  zarif bir çatı modeli oluşturulmuştur. Ahşabın  doğal özelliği ön plana çıkarılmış ve terasınıza farklı bir hava verebilirsiniz. İstediğiniz takdirde benzer çatı modeli uygulamasını yapabilirisiniz. 

Renkli ahşap çatılar

Bahçenize özel bir çatı uygulaması yapmak isterseniz resimdeki gibi renkli bir ahşap çatı uygulaması yapabilir  ve bahçenize doğallık, zariflik kazandırabilirsiniz. Tamamen ahşap kullanılmış olan çatı modelinde sadece üst kısımdaki ahşaplar boyanmış ve renklilik kazandırılmıştır. Benzer uygulamaları veya çatı modellerini evlerinize, bahçelerinize uygulayabilirsiniz.

Hasır çatılar

Engel & Voelkers Bodrum Modern Balkon, Veranda & Teras Engel & Völkers Bodrum Modern
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Bahçenize yapacağınız ahşap çatı modelinin estetik ve doğal bir çatı olmasını istiyorsanız resimdeki gibi bir ahşap çatı ve hasır karışımı çatı modeli uygulayabilrsiniz. Bu sayede bahçenize, varendanıza veya terasınıza doğallık kazandırılmıştır.

Estetik bahar çatıları

Bahçeleriniz için uygulayacağınız ve sadece bahar aylarında bahçe keyfi yapmak istiyorsanız resimde yer alan ve bahar bahçeleri için tasarlanmış, ahşap çerçeve ve ahşapların aralıklı olarak monte edilmesi ile oluşturulmuş çatı modeli seçebilir istediğiniz takdirde farklı renklere boyayarak görsellik kazandırabilirsiniz.

Hasır sazlar ile çatı modeli

Özellikle teraslarda tercih edilen ve terasın bir kısmını kapatmak için kullanılan çatı modeli olan hasır çatı modelleri, ahşap ana direkler üzerine yine sadece ahşaptan yapılan çerçeveler içine hasır sazların gerilmesi eya resimdeki gibi model verilerek asılması ile elde edilmiştir. Terasların daha estetik ve görsel olması için tercih edilen bu modelleri teraslarınıza uygulayabilirsiniz.

Dekoratif çatılar

Teraslarınıza, bahçelerinize veya istediğiniz özel alanlara dekoratif süslemeli bir çatı modeli uygulamak istiyorsanız resimdeki gibi bir ahşap dekoratif çatı modeli uygulayarak  güneş ışınlarını yüzde 40 kırmış olup, istediğiniz zaman bahçe keyfi yapabilirsiniz. Özellikle dekoratif ve süslemeli çatılardan hoşlananların tercih ettiği çatı modelini sizde uygulayabilirisniz.

Cam çatılar

Modern Balkon, Veranda & Teras Meero Modern

Daha çok apartman çatılarında tercih edilen ve kış bahçesi olarak kullanılan ahşap çerçeveler ve ana direkleri üzerine cam kaplamalar ile yapılan cam çatılar kış aylarında güneşin tadını çıkarmanızı sağlıyor

Görsel çatılar

Teraslar üzerine yapılan ve görsel olması için ahşapların sıra ile yatay ve dikey olarak dekore edilerek oluşturulması sonucu ortaya çıkan çatı modelidir. Sizlerde teraslarınızda doğal ve sadece ahşaptan oluşan, görseli estetik ve terasınızı canlandıran bir çatı modelidir. Sizlerde istediğiniz zaman benzer bir çatı uygulamasını teraslarınızda veya çatılarınızda uygulayabilirisniz.

Çam ağacından yapılan çatılar

Çam ağacı özelliği gereği sıcak ve soğuğu geçirmeyen ve güneşten korudupu için, uzun ömürlü olduğu için çok tercih edilen bir ahşap türüdür. Özellikle sıcak bölgelerde çatılarda veya teraslarda uygulanan ve estetik olarak da vernik ile şık duran çatı modelini uygulayarak istediğiniz gibi bir çatı modeli sahibi olabilirsiniz.

Kamışlardan yapılan ahşap çatılar

Doğallığı ön planda tutan ve görsel ahşap çatı lar isteyenler için örnek resimdeki gibi bir çatımodeli uygulaması yapmalarını tavsiye edebilirim. Tamamen ahşap ana direklerin üzerine ahşap çerçeveler ile oluşturulan karkasların üzerine kurutulmuş kalın kamışların serilerek oluşturulan ahşap çatı modelleri sizinde kolayca uygulayabileceğiniz çatı modelidir.

Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!