Türkiye'deki mutfaklardan kopya çekebileceğiniz 10 pratik fikir | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Türkiye'deki mutfaklardan kopya çekebileceğiniz 10 pratik fikir

Homify Homify
Klasik Mutfak homify Klasik
Loading admin actions …

Evin diğer odalarının planlaması ile kıyasladığımızda mutfak dekorasyonunun çok daha teferruatlı bir iş olduğunu görürüz. Kullanacağımız ekipmanların seçimi, su ve tesisat işleri, elektronik cihazların kurulumu ve yerleşimi ayrı ayrı ustalık gerektiren işlerdir. Mutfak dekorasyonunun bu denli özen gerektirmesinin ana nedeni ise mutfağı kullanırken ihtiyaç duyacağımız özelliklerin diğer odalardan çok daha farklı ve karmaşık olmasıdır. Özellikle mutfağın mimari özellikleri bir takım dezavantajlar barındırıyorsa, örneğin; yeterince geniş değilse veya uzun inceyse, o zaman işimiz daha da zorlaşır. Homify ekibi olarak mutfak dekorasyonunuzu en doğru ve sorunsuz şekilde çözebilmeniz için size Türkiye'deki mutfaklardan 10 muhteşem dekorasyon derledik. Bu tasarımların parlak çözümleri dekorasyonunuzun ilham kaynağı olabilir.

Mutfak dekorasyonunuz için daha fazla örnek tasarıma ihtiyacınız varsa “Aklınızı başınızdan alacak 10 mutfak modeli” başlıklı yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Kullanışlı çekmece ve dolaplar

Mutfak Dolabı Modern Mutfak Erim Mobilya Modern Masif Ahşap Rengarenk
Erim Mobilya

Mutfak Dolabı

Erim Mobilya

Mutfak dekorasyonunuzu uzun yıllar ve sorunsuz bir şekilde kullanabilmek istiyorsanız dolap ve çekmecelerin kalitelerine ve işlevselliklerine çok dikkat etmeniz gerekecek. Ray sistemlerinin sağlam ve kaliteli olması ve mutfak dekorasyonunun çok sayıda depolama alanı içermesi birinci kriteriniz olmalı. Kullanılan malzemelerin cinsini ve dayanıklılığını birkaç farklı kaynaktan sorgulamadan karar vermemenizi tavsiye ederiz.  

Seramik zemin döşemesi

Mutfak zemini için halı kaplama ya da kalitesiz parkeler en büyük hata olabilir. Çabuk eskiyebileceğini ve her an kirlenebileceğini hesap ederek daha dayanıklı ve kolay temizlenen zemin döşemeleri seçmeniz gerekebilir. Bu dekorasyonda size çözüm olabilecek bir fikir var. Desenli seramik zemin kaplamaları hem kullanışlı hem de çok şık oldukları için tercih edilebilir. Özellikle rustik ve kırsal stillerde dekorasyon yapıyorsanız bu öneriyi mutlaka değerlendirin. Zemin döşemesi hakkında daha detaylı fikir almak için döşeme ustalarına danışabilirsiniz. 

Şık duvar kağıtları

Klasik Mutfak homify Klasik

Mutfak tasarımınızı güzelleştirmenin en etkili yöntemlerinden biri duvar kağıtları olabilir. Stilinize uyacak bir duvar kağıdı ile dekorasyonunuzu baştan aşağıya yenileyebilirsiniz. Üstelik dilediğiniz zaman yeni duvar kağıtları seçerek dekorasyonunuzu her daim taze tutabilirsiniz. 

Renkli sandalyeler

Tek bir renkle dekore edilen mutfaklara uygulanabilecek en güzel canlandırma yöntemi renkli aksesuarlar olabilir. Örneğin bembeyaz bir mutfağınız var ve bu görüntüden sıkılmaya başladınız. O halde hemen sandalyelerinize farklı renklerde minderler ya da yüzler diktirerek dekorasyonunuzu yenileyebilirsiniz. Ayrıca farklı renklerde ve hatta modellerde parçaları olan masa sandalye takımları son yıllarda çok moda. 

Uzun ince mutfaklar için modüler tasarım

Modüler tasarım mimari dezavantajları bulunan mutfaklar için adeta bir kurtuluş ilacı gibidir. Mutfağın ölçülerine göre özel olarak üretilen parçalarla hazırlanan modüler mutfaklar her biçimde mutfağı güzelleştirebilir. 

Retro eşyalar

Mekan Tasarımı Modern Mutfak Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Dekorasyonlarda eski ya da eski görünümlü eşyaları kullanmayı seviyorsanız bu dekorasyon sizin ilham kaynağınız olabilir. Hem stili, hem renkleri hem de kullanılan eşyaları ile rakiplerinden ayrılan bu tasarımda örnek alınabilecek çok detay var. Klasik dolaplar, retro buzdolabı ve vintage aydınlatmalar bile bir mutfağı değiştirmeye yeter. 

Şık duvar rafları

Mutfak dekorasyonunuzda boş kalan duvarları bu tip duvar rafları ile hem güzelleştirebilir hem de depolama alanlarınızı artırabilirsiniz. Tasarıma retro bir hava da katan bu duvar raflarını hazır almanız şart değil. Eski ahşap eşyalarınızı kullanarak kendiniz bile yapabilirsiniz. 

Mutfak adaları

DUPONT TÜRKİYE – DuPont™ Corian®: modern tarz , Modern
DUPONT TÜRKİYE

DuPont™ Corian®

DUPONT TÜRKİYE

Mutfaklara hem fazladan kullanım alanı, hem depolama alanı hem de kahvaltı masası kazandıran mutfak adaları son yıllarda mutfak tasarımlarında en çok aranan özelliklerden bir oldu bile. Mutfağınızda mutfak adası için ayırabileceğiniz bir alan varsa bu özelliği mutlaka değerlendirin. 

Rahat mutfak mobilyaları

Geniş mutfaklara uygulanabilecek bir dekorasyon olan oturma grupları, mutfağa fonksiyonellik kazandırmanın yanı sıra güzelleştiriyor da. Stilinize uygun seçeceğiniz herhangi bir oturma grubu, sofa, berjer ya da puf ile hem konforlu hem de şık bir mutfak oluşturabilirsiniz.   

Kendin yap aksesuarlar

homify: modern tarz , Modern

Kullanılmayan eşyaları değerlendirerek küçük aksesuar ve eşyalar yapmak son yılların en etkili dekorasyon çözümü olabilir. Eğer siz de kendin yap projelerini takip etmeyi seviyorsanız basit parçaları el marifetiyle bir araya getirerek muhteşem aksesuarlar üretebilirsiniz. Mutfağınızı güzelleştirmek için bu ekonomik aksesuarları değerlendirmeyi ihmal etmeyin.  

Bu pratik mutfak fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!