Derli toplu bir mutfak için 12 ipucu | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:2982:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Derli toplu bir mutfak için 12 ipucu

nihal e. nihal e.
HAYAL MUTFAK  YAPI MALZ.İNŞ.GIDA TURZ.NAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ – Hayal Mutfak: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Mutfak dağınıklığından kurtulmak ve daha derli toplu tutmak için 12 öneri listeledik. Şimdi sırayla göz atalım.

​1- Gereksiz eşyalardan kurtulun

Her mutfağın demirbaşı olan mutfak dolaplarıyla işe başlayalım. Dolaplar düzenli olmadıkça mutfak da derli toplu görünemez çünkü. O halde ilk önce dolapları düzenliyoruz. Bu da demek oluyor ki dolaplarda bulunan ama hiç kullanmadığımız gereksiz ıvır zıvırdan kurtuluyoruz.

​2- Mutfak temizliği

Tarihi geçmiş gıdalar ya da bir gün lazım olur diye sakladığımız ama hiç kullanmadığımız tabak çanaktan kurtulduktan sonra sıra temizliğe geldi. Eğer mutfak dolaplarınız ahşaptan yapılmaysa bu malzemeye zarar veren kimyasal temizleyiciler yerine ahşaba uygun ürünler satın almalısınız.

​3- Güzel kokular

Mutfak Dolabı Modern Mutfak Erim Mobilya Modern Masif Ahşap Rengarenk
Erim Mobilya

Mutfak Dolabı

Erim Mobilya

Bir odayı güzel ve temiz gösteren şey derli toplu olması kadar iyi de kokmasıdır. Çünkü kötü bir koku ne kadar titiz olursanız olun mutfağınızın kirli olduğu fikrini uyandıracaktır. O halde mutfağın güzel kokması için kolları sıvayalım. Hazır spreyler yerine hoş kokulu bitkiler kullanmak daha iyi sonuç verecektir.

​4- Narin takımlar

with sketches aylin bilgic Endüstriyel
aylin bilgic

with sketches

aylin bilgic

Sık sık kullanmadığınız, daha çok konuklarınıza hazırladığınız sofralarda bulunan porselen, seramik gibi misafir takımlarını her an el altında bulundurmanın pek bir anlamı yoktur. Bu gibi özel parçaları mutfak dolabının daha üst raflarında saklayabilirsiniz.

​5- Akıllı depolama

Eğer çok sayıda mutfak malzemeniz varsa depolama sizin için önemli bir konudur. Çünkü çok fazla tabak, bardak veya yiyecek malzemesi açıkta durursa yığılır ve kötü bir görüntü oluşturur. Düzenli bir mutfak için dekoratif ürünler dışında kalan diğer ürünlerin açıkta durmaması gerekir. Kısacası farklı depolama alternatiflerine göz atmalı, en iyi olanı seçilmeli.

​6- Askı kullanın

Eklektik Mutfak mllm Eklektik

Pratik depolama yöntemlerinden birisi duvar askılarıdır. Kupalardan tutun da bıçak setlerine dek pek çok malzemenizi duvara monte edilmiş askılarda depolayabilirsiniz. Hem el altında bulunur ve kolayca erişirsiniz hem de dolaplarınız sıkışmamış olur. Metal askılar gibi mıknatıslı askılar da oldukça pratik.

​7- Tavaları iç içe koyun

Bardak, çatal, bıçak gibi bir sürü malzemeyi tek tek yerleştirmek zorunda olsak da bazı eşyalar daha pratik saklama imkanı sağlar. Bunların başında tavalar gelir. Eğer bir tava setiniz varsa iç içe yerleştirerek alandan verim sağlayabilirsiniz. Tabii çizilmemesi için peçete koymalısınız içlerine.

​8- Kavanozlar

Dekorelle.com.tr – Mutfaklar için şık dekoratif el yapımı ürünler...: modern tarz , Modern
Dekorelle.com.tr

Mutfaklar için şık dekoratif el yapımı ürünler…

Dekorelle.com.tr

Sık sık kullandığınız nane, kekik, karabiber gibi baharatlar genellikle kavanozlarda muhafaza edilir bildiğiniz gibi. Bu gibi malzemeleri sağlık açısından cam kavanozlara koyun. Bu sayede daha uzun ömürlü olur. Aynı zamanda şeffaf olursa aradığınızı bulmanız daha kolay olur.

​9- En sık kullandıklarınızı göz önüne koyun

Mutfakta seri ve pratik bir şekilde iş yapmanın yolu doğru düzenlenmeden geçer. Yani en çok kullandığınız bardak, tabak gibi malzemeleri her zaman el altında tutun. Böylece vakit kaybetmeden işinizi halledebilirsiniz.

​10- Mutfağı bölümlere ayırın

Eğer mutfağınız yemek odası, salon gibi odalarla iç içeyse sınır koyun. Çünkü salon ve yemek odası gibi yerler genellikle çok sayıda eşyanın ve aksesuarın bulunduğu odalardır. Bunların yüzünden mutfağınız da karışık görünebilir. Her ne kadar arada duvar olmasa da renk seçimleri veya zemin farkı ile mutfakla diğer odalar arasında sınır çizebilirsiniz.

​11- Malzemeleri kullanım amacına göre yerleştirin

Standart bir mutfakta bardak, tabak, çatal, bıçak, tencere, tava gibi sayısız malzeme bulunur. Bunun yanında gıda malzemeleri, konserveler ek olarak tost makinesi, blender gibi çeşitli elektronik aletler de vardır. Tüm bu eşyaları kullanım amacına göre yerleştirmek şüphesiz mutfağı düzenli tutmaya yarar.

​12- Abartıdan kaçının

Bir mutfağı temiz ve tertipli göstermek için aşırıdan kaçınmalısınız. Yani çok fazla aksesuar veya baskın renkler yerine yumuşak tonların olduğu sade bir mutfak tercih etmelisiniz.

Mutfaklarla ilgili daha fazla yazı okumak isterseniz ’Basit ve pratik mutfak sırları’ başlığına bakabilirsiniz.

Bu mutfak fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!