Çok ​sık yapılan 10 temizlik hatası

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Çok ​sık yapılan 10 temizlik hatası

nihal e. nihal e.
Sala Tropical Chic Movelvivo Interiores Tropikal
Loading admin actions …

Yaşam alanımız olan evlerimizi haftanın belli günleri düzenli olarak temizleriz. Kimileri çalıştığı için ihmal eder kimininse daha çok vakti vardır. Günaşırı temizlik yapar. Ne sıklıkla temizlik yaparsak yapalım, hemen hemen herkesin yaptığı bazı temizlik hataları vardır. Bugün 10 başlıkta listelediğimiz hatalara gelin birlikte göz atalım.

​1- Bulaşıkları yanlış yerleştirmek

Günümüzde her evde bulunmasa da bulaşık makinesi kullanımı epey arttı. Kısacası hemen hemen her gün bulaşık makinesi çalıştırılıyor. Ancak yerleştirme ile ilgili hala hatalar yapılmakta. Mesela tabakları iç içe sıkışık bir şekilde koymak yarardan çok zarar getirir. Çünkü bu sıkışıklık yüzünden tabaklar iyi yıkanamaz, lekeler kalabilir.

​2- Temizlik malzemesini doğrudan yüzeye püskürtmek

Sala Tropical Chic Movelvivo Interiores Tropikal
Movelvivo Interiores

Sala Tropical Chic

Movelvivo Interiores

Herhangi bir zemin veya yüzey temizleyeceğiniz zaman deterjan, sprey gibi temizlik malzemelerini direkt yüzeye değil; mikrofiber bezelere sıkın/ sürün sonra temizlemek istediğiniz alanı silin. Bu sayede emin olun daha etkili bir temizlik sağlayacaksınız. Ayrıca bu şekilde temizlik malzemeleri boşa harcanmamış olur.

​3- Tuvalet fırçasını kullandıktan sonra hemen yerine koymak

Salgar: modern tarz , Modern

Bu başlık en sık yapılan temizlik hatalarının başında geliyor. Tuvalet fırçasını kullandıktan sonra hemen yerine koymak yerine önce yıkamak sonra da kurutmak gerekir. Yoksa kısa sürede bakteriler oluşabilir. Bu işlem gözünüzü korkutmasın, tek yapacağınız fırçayı suda durulamak ve yerine koymadan önce beş on dakika kadar kurumaya bırakmak.

​4- Plansız temizliğe girişmek

Light and bright! Klasik Oturma Odası CC Construction Klasik
CC Construction

Light and bright!

CC Construction

Temizliğin doğru düzgün olmasını ve kısa sürede yapılmasını istiyorsanız hemen işe girişmek yerine bir plan yapın. Örneğin yatak odası, mutfak, banyo, balkon vs. hangi odaları temizleyecekseniz önce yapacağınız işi belirleyin. Sonra her bir oda için süre belirleyin, gereksiz işlerle vakit kaybetmeyin. Mesela yatak odasını temizlerken aynı anda giysileri düzenlemeye başlamayın. O başka bir günün görevi.

​5- Talimatları okumamak

&New: minimalist tarz , Minimalist
&New

Robot Side table

&New

Kullandığınız deterjan, çamaşır suyu ve benzeri ürünleri olması gerektiği kullandığınıza emin misiniz? Örneğin çamaşır suyunun tahrip edeceği bazı yüzeyler vardır ya da ahşap parkeler için özel ahşap temizleyicisi kullanmalısınız. Sadece birkaç saniye ayırarak ürün etiketlerini okuduğunuz zaman hangi ürünü nerede kullanacağınızı bilir, boşa para ve zaman harcamazsınız.

​6- Güneşli günlerde pencere silmek

Window Bay Seat Modern Oturma Odası homify Modern
homify

Window Bay Seat

homify

Bu da en bilinen yanlışlardan bir diğeridir. Güneşli günlerde pencere silmek hatadır çünkü güneş ışınları camı ısıtır, bu da parlamalara sebep olur. Yani iyi temizlediğinizi sanırsınız ancak bu durum aldatıcıdır. Tabii yağmurlu havalarda cam silin anlamına gelen bir şey demiyoruz. Sadece güneşin en yoğun olduğu öğlen saatlerinden kaçının. Sabahın erken saatleri iyi bir seçim örneğin.

​7- Süngeri iyi temizlememek

Sürekli suyun sabunun içinde olduğundan bulaşık süngerinin temiz olduğunu farz ederiz. Ancak ne yazık ki bakteri toplar. Bunun için en iyi çözüm bulaşık süngerini kısa sürede yenilemektir. Tabii daha masrafsız bir çözüm de mümkün. Süngeri bulaşık makinesine koyduktan sonra mikrodalga fırında çok kısa bir süre bekletin. Soğuduktan sonra tekrar kullanabilirsiniz.

8- Elektrik süpürgesinin aparatlarını kullanmamak

Residência A & F Klasik Oturma Odası Lyssandro Silveira Klasik
Lyssandro Silveira

Residência A & F

Lyssandro Silveira

Temizlikte kullandığımız elektronik aletlerden biri olan elektrik süpürgesinden maksimum verim sağlamak için tüm aparatlarını kullanmalıyız. Çünkü tüm o başlıkların birer kullanım amacı vardır. Onlar sayesinde daha etkili temizlik yapılır.

​9- Fırçayı aynı yönde silmek

Yer döşemesini silerken genellikle ileri geri ve sağa sola şeklinde fırçayı hareket ettiririz. Oysa bu, kirin olduğu yerde kalması anlamına gelmektir. Aynı yönde hareket ettirmek yerine S veya Z şeklinde hareket ederek silin.

​10- Görev paylaşımı yapmamak

Kısa süreli etkili bir temizlik yapmak istiyorsanız plan yapıp süre belirlemek kadar yardım da alabilirsiniz. Temizlik yaparken gerçekçi düşünmek size her zaman kazandırır.

Bu yazıyı beğendiyseniz ’İç açıcı bir mutfak için 13 orijinal fikir’ başlığına bakabilirsiniz.

Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!