Küçük teras ve bahçeler için 14 harika çiçek yatağı

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Küçük teras ve bahçeler için 14 harika çiçek yatağı

nihal e. nihal e.
3Deko :  tarz Bahçe
Loading admin actions …

Eğer çok büyük bir bahçeye sahip değilseniz hala bitki yetiştirebilirsiniz. Sadece nereye ekeceğinizi bilin. Çiçeklerden çalılara ve hatta ağaçlara dek pek çok yeşil bitkiyi mevcut alanınıza uygun çiçek yatakları içinde yetiştirebilmeniz mümkün. Aşağıda sizin için seçtiğimiz örnekleri inceleyerek siz de bahçenizi güzelleştirin.

​Havuz çevresi

avidra:  tarz Bahçe

Resimdeki örnekte havuz kenarına yapılmış bitki yatağını görüyoruz. Havuz süslemeleri için ideal olan bitkiler havuzu çevreleyen seramik taşlar içinde yer alıyor. Sonuç gayet iç açıcı.

​Beyaz çerçeve

David James Architects & Partners Ltd:  tarz Bahçe
David James Architects & Partners Ltd

Brudenell Avenue, Canford Cliffs, Poole

David James Architects & Partners Ltd

Güzel bir avlu içinde yer alan bakımlı çimleri beyaz duvarlar vurgulamış. Küçük ağaç ve bitkiler içinse duvar dibinde bir bitki yatağı yapılarak çimler bozulmamış.

​Beyaz taşlar

İkinci örnekte yine küçük bir çim alanı ve duvar diplerinde tropik ağaçların bulunduğu bir peyzaj çalışması görüyoruz. Ağaç ve koyu renkli bitkiler toprakla değil beyaz çakış taşlarıyla örtülmüş. Toprak yerine tercih edebileceğiniz çakıl taşları ile daha estetik bir bahçe elde edebilirsiniz.

​Merdiven basamağında çalılar

avidra:  tarz Bahçe

Sıradaki tasarım basit ama oldukça güzel. Bahçeye bakan veranda çim alanından daha yüksek bir zeminde yer alıyor. Burası güneşlenmek için hazırlanmış ve iki adet şezlong yerleştirilmiş. Önünde tek basamaktan oluşan bir merdiven var. İşte o basamağa küçük çalılar eklenerek kolay ama sıra dışı bir tasarım elde edilmiş.

​Hem mobilya hem çiçek yatağı

Bu örnek gayet kullanışlı ve pratik. Bahçe kenarları oturma alanı olarak değerlendirilerek ek mobilyaya ihtiyaç duyulmamış. Bunun için de bank şeklini andıran L biçiminde ahşap koltuk tasarlanmış. Koltuğun yaslanma kısmı ise çiçek yatağı olarak kullanılarak hem işlevsel hem estetik bir manzara meydana gelmiş.

​Teras

Çiçek yataklarını bahçe yerine terasta da kullanabilirsiniz. Örneğin bu resimde bordo renkli teras duvarı boyunca blok çiçek yatakları konulmuş. Yeşil ile tamamlanan bordo duvarlar şimdi daha güzel görünüyor.

​Yüksek bitki yatağı

Yine bir teras örneği. Bu defa beton yerine ahşap çitlerden yapılma bir teras duvarı var. Çitin üstünde ise yine aynı malzemeden yapılma bitki yatağı tasarlanmış. Yüksekliğinden ötürü sonradan eklenmiş hissi uyandırıyor. Eğer teras manzarası güzel değilse iyi bir fikir olabilir.

​Koyu ahşap

Sırada bordoya yakın koyu tonlu ahşap ile kaplanmış bir bahçe örneği var. Yine aynı malzemeden bir bitki yatağı yapılarak bir ağaç eklenmiş. Yerdeki mum ve ahşabın koyu tonuyla hoş bir manzara resimdeki.

​Hem bank hem bitki yatağı

Yüksek duvarlı teras örneğinde ahşapla kaplı kısımda hem oturma alanı sağlamak için bank hem de çeşitli boyutlar çiçek yatakları tasarlanmış.

​Merdiven kenarı

Planta Paisajistas:  tarz Bahçe
Planta Paisajistas

Garden in Madrid

Planta Paisajistas

Bahçeye inen merdiven yanında kalan toprak alan boş bırakılmaktansa küçük yemyeşil çalılar sıkı bir şekilde ekilerek bu harika görüntüyü meydana getirmiş.

​Duvar dipleri

Bir başka teras örneğinde bu defa koltukların arkasına, duvar diplerine beyaz beton çiçek yatakları yapılmış.

​Korkuluk

Küçük güzel terası çevreleyen şeffaf camdan yapılma korkuluk önlerine eklenen çiçek yatakları rengarenk görünümleriyle terası daha da güzelleştirmişler.

​Bina dipleri

Yine bir bahçe örneği karşımızda. Bina kapısı ile sokağa bakan ön bahçe alanı çok geniş olmadığından kısa bakımlı çimlerle değerlendirilmiş. Diğer örneklerde genellike duvar dibine eklenen bitki yatakları bu defa bina bitişiğine tasarlanarak ilgi çekici bir görünüm elde etmiş.

​Manzaraya karşı

3Deko :  tarz Bahçe

Belki enfes deniz manzarasına karşı bitki kullanmak pek akıllıca görünmeyebilir ancak şeffaf veya demir korkuluğunuz varsa kısa boylu çalılar veya çiçeklerle daha cazip hale getirebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz ’8 şahane ahşap pergola örneği’ başlığına göz atabilirsiniz.

Bu çiçek yataklarını siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!