Evdeki ölü alanları nasıl değerlendirebilirim?

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Evdeki ölü alanları nasıl değerlendirebilirim?

nihal e. nihal e.
Hélène Dabrowski Interiors:  tarz Banyo
Loading admin actions …

Oturma odasından yatak odasına, mutfaktan banyoya dek evinizi her bölümünde mutlaka kullanılmayan ölü bir alan vardır. Aşağıdaki örnekleri inceleyerek siz de evinizdeki boşlukları akıllıca değerlendirin.

​Merdiven altı bahçesi

İlk örneğimiz bir merdiven altı çalışması. İki veya daha çok katlı evlerde bulunan merdivenlerin altında kalan kısım genel olarak atıl kalır. Bu alanı değerlendirmek için pek çok şey yapılabilir. Örneğin mevcut boşluğa özel dolaplar tasarlanabilir. Ancak bu tür bir ihtiyaç yoksa daha dekoratif bir fikir olarak merdiven boşluğunu bahçe olarak değerlendirebilirsiniz.

​Küçük çalışma odası

Evdeki ölü alanlardan bir diğeri kapı yanı boşluğudur. Kapı yanına koltuk ve ayna gibi dekoratif süslemeler yapabilirsiniz ancak daha temel ihtiyaçlarınız varsa buna göre bir çözüm de üretebilirsiniz. Örneğin resimde kapı yanı boşluğu çalışma odası olarak tasarlanmış. Bunun için ek bir duvar yapılarak küçük bir kabin şeklinde çalışma odası oluşturulmuş. Sonuç gayet kullanışlı.

​Tavan arasına özel tasarım

Günümüzde git gide daha çok evde görmeye alıştığımız giysi odaları için genellikle evin en küçük odası tercih edilir. Tavan araları da giysi odası için oldukça idealdir. Çünkü tavan araları eğimli çatısından ötürü pek kullanışlı değildir. Tavan arasına özel olarak yaptıracağınız dolaplar ise güzel bir giysi odası oluşturabilirsiniz.

​Banyoda koltuk

Her ne kadar ilk anda kulağa sıra dışı gelse de geniş bir banyonuz varsa pekala koltuk da koyabilirsiniz. Özellikle resimdeki gibi geniş pencereli bir banyo ise bu güzel alanı değerlendirmeden olmaz. Gördüğünüz gibi gayet estetik duruyor.

​Sıra dışı merdiven tasarımı

Bu örnek göze hitap ettiği kadar fonksiyonel de. Ahşap merdiven basamaklarının içi açık raflık olarak kullanılmış. Böylece hem özgün hem de kullanışlı bir çalışma ortaya çıkmış.

​Yatak altı boşluğu

Tadilat Firması  – Kadıköy Tadilat:  tarz Çocuk Odası
Tadilat Firması

Kadıköy Tadilat

Tadilat Firması

Ölü alanları şöyle bir düşününce aklınıza yatak altı da gelecektir. Genellikle yetişkin yatakları işlevsel olarak kullanılmaz ancak çocuk yatakları az yer kapladığından alt kısmı pekala çekmece olarak değerlendirebilir. Hatta fazla yer kalırsa yanına bir dolap da ekleyebilirsiniz.

​Duvar içi raflık

Biraz da salona göz atalım. Oturma odalarında boş alan eşyaların yerleştirme düzenine göre değişebilir. Örneğin koltukları ortaya koymak yerine duvara dayarsanız odada hareket alanı artar. Bir de koltuk üstüne duvara gömülü raflığınız varsa bu işten gerçekten anlıyorsunuz demektir.

​Pencere önüne çalışma masası

Bilgece Tasarım – Mekan Tasarımı:  tarz Çalışma Odası
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Yine bir oturma odası örneği. Fakat bu defa daha küçük oda. Resimden anlaşıldığı üzere aynı zamanda çalışma odası burası. Tek camlı uzun pencere önüne çalışma masası eklenerek pencere ile zemin arasında kalan boşluk akıllıca kullanılmış.

​Katlanabilen yatak

MINBAI:  tarz Yatak Odası

Resimde gördüğünüz bir stüdyo dairenin yatak odası. Mevcut alan epey sınırlı olduğundan her bir köşe verimli olarak değerlendirilmiş. Daha önce yatak altı boşluğuna çekmece yapıldığını görmüştük. Bu örnekte ise katlanabilen yatak yapılarak yatağın kapladığı boşluk avantaja çevrilmiş.

​Dolap kapakları

homify:  tarz Mutfak
homify

Bespoke oak larder

homify

Sıradaki örnek oldukça başarılı. Resimde gördüğünüz mutfak dolabı bir nevi dolap içinde dolap görünümünde. Dışı beyaz içi ahşap dolap raflarına istediğiniz her şeyi depolayabiliyorsunuz. Hatta mikro dalgayı da. Üstelik dışa doğru açılan kapaklara raflık eklenerek depolamadan maksimum verim sağlıyorsunuz.

​Merdiven bitimi

Merdiven altı boşluğunu nasıl değerlendireceğinizi gördük. Peki ya merdiven bitimi? Özellikle duvara yakın dar bir alandaysa. O halde örnekteki tasarım tam olarak size göre. Merdivenin bulunduğu zemin yükseltilerek alt kısmı çekmece olarak kullanılırken ahşap kaplamasından ötürü üst kısmı da oturma alanı olarak değerlendiriyor.

​Bisikleti duvara asmak

Escapefromsofa – CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT:  tarz Mutfak
Escapefromsofa

CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Son örneğimiz bir antreden. Bir fotoğrafla süslenen dar duvar alanına boru yardımıyla bisiklet asılmış. Bu sayede bisiklet gereksiz yer kaplamazken duvar da daha işlevsel hale geliyor.

Bu yazıyı beğendiyseniz ’Büyüleyici bir evden kopya çekebileceğiniz 11 fikir’ başlığına göz atabilirsiniz.

Bu alan tasarruf fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!