Muebles Flores Torreblanca:  tarz

Her küçük evin ihtiyacı olan 10 mobilya parçası

Özlem K. Özlem K.
Loading admin actions …

Küçük evleri şık ve fonksiyonel bir biçimde dekore etmek günümüzde eskiye oranla çok daha kolay. Eskinden küçük boyutlu evler bugünkü kadar yaygın değilmiş ve hatta birçoğu büyük evlerin sonradan ufak dairelere bölünmesiyele oluşturuluyormuş. Yaygın olarak küçük evler inşa edilmediği için de küçük evlere uygun mobilya üretimi de fazla olmuyormuş. Dikkat ederseniz, eski eşyalar tıpkı eski arabalar gibi kallavi boyutlarda. 

Günümüzde ise özellikle şehirlerde konutların boyutu oldukça küçüldü. Merkezi konuma sahip arsaların çok kıymetli olması bu küçülmenin temel nedeni, ancak birçok insan da başa çıkması çok daha kolay olan bu küçük evleri tercih ediyor. Kısacası, alan memnun satan memnun. Küçük evlerin sayıda artması elbette mobilya sektöründe de bazı değişimlerin olmasını sağladı. Küçük boyutlu evlere uygun, hem şık hem de fonksiyonel eşyalar bulmak artık çok daha kolay. Odaların içlerini tıkış tıkış hale getirmeden, ferah ve sade olmalarını sağlayarak şık bir dekorasyon oluşturabilirisiniz. Bu yazımızda küçük evler için ideal olan birkaç mobilya parçasını bir araya getirdik. Şık görünümlerinden ödün vermeden işlevlerini kusursuzca yerine getiren bu küçük ve işlevsel parçalar sizin evinizin dekorasyonu için de ihtiyaç duyduğunuz türde mobilyalar olabilir!

Alan tasarrufu sağlayan çok amaçlı bir çalışma masası

studio michael hilgers: modern tarz Çalışma Odası
studio michael hilgers

setup: Der Wohnbaukasten als beidseitig nutzbarer Pärchen-Sekretär

studio michael hilgers

Fotoğrafta yalnızca küçük evlere değil, her eve yakışacak, çok fonksiyonlu ancak çok da az yer kaplayan harika bir mobilya parçası görüyoruz. Eski zamanların mektup masalarına benzeyen bu tasarım raf, dolap ve tezgah kısımlarından oluşuyor. Yalnızca yetişkinler için değil, çocuk odaları için de ideal bir mobilya parçası.

Transparan raf sistemi

Transparan mobilya parçaları mekanları küçültmeden işlev sağladığı için özellikle küçük evler için ideal taasrımlar. Işığı komple geçiren böyle bir raf mekanı hiç küçültmeden dünyanın eşyasını alacaktır. Bu tür şeffaf, pleksiglas mobilya parçalarından sehpalar de alanı küçültmeden işlev sağlayan şık ve trendi mobilya parçalarından biridir.

Bünyesinde depolama alanı barındıran bir karyola

Allnatura: rustik tarz tarz Yatak Odası
Allnatura

Schubkastenbett Viga

Allnatura

Bazalı karyolaların görünümünden hoşlanmıyorsanız, çekmeceli karyolalar sizin için iyi bir alternatif olabilir. Oldukça geniş bir depolama alanı sağlayarak içinde çok sayıda eşya alabilen bu tür karyolalar küçük evlerin olmazsa olmaz mobilya parçları arasında.

Açılır kapanır bir yemek masası

homify:  tarz Balkon, Veranda & Teras

Konuklarınız olduğu zamanlarda açıp büyütebileceğiniz, diğer zamanlarda ise küçük haliyle kullanabileceğiniz bir yemek masası da küçük evlerin olmazsa olmaz mobilya parçalarından olmalı. Günümüz mobilyalarında açma kapama fonksiyonu çok pratik ve bir masayı açmak yalnızca saniyeler sürüyor.

Hafif ve modern yemek masası sandalyeleri

BoConcept Germany GmbH: modern tarz Yemek Odası
BoConcept Germany GmbH

Granada Tisch und Zarra Stühle

BoConcept Germany GmbH

Açılır kapanır yemek masasına takım olarak hafif, modern ve sade sandalyelerin eşlik etmesi, ağır, büyük, klasik sandalye modellerinin kullanılmaması tercih edilmelidir. Diyelim ki normalde dört kişilik olan masanız açıldığı zaman altı kişiliğe dönüşüyor; bu durumda altı adet bir örnek sandalye kullanmalı, iki adet sanldayeyi de başka alanlara uygun bir biçimde yerleştirebilmelisiniz. 

Ayna kaplamalı bir şifonyer

My Furniture: kolonyal tarz tarz Giyinme Odası
My Furniture

Cape Verde Mirrored Chest with 3 Drawers

My Furniture

Son dönemin en trendi mobilya parçalarından biri: Ayna kaplamalı şifonyer! Küçük mekanların geniş ve ferah görünmesi için duvarlarda ayna kullanılması gerektiğini bilirsiniz. Aynı şeyi neden şık bir şifonyer ile sağlamayasınız?

Transparan, hafif bir ayakkabı rafı

Loaf: endüstriyel tarz tarz Koridor, Hol & Merdivenler
Loaf

Mish-Mesh storage

Loaf

Evin giriş kısmında ayakkabıların konulacağı bir rafa ihtiyaç duyarız. Eğer uygun bir portmantonuz yoksa ya da alanınız portmanto için fazla darsa, ayakkabıları trannsparan, mekanda geniş ve karanlık bir kütle olarak yer almayacak, hafif bir ayakkabı raf setine koyabilirsiniz.

Zarif bir yataklı kanepe

Livarea: minimal tarz tarz Oturma Odası
Livarea

Schlafsofa Pil-low

Livarea

Yatılı konuklar için yatak olarak kullanılacak bir kanepeye de ihtiyacınız olacaktır. Klasik çekyatların ne kadar sevimsiz olduğunu bilirsiniz… Ancak ne mutlu ki artık seçenekler çok daha fazla! Hem stil sahibi, şık hem de yatak olarak kullanılabilecek modern kanepe çeşitlerini birçok mobilya mazağazında bulabilirsiniz. Sade ve modern bir çizgide olması çok önemli!

Banyo için raflar

Küçük evlerin banyo ve varsa tuvaletleri de haliyle oldukça küçük oluyor. Oysaki banyolarda depolamamız geeken eşya sayılsı bir hayli fazla. Bu nedenle banyo duvarlarını işlevsel hale getirmek ve ihtiyaç duyduğumuz depolama alanları için duvar raflarını kullanmak mantıklı olacaktır.

Katlanır masa ve sandalye takımı

Rasa en Détail: iskandinav tarz tarz Balkon, Veranda & Teras
Rasa en Détail

Set Design BUTLERS Gartenkatalog 2015

Rasa en Détail

Balkon ve teraslar için pratik katlanabilir masa modelleri’ başlıklı yazımızda birçok güzel katlanır masa ve sandalye modelini bir araya getirdik, göz atmayı unutmayın!

Bu pratik mobilya fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!