Türkiye'den 8 kullanışlı mutfak tasarımı | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Türkiye'den 8 kullanışlı mutfak tasarımı

Özlem K. Özlem K.
MISCELLANEOUS HOME PROJECT Modern Mutfak HİSARİ DESIGN STUDIO Modern
Loading admin actions …

Mutfak bir evin kalbidir. Gün içerisinde yemek hazırlığıyla uzun saatlerin geçtiği, yemeklerin yendiği, tüm ailenin bir araya toplandığı, hatta bazen misafirlerin bile ağırlandığı bu mekan içimize sinen, güzel ve işlevsel bir yapıdaysa, yemeklerimiz daha keyifli hale gelir. Eskimiş, kötü durumdaki bir mutfakta kimsenin ne yemek yapası he de yemek yiyesi gelir. Çatlamış, kırılmış fayanslar, damlatan armatürler, yıptanmış lavabolar, kötü görünen, yetersiz dolaplar, tezgahlar, dağınık bir alan, kötüaydınlatma, ne kadar temizlerseniz temizleyin asla pırıl pırıl görünmeyen bir mutfak… Kim böyle bir yerde mutlu olabilir ki? Mutfak sevgiyle ve emekle özdeşleşen bir yerdir, evin en baştaki çalışma alanıdır ve kesinlikle evin maliklerinin beğenilerine uygun, ihtiyaçlarını karşılayan ve tam olarak içine sinen bir şekilde olmalıdır.

Mutfak tadilatı yaptırmaya karar verdiğinizde seçimlerinizi çok iyi yapmalısınız. Kötü kaliteli ve kısa sürede yıpranacak ürünlerden kaçınmakta fayda var. Yaptıracağınız mutfağı yıllar boyunca kullanacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Badaa yaptırır gibi sık sık mutfak değiştirmek pek mümkün olmuyor. Buna ne maddi imkanlar dayanır ne de telaşı, uğraşısına dayanılır. Dolayısıyla, bir kez mutfak yaptırdık mı, bunu belki de on yıllarca kullanacağımızı göz önünde bulundurmak çok çok önemlidir. Bütçemizi zorlamak durumunda kalsak dahi mümkün olduğunca kaliteli ürünler seçnek bu bağlamda büyük önem taşımaktadır. Ayrıca özel bir merakınız yoksa, geçici trendlere pek itibar etmemek ve yıllar boyunca kullanılsa da asla demode olamayacak, sade ya da klasik stillere yönelmek doğru bir yaklaşım olabilir.

Bugün sayfamızda yeni mutfak yaptırmayı planlayan okuyucularmızın özellikle ilgilerini çekecek, tamamı ülkemizden en güzel ve kullanışlı mutfak modellerini inceledik. Umuyoruz ki, sizler de aralarından kendi hoşunuza giden, ihtiyaçlarınıza cevap verecek türde bir mutfağa rastlarsınız.

1. İşlevsel köşeler

GN İÇ MİMARLIK OFİSİ – iç mimari tasarım mutfak: modern tarz , Modern
GN İÇ MİMARLIK OFİSİ

iç mimari tasarım mutfak

GN İÇ MİMARLIK OFİSİ

İlk örneğimiz Bakırköy'de konumlanmış bir villadan. Siyah beyaz ikilisinin kusursuz uyumuna tanık olduğumuz bu mutfakta köşe ünitelere özellikle dikkat. Mutfak yaptırırken ölü alan bırakmamaya ve köşeleri de en iyi şekilde, kolay ulaşılır bir biçimde değerlendirmek gerekmektedir.

2. L şeklinde bir tezgah

MISCELLANEOUS HOME PROJECT Modern Mutfak HİSARİ DESIGN STUDIO Modern
HİSARİ DESIGN STUDIO

MISCELLANEOUS HOME PROJECT

HİSARİ DESIGN STUDIO

Açık planlı bir yaşam alanına sahipseniz, yemek ve oturma alanları ile mutfağı ayırmanının en iyi yolu ada ya da yarım ada şeklinde olan ünitelerdir. Üstelik, ünitelerin bir yanı mutfak işlevi görürken, diğer yanları da bar tezgahı işlevi görebilir.

3. Küçük mutfakta L tezgah

L şeklinde birtezgah için mutfağınız illa büyük olmasına gerek yok, küçük bir mutfakta da böyle bir tezgah başarıyla uygulanabilir. Bu örnekte L'nin bir bacağı duvar dibinde yer alıyor.

4. Çatı katına sıradışı bir mutfak

Bu örneğimiz ise Bebek'teki bir çatı katı daireden. Görüyoruz ki, mekan ne kadar sıradışı, şartlar ne kadar zor olursa olsun, şık ve işlevsel bir mutfak tasarlamak mümkün. Bu mutfakta pişirme üniteleri mutfak adasına yerleştirilmiş, ağimin fazla olduğu alanlar tegzha olarak değerlendirilmiş. 

5. Mutfak için en uygun oturma grupları

Mutfağınızda yeriniz müsaitse standart bir masa ve sandalyeler tercih edebilirsiniz. Özellikle açık planlı mutfaklarda bar şeklindeki alanlar da son derece şıktır. Bu ikisi dışında,fotoğraftaki örnekte de gördüğümüz, harika alan tasarrufu sağlayan, duvar dibine yerleştirilmiş bank biçmindeki oturma grupları da idealdir.

6. Boydan boya dolaplar

Depolama alanlarını büyültmek içib tabandan tavana uzanan dolaplar da idealdir. Klasik tezgah altı ve duvar ünitesi şeklindeki dolaplar yerine, boynda boya bir dolap dünyanın eşyasını alacaktır. Hele ki mutfağınız küçükse, böyle bir tasarım idealdir. Yine de yeterli çalşma tezgahı bırakmayı unutmayın!

7. Lavaboyu pencere önüne yerleştirin

M&E TEKİNTAŞ HOME Kırsal Mutfak yücel partners Kırsal/Country
yücel partners

M&E TEKİNTAŞ HOME

yücel partners

Eğer mekanınızı şekli buna imkan tanıyorsa, lavabpnuzu mutlaka pencere önüne yerleştirin. Bu hem çok şık bir görünüm oluşturacak hem de lavaboyu kullanırken doğal gün ışığından faydalanma imkanı tanıyacaktır.

8. Dolap detayı

ANTRASIT MUTFAK Modern Mutfak Ada Ahşap Modern
Ada Ahşap

ANTRASIT MUTFAK

Ada Ahşap

Önemli bir başka unsur ise dolaplarınızın mümkün olduğunca işlevsel olması. Özellikle büyük boyutlu olan dolapların raflarının raylar üzerinde öne doğru çıkabilmesi, arkada kalan ürünlere ve eşyalara da kolayca ulaşabilmemiz açısından kolaylık sağlayacaktır.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ’Banyonuzu yenilemenize neden olacak 30 banyo modeli’ başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu mutfak modellerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!