Çok özel cafe ve bar tasarımları | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Çok özel cafe ve bar tasarımları

Aydin Sanli Aydin Sanli
TAVUKÇU LOKANTASI Ayaz Ergin İç Mimarlık Modern
Loading admin actions …

Kentlerde yaşayan çoğu insanın sık uğradığı bir bar ya da cafe vardır. Bazen kadim dostlarla buluşma noktası olan bu mekanlar, bazen de internet bağlantısından yararlanılan ofislere dönüşüyor. Her ne amaçla gidilirse gidilsin, kendine has bir atmosferi olan mekanlar herkeste güzel duygular uyandırır. 

Karakter sahibi mekan diye bir niteleme var. Bir mekanın karakter sahibi olması için illa da son moda trendlere sahip olması ya da çok lüks olması gerekmiyor. Bir tasarımcının özgün dokunuşları salaş görünümlü bir mekana bile karakter kazandırabiliyor.

Bu yazımızda tamamı yerli tasarımcıların elinden çıkmış bar-cafe ve restoran tasarımlarını mercek altına aldık. Modernden otantiğe farklı tarzlarda seçtiğimiz mekanları görmeye hazırsanız haydi turumuza başlayalım. 

Endüstriyel mekan

Kumsaati 5K MİMARLIK

İlk olarak sizi çok hoş bir bara götürüyoruz. Barımızın ismi Kum Saati. Barın iç mekan tasarımı 5K Mimarlık'a ait. 2004 yılında Gülsüm ve Murat Bodur tarafından kurulan firma müşterilerine iç mekan tasarımları konusunda hizmet veriyor. Merkezi Caddebostan'da bulunan firma müşterilerini dinleyip onların vizyonlarına uygun projeyi geliştirerek, müşterilerin beklentilerini karşılamayı düstur edinmiş. 

Bu hoş bar tasarımında da aynı şekilde müşteriyle birlikte çalışılmış. Tarihi bir binada yer alan mekan, binanın mimarisinin de verdiği imkanla endüstriyel tarza yakın bir mantıkla tasarlanmış. Sıvayla kapatılmamış ateş tuğla iç mekanıyla dikkat çeken barda bir başka göze çarpan unsur ise ili çeşit bar sandalyesi kullanılmış olması. Bir tür ahşaptan oluşurken diğeri metal iskeletiyle mekanın genel havasıyla kontrast oluşturuyor. Tavanda asılı pervaneler mekanın atmosferiyle çok uyumlu birer aksesuar olmuş. 

Tasarımcı işi Tavukçu

Ankaralı olup ya da bir dönem Ankara'da yaşayıp da Tavukçu Lokantası'nı bilmeyen yoktur. Ankara'nın en merkezi yeri Kızılay'da salaş bir meyhane olan Tavukçu'nun her kesimden, özellikle de mürekkep yalamış müşterileri vardır. Yazın bahçesinde çok zor bulunan bu Ankara klasiği mekan Ankara'nın son dönemdeki en trend bölgesi Çayyolu'nda da bir şube açmış. Ancak şube Tavukçu'nun klasik mekanı gibi salaş değil, daha çok Çayyolu çevresindeki aileler hitap edecek bir tarzda tasarlanmış. Tasarımın arkasında da Ayaz Ergin İç Mimarlık'ın hünerli elleri var.

Mekanı tasarlarken çok da aşırıya kaçmayan Ayaz Ergin mekanda Tavukçu ruhunu yaşatmış. Bu şekliyle sadece Tavukçu ruhuna biraz makyaj yapmış desek yanlış olmaz. Masalar orijinal tavukçuda olduğu gibi beyaz renkte seçilmiş ama sandalye ve masa örtülerinde toprak rengi ve lacivert tonlarda ekoseli kumaşlar tercih edilmiş. Zemin, duvarlar ve taş döşeli sütunlar doğal bir atmosfer yaratmış. 

Kahvenizi nasıl alırsınız?

Kahvelium Kahve Evi & Bistro StellaStil İç Mimarlık Modern
StellaStil İç Mimarlık

Kahvelium Kahve Evi & Bistro

StellaStil İç Mimarlık

Şimdiki durağımız Konya. Konya merkezli StellaStil İç Mimarlık'ın imzasını taşıyan Kahvelium kahve evi Konyalıların huzur bulduğu mekanlar arasında yerini almış. Mimari tasarımların sunumundan hayata geçirilmesine kadar sürecin başından sonuna hizmet veren firma kahve evi için siyah ve gri tonları tercih etmiş. Çok da iyi etmiş. Mekanın bir duvarı tuğla kaplı. Diğer duvarlarda ise yer döşemeleriyle uyumlu karolar göze çarpıyor. Bu mekanda dünya kahvelerinin tadına varırken arkadaşlarla edilecek sohbetlerin tadına doyum olmaz diye düşünüyoruz.  

Ege usulü

homify Akdeniz

Resme bakınca bu mekanın Yunan Adaları'nda ya da bir Ege kasabasında olduğunu düşünmüş olabilirsiniz ama yanıldınız. Evet amaçlanan şey de bu etkiyi yaratmaktı. Yani tasarımcılar çok başarılı bir iş çıkarmış. İstanbul Bahçelievler'de bulunan Tepeli Mimarlık tarafından tasarlanan bu balık restoranı Büyükçekmece'de bulunuyor.

Restoranın web-sitesi de sizi şu sözlerle karşılıyor: 

Ege'de bir Rum kasabası. Denizle kucak kucağa bir balık lokantasındasınız.Masanızda Türk-Yunan mutfağının leziz mezeleri… Dostlarınızla koyu bir sohbettesiniz.

Bu güzelliğe İstanbul'da kavuşmak istemez misiniz?

Cevabınız evet ise Büyükçekmece'ye kadar gitmeniz yeterli olacaktır. 

Dön baba dönelim

Tunisian restaurant Modern Balkon, Veranda & Teras BA DESIGN Modern
BA DESIGN

Tunisian restaurant

BA DESIGN

Arge Yapı'nın Tunus'ta gerçekleştirdiği bu restoran projesinin en büyük özelliği mekanın dönüyor olması. Masalar mekanın içinde dönen bir platformun üstünde yer alıyor. Bu şık restoranın tasarımında ise genç tasarımcı Burcu Aydoğdu'nun parmağı var.

Bu mekânlardan hangisine içiniz en çok ısındı? Fikirlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!