Sıkça yapılan 7 aydınlatma hatası

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Sıkça yapılan 7 aydınlatma hatası

Aydin Sanli Aydin Sanli
Partner Design:  tarz Oturma Odası
Loading admin actions …

Bazen ev dekorasyonunda yaptığımız bazı hataları görmezden geliriz ve evimize hak ettiğinden fazla övgüde bulunabiliriz. Bunda bir sıkıntı yok. Ama hata yaptığımız alan evin aydınlatmasıysa, bu hataları örtbas etmek çok da kolay olmaz. 

Bugün size aydınlatma konusunda sıkça yapılan yedi yanlışı derledik ki siz de aynı hatalara düşmeyiniz. Tabii halihazırda bu hatalardan birini siz de yapmışsanız, bu yazı düzeltmenize yardımcı olacaktır. Banyodan mutfağa kadar evinizi doğru aydınlattığınızdan emin olmak için bu yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

1. Tek bir ışık kaynağına yaslanmak

Elbette bir alanı aydınlatmak için temel bir ışık kaynağına ihtiyaç vardır ama bu tek kaynak hiçbir zaman yeterli olmaz. Ana ışık kaynağı daha güçsüz de olsa başka ışık kaynaklarıyla desteklenmelidir. Tek bir ampulün yeterli olacağı düşüncesinden vazgeçin.

2. Çok parlak ışıklar kullanmak

Studio Hooton :  tarz Banyo
Studio Hooton

Luxury Bathroom

Studio Hooton

Genelde en parlak ampul ve spotları almak gibi bir eğilim vardır. Ama bir iç mimara sorarsanız, bunun büyük bir hata olduğunu hiç tereddüt etmeden size söyler. 

Gün ışığı ayarındaki parlaklı ihtiyacınız olan en parlak ışıktır ve bu güçte ışıklar da çok hoş bir ambiyans yaratabilir.

3. Elektrik gücünü düşünmemek

Boatswain Lighting:  tarz Oturma Odası
Boatswain Lighting

Nuage Chandelier

Boatswain Lighting

Işıklarınızın kaç vat olduğunu göz önünde bulundurmanız gerek. Işıklarınızın vatını düşürerek hem ciddi miktarda enerji ve para tasarrufu sağlayabilir, hem de etkileyici atmosferler yaratabilirsiniz.

4. Çok fazla gömme ışık kullanmak

Çok fazla gömme ışık ve spot kullanmak, bu ışıklandırmadan vazgeçtiğinizde duvarınızı köstebek yuvasına çevirir. Işıklandırma konusunda sade, işlevsel ve hassas çözümler düşünün.

5. Reosta kullanmamak

Reostalı, yani çevirerek ışığı azaltıp çoğaltabilen sistemler duygu durumunuza göre ışığı ayarlamanızı sağlar. Dolayısıyla istediğiniz atmosfer yaratmak sizin elinizdedir. Üstelik ortamda misafir yokken, kanepenize kurulmuş film izlerken reosta sayesinde ışıkları kısabilir, hem karanlık olmamasını sağlar hem de enerjiden tasarruf edersiniz.

6. Elektrik anahtarlarını doğru yerlere koymamak

TOTUS:  tarz Mutfak
TOTUS

Basement with Light well, Clapham SW11

TOTUS

Elektrik prizleri ve anahtarlarının doğru yerlerde olması çok önemli. Eğer yanlış yerlere konulmuşlarsa, hem onlara erişene kadar halden hale girmek zorunda kalırsınız, hem de ellerinizle duvara izler çıkarırsınız.

7. Gardırobu akıldan çıkarmak

Temza design and build:  tarz Yatak Odası
Temza design and build

Cutting Edge Bathrooms and Bespoke Joinery for the House in Dulwich

Temza design and build

Genelde gardırop aydınlatılmaz ama sabahın erken saatlerinde ya da gece giyinirken aradığımız kıyafeti bulmak her zaman zordur. Dolayısıyla gardırobun aydınlatılması çok işe yarar. Hatta gardırop kapakları açılınca otomatik olarak yanan bir ışık çok daha fazla iş görür.

Farklı aydınlatma fikirleri görmek için TIKLAYIN!

Aydınlatma konusundaki bu hatalardan siz kaçınıyor musunuz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!