Evlerimiz için dış cephe temizlik önerileri | homify

Evlerimiz için dış cephe temizlik önerileri

ümit  atdağ ümit atdağ
NOEM Modern Evler
Loading admin actions …

Evlerimiz iş saatleri dışında kalan zamanlarımızı geçirdiğimiz, eşimizi dostumuzu, arkadaşlarımızı ağırladığımız, çocuklarımız ile, ailemiz ile hoş vakitler geçirdiğimiz ve bir arada olduğumuz mekanlardır. Bu nedenle her zaman evimizin temizliğine, dekorasyonuna, estetiğine, zarafetine ve şık olmasına özen gösterir gerektiğinde tekrar tekrar dekore ederek evimizin zarafetinden bir şey kaybetmesine engel oluruz. Evimizin içine gösterdiğimiz özeni, titizliği evimizin dış cephesi için gösteriyor muyuz ?  Evlerimizin dış cepheleri açık alanlara baktığı için çok çabuk kirlenmekte, yağmur, kar, rüzgar g,b, doğal etkenler nedeniyle estetik görünümlerini hızla kaybediyorlar. Bu nedenle evlerimizin dış cephe temizlikleri, bakımları  sık sık yapılmalı ve düzenli olarak temizlenmelidir. Dış cepheler, toza, kire, egzoz gazlarına, farklı kimyasallara maruz kaldığından yapıları çok çabuk  bozulmakta ve dış kısımları zamanla korozyona uğrayarak dökülmektedir.

Evlerimiz yapılırken dış cepheler ev yapı malzemesi olarak kullanılan; betonarme, ahşap ağaç, cam, kerpiç, taş, çelik veya metal yapı malzemelerinden yapılırlar. Bu yapı malzemelerinin özellikleri bir birbirlerinden  çok farklı olduğu için dış cephe temizliğinde aynı yöntemleri  uygulayamazsınız.  Her yapı malzemesinin temizliği ve bakımı farklı yöntemler yapılmalıdır. Bu yöntemleri sırasıyla yazmamız gerekirse: Betonarme yapılarda dış cephe tamamen sıvadan meydana gelmektedir. Dış cepheler estetik görünmesi amacıyla zevkinize göre tercih ettiğiniz renklere boyanır ve kısa süre sonra bu boyalar kabararak dökülür. Bu durumlar ile karşı karşıya kalmamak için aylık periyotlar halinde dış cepheleri temiz su ve boya bakım kimyasalı ile yıkamalı ve  boyaların özelliklerini yitirmelerine engel olunmalıdır. Betonarme evlerde dış cephe temizliği bu şekilde yapılmalıdır. Ahşap binalarda dış cepheler de ahşap yapılardan olacağından temizlikleri ve bakımları farklı yapılır. Ahşap yapılar ahşap cilalar ve ahşap temizleyici kimyasal sıvılar ile silinerek temizlenmeli ve ahşap üzerinde bulunan vernik doku korunmalıdır. Eğer evleriniz ahşap ve betonarme yapıların birleşiminden oluşuyorsa bu iki yöntem ayrı ayrı dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Dış cephe kaplamanız cam malzemesi ile yapılmış ise cam temizliği bu yapı malzemelerinin içinde en kolayıdır. Basit bir cam sil aleti ve cam temizliğinde kullanılan kimyasal sıvılar ile dış cephe temizliği yapabilirsiniz.Evinizin yapı malzemesi taş ise, eviniz yığma taşlardan oluşuyor ise dış cephe temizliğiniz biraz zor olacaktır. Taşların birleştirme harçları arasında otlar büyüdüğü için dış cephe temizliği oldukça dikkatli yapılmalıdır.  Yığma taş cephelerde önce bitki temizliği yapılmalı, sonrasında hafif basınçlı kum tanecikleri püskürtülerek yapısı bozulmuş harçlar temizlenmeli ve yeniden harç yapılıp derz dolu ile dış cephe temizliği yapılmış olur. Eviniz çelik konstrüksiyon ile yapılmış ve dış cepheniz cam, ahşap veya farklı bir yapı malzemesinden yapılmış ise; dış cephe temizliği metal için ayrı bir boya ile diğer yapı malzemesi için yapısına uygun dış cephe temizlik yöntemi uygulanmalıdır.

Evlerinizin dış cephe temizliklerini düzenli bir şekilde yapmak sizin için zor ise dış cephe temizliği konusunda uzmanlaşmış firmalardan yarım alabilirsiniz. Dış cephe temizliği konusunda verdikleri profesyonel hizmetler ile dış cephelerinizi düzenli bir şekilde temizleyebilir ve evinizin dış cephesinin dekoratif ömrünü uzatarak evinizin güzelliğini koruyabilirsiniz. Dış cephelerinizin bakımsızlıktan ve temizlenmemesinden dolayı çürümesi, dökülmesi evinizin dış cephesine olduğu kadar iç cephesine de zarar verecektir. Bu nedenle ev tercihlerinizde bakımı kolay olan ev modelleri tercih etmelisiniz.  Ev modeli ile ilgili fikir edinebilmek estetik dış cephe örneklerinden yararlanmak için homify estetik ev modellerinin yer aldığı sayfaları inceleyerek yüzlerce örnek estetik ev modeli inceleme şansını yakalayabilirsiniz.

Ahşap dış cepheler

Eviniz tamamen ahşap ve ağaçlardan yapılmış ise dış cepheleriniz ahşap olacağından dış cephe temizliğini ahşap temizliği için kullandığınız kimyasalları kullanarak yapmalısınız. Ahşap temizliği için bu kimyasalları fırça yardımıyla ahşap üzerine sürmeli ve ahşaplarınızın yüze korumalarını yaparak ömürlerini uzatmalısınız

Betonarme evler

Örnek resimdeki gibi betonarme ve cam dış cephelere sahipseniz betonarmeleriniz için düzenli olarak boya temizliği yapmalı, cam yüzeyler için de kısa süreli periyotlar halinde cam sil aleti ile temizliğini yapmalısınız. Bu yöntemleri farklı zamanlarda uygulamalı ve evinizin dış cephesinin estetiğini korumalısınız.

Estetik dış cepheler

NOEM Modern Evler

Evinizin dış cephesi resimdeki gibi estetik yapı malzemelerinden yapılmış ve dekoratif bir hale getirilmiş ise yapmanız gereken ahşap temizliklerini ve ahşap bakımlarını yapıp, jalusilerinizi özel bir temizlik kimyasalı ile silerek temizlemelisiniz. Bu yöntemler ile evinizin dış cephesinin estetiğini ve şıklığını korumuş olursunuz.

Özel ahşap dış cepheleri

Resimdeki gibi özel ahşaplardan yapılmış ve dekoratif bir dış cepheye sahipseniz özel ahşaplar için satılan ahşap temizleme kimyasalı ve ahşap cilasını kullanarak püskürtme yöntemi ile ahşaplar üzerine püskürtmek ve silmektir. Bu yöntemle hem ahşaplarınızı temizlemiş hem de dekoratif özelliğini bozmamış olursunuz.

Dekoratif taş cepheler

Eviniz yığma taşlardan yapılmış ise ve dış cephesine dekoratif bir görünüm vermek için özel bir şekil verilmiş ise yapılması gereken her taş yüzeyini tek tek temizlemek ve taş duvarın özelliklerini kaybetmesini engellemektir. Bu yöntem ile  evinizin dış cephesinde oluşan renk dekorasyonunu ve dış cephenizi korumuş olup dış cephe temizliğinizi yapmış olursunuz.

Prefabrik evler

Ev olarak kullanacağınız prefabrik yapıların dış cepheleri metal yüzeylere sahiptir. Metal yüzeylerin korunması ve temizliğinin yapılması için düzenli periyotlar halinde metal koruyucu kimyasal sıvılar ile yıkanmalı ve korozyondan korunması için temizliğinin yapılması gereklidir. Bu sayede uzun ömürlü ve maliyetsiz prefabrik ev sahibi olabilirsiniz.

Cam ve ahşap yüzeyler

Evleriniz örnek resimdeki gibi bir ev modelinde ise dış cephelerinizin cam, ahşap ve betonarme yüzeyler olmasından dolayı bir kaç farklı dış cephe temizleme yöntemlerini uygulamanız  gerekecektir. Cam yüzey temizliği ile ahşap yüzey temizliğini farklı dönemlerde yaparak kimayasalların diğer yüzeylere zarar vermesini önleyebilirsiniz.

Taş ve beton yüzeyler

Tercih edeceğiniz evde örnek resimdeki gibi  hem beton duvar yüzey hem de yığma taş duvar bulunuyor ise yapmanız gereken dış yüzey temizliği beton duvar için önce yıkamak sonra boya yapmak, yığma taş duvar için ise önce basınçlı kum ile kumlama yapmak sonra eksilen harçlara derz yaparak dış cephe temizliğinizi yapmaktır. Bu yöntemler ile dış cephe temizliğinizi yapmış olur ve  evinizin dış yüzeyinin dekoratif özelliğini ve zarifliğini korumuş olursunuz.

Taş, ahşap ve beton yüzeyler

Evinizin dış cephesinde resimdeki gibi ahşap, taş ve beton yüzeyler bir arada bulunuyor ise  her bir yüzey için ayrı ayrı dış cephe temizlik yöntemlerini uygulamalı, sırasıyla temizlik yapıp  malzemelerin özelliklerini kaybetmesini engellemeli,  evinizin dış cephe şıklığını yitirmesini engellemelisiniz. Evleriniz dışarıdan bakıldığında hayranlık uyandıracak bir güzelliğe sahip olmalı ve temizlik işlemlerini düzenli olarak yapmalısınız.

Bu dış cephe temizlik önerilerini siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!