Daha sıcak ve samimi bir ev için Türkiye'den 10 fikir | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Daha sıcak ve samimi bir ev için Türkiye'den 10 fikir

Özlem K. Özlem K.
GREENLİNE PEYZAJ BERKANT YALÇIN Modern Bahçe GREENLİNE PEYZAJ Modern
Loading admin actions …

Bazı evlere girdiğinizde kendinizi çok iyi hissedersiniz. Evin davetkar atmosferi, sıcaklığı sizi kaplar ve kolayca samimi ortamlar oluşur. Sıcak ve samimi bir ev insana huzur verir. Hele ki kendimizi en güvende hissettiğimiz kendi evimizde bu atmosferi oluşturabilmemiz, kendi evimizin bize terapi ortamı sağlamasına neden olur. Peki, sıcak bir ev dekorasyonu nasıl yapılır? Bu yazımızda Türkiye'nin en iyi dekoratörlerinin döşediği 10 evden aldığımız örnekleri sizlerle paylaştık. Derlememizi evin farklı mekanlarını seçerek yaptık, böylece her oda için güzel fikirler bulabilirsiniz.

1. Evinizde sıcak bir atmosfer oluşturmak için renkleri kullanın

Özellikle sarı, turuncu ve kızıl tonları evlere sıcak bir hava getirmek için ideal. Bu renkleri mavi, mor, yeşil gibi renklerle harmanlayabilirsiniz. Son derece sade bir dekorasyon fotoğraftaki örnekte de olduğu üzere, renkli bir detayla (bu örnekte halı) sıcak ve samimi bir hale getirilebilir.

2) Evinizde doğal malzemeler kullanarak sıcak bir atmosfer oluşturun

Evinizde doğal malzemeler kullanarak sıcak bir atmosfer oluşturabilirsiniz, buna en iyi örnek de elbette ahşaptan başkası değil. Ahşap yüzeyler girdikleri ortama anında samimi bir hava kazandırıyor. Keskin hatlara sahip, modern bir dekorasyon dahi gerekli düzeyde ahşap kullanımı ile sıcacık bir makana dönüşebilir. Fotoğraftaki örnekte ahşap konusunda yaratıcı bir dekorasyon görüyoruz, yalnızca zeminler değil, duvar yüzeyleri de ahşap ya da ahşap görnümlü malzeme ile kaplanmış.

3) Bitkiler sıcak bir mekanın olmazsa olmazı

Bitkiler, ister canlı olsun isterse de vazodaki çiçekler, sıcak ve samimi bir ortam oluşturmanın belki de en kolay yolu. Hele ki geniş ve yüksek tavanlı evlerde, geniş saksı bitkileri samimi bir atmosfer için zaruridir.

4) Doğal malzemelere devam: Deri

Klasik Oturma Odası homify Klasik

Tıpkı ahşap gibi, doğal renk tonlarındaki deri de mekana sıcak bir hava getirmek için harika bir seçim. Aynı şekilde, kişisel zevkleri ifade eden tablolar ve dekoratif aksesuarlar da samimi bir ev ortamının vazgeçilmezleri. 

5) Kumaşlarla ve desenlerle gelen samimi hava

Mekan Tasarımı Modern Mutfak Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Bu konu başlığımız için özellikle bir mutfak örneği seçtim çünkü yalnızca oturma odası için değil, evin diğer mekanları için de sıcak bir atmosfer oluşturmak için kumaş ve desen kullanımı iyi sonuçlar vermektedir. Mutfağınızda, hatta banyonuzda pencereler için sevimli perdeler kullanabilirsiniz.

6) Dekoratif mutfak malzemeleri

Asyatik Mutfak homify Asyatik

Mutfağınızın samimi bir havaya sahip olması içinse, kavanozlar, sepetler kullanabilir, mekana sevimli bir hava katabilirsiniz.

7) Kişisel zevkleri ifade eden dekoratif aksesuarlar

Eve sıcak bir hava vermenin bir diğer yolu ise, sizi ve zevklerinizi ifade eden tablolar, biblolar ve diğer dekoratif eşyalar ile evinizi kendine özel ve benzersiz şekilde dekore etmektir. Kendi beğenilerinize göre oluşturacağınız kombinasyonlar unique olacaktır.

8) Yumuşak ve koyu renkli kumaşlar, pofuduk yastıklar ile konforlu mekanlar

Engel & Voelkers Bodrum Modern Yatak Odası Engel & Völkers Bodrum Modern
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Hem yatak odalarında hem de oturma odalarıda mekanın konforlu hale getirilmesi de o mekanın scak ve samimi olmasını sağlar. Sarı ve kızıl tonlarına ek olrak, lacivert, derin yeşil, mor gibi koyu renkler de sıcak ortamlar oluşturmak için iyi seçimlerdir. Bu renkleri doğal dokularda, kullanabilirsiniz, tıpkı fotoğraftaki pamuklu battaniye gib. Sıcak ve samimi bir v için hasır, yün, ahşap, deri, pamuk gibi malzemeler her zaman iyi sonuç verir.

9) Gerçekten yaşan bir ev sıcak ve samimi bir evdir

Engel & Voelkers Bodrum Modern Banyo Engel & Völkers Bodrum Modern
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Derli toplu olmak elbette çok önemlidir ancak evin içinde gerçeken yaşanılan, hayat dolu bir ev olması onu en sıcak ve samimi gösterecek şeydir. Banyodaki ya da mutfak tezgahındaki sabun, detejan gibi günlük kullanılan eşyalar dahi bunun güzel bir örneğidir. Evinizin mobilya teşhir mekanı gibi olmasını engeller.

10) Özet olarak mükemmel bir örnek

Son örneğimiz saydığımız dokuz örneğin adeta toplamı gibi, sıcacık, kusursuz bir dekorasyon. Renk seçimleri, malzeme seçimleri, desenleri, konforlu görünümü, canlı bitkiler, kişisel aksesuarları ile sıcacık, davetlar bir balkon!

Balkon dekorasyonu için ’Küçük bir balkonu güzelleştirmek için 5 ilham verici fikir’ başlıklı yazımızı da tavsiye ederiz.

Bu yerli dekorasyon örneklerini siz de beğendiniz mi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!