Önce & Sonra: İskoçya'da kimlik değiştiren ev

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Önce & Sonra: İskoçya'da kimlik değiştiren ev

homify.com.tr homify.com.tr
Brown + Brown Architects:  tarz Banyo
Loading admin actions …

Hayatımızda boyunca duyduğumuz klişelerden biridir ve klişe sözlerin bir çoğu gibi doğrudur: Dış görünüşe aldanmamak, kestirme yargılara varmamak gerekir. Bu durum hayatın her alanında olduğu gibi dekorasyon ve mimaride de geçerli elbette. Sözgelimi aşağıdaki fotoğrafa dışarıdan baktığınızda içeride nasıl bir ev göreceğinize dair bazı tahminlerde bulunabilirsiniz, ama içeriye girip görmedikçe kestirip atmamak gerekiyor. 

homify'ın en çok sevilen serilerinden biri olan Önce & Sonra dizimizde bugün İskoçya'nın Aberdeen şehrine konuk olup, tarihi eser statüsündeki bir evin içinin nasıl İskandinav tarzı, modern bir  mekâna dönüştürüldüğünü göreceğiz. 70'li yıllardan beri neredeyse hiç dokunulmamış gibi duran evin birdenbire kimlik değiştirmesi size de kendi eviniz için yeni fikirler verebilir.

Dış cephe: Tarihi eser görünümü

Brown + Brown Architects:  tarz Evler
Brown + Brown Architects

South Crown Street Listed Exterior

Brown + Brown Architects

İskoçya'nın Aberdeen şehri aslında iki şeyle ünlüdür. Bunlardan biri şehirde bulunan petrol yatakları ise diğeri de şekilde gördüğünüz tarzdaki gri taş binalardır. Granit şehir ya da gri şehir gibi unvanları da bulunan Aberdeen yöresinden elden edilen gri granit taş geleneksel olarak şehir mimarisinde kullanılan bir malzeme olagelmiş. Bu bakımdan tarihi eser kapsamına alınan bu evin de aynı malzemeyle inşa edilmiş olması şaşırtıcı değil. Viktorya dönemine ait olan ev Aberdeen granitinin sağlamlığı ve dayanıklılığı sayesinde günümüze kadar ulaşırken, mekânın içinde aynı pırıltıyı görmek pek mümkün değil. Zaten Brown + Brown Architects adlı şirkette fena halde renovasyona ihtiyacı olan bu iç mekânı elden geçirmek üzere işe koyulmuş ve aşağıda göreceğiniz gibi ortaya mucüzevi bir dönüşüm çıkmış.

Önce: Giriş kısmı

Diğer oda ve mekânlar kadar önem verilmese de, gelen misafirlere evin geri kalanında kendilerini neyin beklediğini gösteren bir işaret olması bakımından giriş ve antrelere özel bir özen göstermek gerekiyor. Oysa bu evin önceki halinin girişinin pek de davetkâr ve iç açıcı olduğu söylenemez. Eskimiş ve modası geçmiş ahşap merdiven, aynı şekilde çok eski zamanların moda ve dekorasyon anlayışını yansıtan bir yolluk ve mekânın geneline hakim olan özensizlik, insanda evin geri kalanına bakmak için hiçbir heves ve merak uyandırmıyor.

Sonra: Merdivenlerin yeni hali

Brown + Brown Architects:  tarz Koridor ve Hol
Brown + Brown Architects

South Crown Street Stair

Brown + Brown Architects

Şimdi mucizeye tanık olmaya başlayabiliriz. İnsan yukarıdaki ile bu fotoğrafın aynı mekânda çekildiğine inanmakta güçlük çekiyor. Merdivenler tamamen elden geçirilmiş, tekrar boyanmış, aynı şekilde trabzan da elden geçirilmiş. Duvar ve basamakların beyazı ile ön plana çıkmayan açık renkli ahşap zemin sayesinde, demir işçiliğinin çok şık bir örneği olan bu trabzanlar mekânın ana cazibe noktası haline geliyorlar.

Önce: Sıkışık ve iç karartıcı

Evin mutfağının renovasyondan önceki durumuna bakınca, 30-40 yıl öncesinin dekorasyon anlayışının izlerinden ve iç karartıcı bir manzaradan başka bir şey görmüyorsunuz. Ahşapın gereksiz şekilde kullanıldığı, renkleri solmuş, teçhizatları eskimiş, uzun süredir elden geçmediği için insanda hiçbir hoş duygu uyandırmayan bir mutfakla karşı karşıyayız. Ayrıca bu yetmezmiş gibi son derece sıkışık ve klostrofobik bir ortam olduğunu da söylemek gerekiyor bu mutfağın.

Sonra: Aydınlık ve ferah

Brown + Brown Architects:  tarz Mutfak
Brown + Brown Architects

South Crown Street Kitchen

Brown + Brown Architects

İşte yine özenli bir renovasyonun nasıl büyüleyici bir şey olacağını gösteren şahane bir örnek. Tamamen yıkılıp yeniden yapılan mutfak, eskisine oranla hem çok daha ferah ve aydınlık, hem de son derece şık ve modern bir görünüme kavuşmuş. Açık plan prensibine uygun olarak tamamen yeniden planlanan mutfak, müşterilerin İskandinav stiline yönelik özel tercihlerinden ötürü sade ve soluk bir renk paletine ve keskin hatlara sahip olarak tasarlanmış.

Sonra: Beyazlar içinde

Brown + Brown Architects:  tarz Banyo
Brown + Brown Architects

South Crown Street Bathroom

Brown + Brown Architects

Bu açıdan ise mutfağı yemek alanı olarak belirlenen bölgeyle birlikte görüyor ve eskisine oranla ne kadar ferah bir ortama dönüştüğünü daha iyi anlayabiliyorsunuz. Evin genelindeki tarza uygun olarak yine soluk renkli ahşap, sade mobilya tasarımı ve mat renkler bu mekânın da temel özellikleri olarak dikkat çekiyor. Doğal ışıkla birleşen beyaz vurgusu sayesinde ev müthiş bir pırıltı kazanıyor. 

Sağda ise beyaz vurgusunun ahşap kahverengi sandalye ile kontrastlandığı banyoyu görüyorsunuz. Burada da sade tasarımın ve doğal ışık altında berrak bir havaya kavuşan banyonun iç açıcılığını hissetmek mümkün.

Sonra: Modern ve ferah

Brown + Brown Architects:  tarz Oturma Odası
Brown + Brown Architects

South Crown Street Living Room

Brown + Brown Architects

İşin uzmanının nasıl bir mucize yaratabileceğinin bir başka örneği de bu oturma odası. Evin eski halindeki bazı unsurları muhafaza etme yoluna giden uzman ekip, şömineyi restore ederek oturma odasının yeni haline olabilecek en şık biçimde entegre ederken, İskandinav çizgisinin modernliğini bu odaya da taşımış. Ahşap zemin ve sehpa eve sıcak ce samimi bir hava katarken, gerek gömme kitaplık sayesinde sağlanan yer tasarrufu, gerek zarif ve rahat mobilyalar, gerekse de beyazın iç açıcılığı sayesinde bu oturma odası bambaşka bir mekâna dönüştürülmüş.

Sonra: Tatlı rüyalar

Brown + Brown Architects:  tarz Yatak Odası
Brown + Brown Architects

South Crown Street Bedroom

Brown + Brown Architects

Baştan ayağa kimlik değiştiren bu güzel evdeki turumuzu yatak odasının yeni haline de kısaca bir göz atarak sonlandıralım. Gördüğünüz gibi evin geneline hakim olan tasarım dili yatak odasında da sürüyor. Beyaz vurgusu, ahşap mobilyalar, soluk zemin ve evin geçmişini hatırlatırcasına yerini muhafaza eden şömine. Hem modern, hem sıcak, hem de zarif bir ortam…

Bu dönüşüm projesini siz nasıl buldunuz? Fikirlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!