Bahçeleri güzelleştiren 13 tasarım fikri

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Bahçeleri güzelleştiren 13 tasarım fikri

nihal e. nihal e.
Modern Balkon, Veranda & Teras 주택설계전문 디자인그룹 홈스타일토토 Modern
Loading admin actions …

Yaz mevsiminin geçip gittiğiniz farkındayız ancak gelecek baharda bahçelerimizi nasıl yenileyeceğimizi şimdiden planlayabiliriz. Yeni bir yılla birlikte evimizde değişiklik yapmak isteriz, peki buna bahçe neden dahil olmasın? Aşağıda sizin için derlediğimiz bahçe modelleri küçük havuzlardan barbekülere dek sayısız fikir barındırıyor. Hazırsanız hep birlikte göz atalım.

​Bahçe mutfağı

Özellikle bahçe içinde barbekü partisi yapmayı sevenler için ideal bir örnek. Tuğladan yapılmış iki adet taş fırın arasına inşa edilen ahşap tezgahın lavabosu bile mevcut. Geniş tezgah alanı ile yemek pişirirken kolaylık sağlıyor.

​Ahşap çukur içinde şömine

Serin yaz gecelerinde ateş başında oturup keyif yapabileceğiniz yaratıcı bir şömine tasarımı karşınızda. Yerden belli yükseklikte duran ahşap platform içine açılan deliğe tuğladan şömine yapılmış. Kenardaki boşluklara ise bacaklarınızı sokup oturabiliyoruz. Şöminenin aşağıda kalmasının bir sebebi de dilediğiniz zaman kapakla örtmeniz. Gördüğünüz gibi oldukça kullanışlı.

​Taştan bahçe yolu

Modern Bahçe homify Modern

Sıradaki örnek küçük bir bahçe yolu tasarımı. Bahçeniz dümdüz bir arazi üzerinde ilerliyorsa yol yapmak için pek çok alternatifiniz olur. Resimdeki gibi S şeklinde dalgalanıyorsa eğer sınırları net olarak belli olmayan taştan örülme bir bahçe yolu tercih edebilirsiniz.

​Küçük şelale

Modern Bahçe homify Modern

Bu örnek ise biraz daha sıra dışı. Küçük bir su katmanından damlacıklarla daha büyük bir su birikintisine olan akışı şelaleye benzetebiliriz.

​Süs havuzu

Reflection pond in Richmond Surrey Modern Bahçe Aquajoy water gardens ltd Modern
Aquajoy water gardens ltd

Reflection pond in Richmond Surrey

Aquajoy water gardens ltd

Bahçenizde yüzme havuzu için yer olmasa dahi süs havuzu düşünebilirsiniz. Üstelik resimdeki gibi L biçiminde bir havuz çok fazla yer kaplamaz.

​Yükseltilmiş çiçek yatakları

Resimdeki bahçe düzenlemesi düz bir arazi yerine eğimli alana sahip bahçeler için ideal bir çözüm. Çeşitli bölümlere ayrılmış ve yerden ahşap malzeme ile yükseltilmiş çiçek yatakları sayesinde eğimli alanlar verimli olarak kullanılabilir. Yine resimdeki gibi çiçek yataklarının arasına yapılmış küçük bir merdiven ile en yüksek bölgelere de erişim sağlayabilirsiniz.

​Veranda için bir bank

Katlanabilen büyük cam kapılarla geniş verandaya doğru açılan ev sıcak havalarda vakit geçirmek için oldukça elverişli. Veranda da yapılan yemekli öğleden sonraları için ahşap bir bank sizi piknik havasına sokmaya yetecektir.

​Tuğladan yemek takımı

Sırada ilginç bir oturma grubu yer alıyor. Bahçenin bir köşesinde çakıl taşları ile ayrılarak kare şeklindeki bir bölge yemek alanı haline dönüştürülmüş. İlginç olan ise oturma grubunu tamamen kırmızı tuğlalardan yapılmış olması.

​Pergola çatı

Bazı evlerin veranda bölümü toprak zeminden daha yüksek olabilir. Genellikle ahşap platformdan yapılma bu tür verandalar yemek yemek için ideal alanlardır. Biraz gölgelik sağlaması amacıyla pergola çatı gayet kullanışlıdır.

​Bahçede kayalar

Modern Bahçe homify Modern

Büyük bahçelerin yanı sıra bazı araziler öyle geniş olur ki içinde küçük dereler bulunabilir. Böyle bir durumda su birikintisini kendi haline bırakmak yerine büyük kaya taşlarıyla düzenlerseniz çok daha güzel görünecektir.

​Bahçe kulübesi

Bahçe ile ilgili yapabileceğiniz yeniliklerden biri bahçe kulübesi inşa etmek olabilir. Özellikle bahçe bakımı ile ilgili çok fazla malzemeniz varsa depolama için idealdir kulübeler.

​Yükseltilmiş ahşap platform

GK Architects Ltd: modern tarz , Modern
GK Architects Ltd

Whitton Drive

GK Architects Ltd

Bahçe düzenlemesi yaparken bazı bölümler arasında sınır çizmek istiyorsanız çimenlerden tutun da çakıl taşlarına dek sayısız malzeme kullanabilirsiniz. Bunun birlikte yerden yükseltilmiş ahşap platformlar da iyi bir seçenektir.

​Palet mobilya

Teras, bahçe gibi açık alanların kendine özel mobilyaları bulunur. Hem taşıması kolay hem de daha doğal malzemeden yapılma mobilyalar bu tür alanlar için daha kullanışlıdır zira. Paletten yapılma mobilyalar da pratik tasarımlarından ötürü bahçeler için uygundur.

Bu yazıyı beğendiyseniz ’Türkiye'deki evlerden 13 ana giriş ve bahçe fikri’ başlığını okuyabilirsiniz.

Bu bahçe fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!