Müstakil evinizin bahçesini yılbaşına hazırlayın

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Müstakil evinizin bahçesini yılbaşına hazırlayın

Özlem K. Özlem K.
Engel & Voelkers Bodrum Modern Bahçe Engel & Völkers Bodrum Modern
Loading admin actions …

Neredeyse yılın sonuna geldik ve kışı da yarıladık. Bu dönem artık bahçelerimizi bırakıp tamamen içeri taşınma mevsimi, değil mi? Hayır, öyle olmak zorunda değil! Gerekli düzeni kurduğumuz takdirde, küçük birkaç müdahale ile bahçemizi ve teras gibi açık hava alanlarını kışın soğuk günlerinde de zaman zaman kullanmaya devam edebiliriz. Bu şahane mekanları yılın neredeyse dört-beş ayı boş bırakmak ve hiç kullanmamak hiç doğru değil. Üstelik, özellikle açık havalarda kışları dışarıda vakit geçirmek çok da eğlencelidir. Kaldı ki, soğuktan hiç hoşlanmıyorsak ve dışarıda vakit geçirmek istemiyorsak bile, evimizin bir parçası olan bahçe ve teraslarımızı atıl bırakmak kötü bir görünüme de neden olacaktır. Hem kendimiz hem de konuklarımız için evimizin herhangi bir kısmının kötü görünmesini istemeyiz. 

Bakalım kış için ve hemen önümüzdeki yılbaşı arifesi için bahçemize ve terasımıza nasıl bir şekil verebiliriz? Gerekli şartlar sağlanırsa, yılbaşı gecesi için bahçede parti vermek bile mümkün olabilir!

1) Temizleyin ve düzenleyin

İlk iş bahçemizi ve terasımızı temizleyip derli toplu hale getirmek. Kurumuş yaprakları, uçup gelen çeri çöpü bir güzel temizlemek, saksılarımıza kışın donmayacak, güzel kış bitkileri ekmek, mobilyalarımızı kış mevsimine uygun hale getirmek, kullanmadığımız zaman pratik örtülerle korumak…

2) Bahçenize ve saksılarınıza kış bitkileri ekin

Kış geliyor diye evinizi, terasınızı, balkonunuzu veya bahçelerinizi renklendiren çiçeklerinizden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Kışın soğuğuna dayanıklı kış bitkileri ile çiçeklerin rengârenk dünyasından keyif almaya devam edebilirsiniz. Fototğraftaki gibi Atatürk çiçeği olarak da bilinen Noel yıldızı veya Poinsettialar yılbaşı renkleriyle mükemmel bir seçim. Ayrıca çuha çiçeği, siklamen, açelya da kış için uygun çiçekler. Lale, sümbül gibi baharda açan çiçeklerin soğanlarını da kıştan ekmek gerekiyor. Çiçekçilerden ve peyzaj mimarlarından bu konuda yardım alabilirsiniz.

3) Kötü hava şartlarından etkilenmeyecek mobilyalar

Soğuk havalarda dahi bahçede ve terasta yemek yenebilir, yalnızca kötü hava şartlarına uygun mobilyalara ihtiyaç var. Fotoğraftaki gibi plastik rattan mobilyalar bu iş için oldukça uygun. Onun dışında açık havaya uygun ahşap mobilyalar da mevcut. Basit bir piknik masası ile soğuk kışa aylarında kendi bahçenizde piknik yapmak çok eğlenceli olacaktır! Günümüzde çok şık plastik mobilyalar da üretiliyor, bu da bir seçenek.

En şık plastik sandalye modelleri’ başlıklı yazımızda birçok güzel çeşit bulabilirsiniz.

4) Mobilyalar için zemin hazırlığı

Bahçe mobilyalarınızı direkt çimin ya da toprağın üzerine koymak istemiyorsanız, bahçeler için üretilen mükemmel zemin kaplamaları bulunmaktadır. Ahşap rabıtalar şeklide ya da ahşap karolar geklinde olan modellerin yanı sıra, delikli beton karolardan ya da seramikten de çeşitler mevcut.

4) Açık hava şöminesi ile keyif

Klasik Bahçe homify Klasik

Kışın soğuğuna karşı açık hava şöminesi ile hem içinizi hem çevrenizi ısıtın! Açık hava şömineleri mükemmel bir görüntü oluşturmakla birlikte, kış gecelerini dahi açık havada rahatça geçirmenizi sağlayacak son defrece işlevsel unsurlardır. Açık hava şöminenizin çevresine koltuklar atabilir, bu alanda döküm ızgaralar üstünde yemeğinizi dahi pişirebilir, soğuğun ortasında sıcak havanın tadını çıkarabilirisiniz.

6) Tabi ki yılbaşı süsleri!

İç mekana yılbaşı ağacı koymak yerine bahçenizdeki ağaçları ışıklarla süsleyebilirsiniz! Bunun için açık havaya uygun LED şerit aydınlatmalar kullanabileceğiniz gibi, güneş enerjisi ile çalışan şerit lambalar da kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, mevsim dolayısıyla güneş enerjisi ile çalışan lambalar yalnızca birkaç saat ışık veriyor.

Bahçede kış hazırlığıyla ilgili bu ipuçlarına sizin de ekleyecekleriniz var mı?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!